Ana içeriğe atla

aaa

HYUNDAI’DEN ‘KENDİ KENDİNE’ BİR İLK

09.03.2018 - 14:24

Hyundaı, yeni hidrojen yakıt hücreli SUV modeli NEXO Fuel Cell ile en uzun mesafeli otonom sürüş denemesinde bir ilke imza attı. Araç, Güney Kore’nin başkenti Seul’den 2018 Kış Olimpiyatları’nın yapıldığı Pyeongchang’a kadar 190 kilometrelik yolu kendi kendine kat etti.

Hyundai, SUV segmentindeki etkinliğini yeni modelleriyle artırmaya devam ediyor. Her geçen gün yeni bir modelle otomobil severlerin karşına çıkan Hyundai, bu iddiasını hem ekonomik hem çevre dostu hem de kendi kendine gidebilen ürünleriyle perçinliyor. 
Geçtiğimiz ocakta ABD’nin Las Vegas kentinde 51. kez düzenlenen dünyanın en büyük elektronik fuarı CES 2018’de tanıttığı NEXO FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) modelinin Güney Kore’deki ilk uzun sürüş denemesini yapan Hyundai, başkent Seul’den Pyeongchang şehrinde düzenlenen kış olimpiyatlarına sürücüsüz olarak gitti. 2018 Kış Olimpiyatları’nda da spor severlerle bir araya gelen NEXO, katılımcılarla beraber test sürüşlerine devam etti.

ARAÇ, 110 KM HIZLA TEST EDİLDİ 
Toplam 190 kilometreyi bulan test sürüşünde 5 adet NEXO kullanıldı. Herhangi bir insan müdahalesi olmadan yoğun trafik dahil aracın çeşitli yol koşullarındaki tepkileri ve reaksiyonları gözlemlendi. NEXO, bu sürüşüyle dünyada bir ilke imza attı ve çevre dostu bir otomobilin ilk kez sürücüsüz yol yapmasına öncülük etmiş oldu. Daha önceki otonom testler, genelde şehir içinde ve düşük hızlarda yapılırken; bu kez deneme sürüşü 100-110 kilometrelik yasal limitler içerisinde gerçekleştirildi. 
NEXO; lazer tarayıcı (LiDAR), kamera, GPS ve sensörlerle donatılırken, sollama veya sıkışık trafiği algılayarak herhangi bir komuta ihtiyaç duymuyor. Hyundai, 2030 yılına kadar birçok pazarda, tamamen otonom özelliğe sahip araçları yaygınlaştırmayı hedefliyor.

arf

Yukarı