Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

İZMİT’TEN DÜNYAYA İHRACAT

17.01.2017 - 10:46

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, “Bugün üç vardiya olarak i10 ve i20 modellerimizi İzmit’teki fabrikamızda üretiyor ve 40’tan fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Yıllık üretim adetimiz tam kapasiteyle beraber 240 bin adetten fazla. Bu rakamın 210 bin adetini ihraç ediyoruz. İç pazarda da 50 binden fazla araç satışı gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Binek otomobil pazarında 2016 yılındaki yatırım performansınızı rakamsal verilerle özetler misiniz?
2016 yılında yeni bir yatırımımız olmadı ve  2017 yılı için de herhangi bir aldığımız karar yok fakat her konuda olduğu gibi bu alanda da çalışmalarımız sürüyor. 2012 yılında yaptığımız 1.7 milyar TL tutarındaki yatırımımızla bugün üç vardiya olarak i10 ve i20 modellerimizi İzmit’teki fabrikamızda üretiyor ve 40’tan fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Yıllık üretim adetimiz tam kapasiteyle beraber 240 bin adetten fazla. Bu rakamın 210 bin adetini ihraç ediyoruz. İç pazarda da 50 binden fazla araç satışı gerçekleştirmiş olacağız. 

2017 yılında binek otomobil pazarında hangi modellerinizle boy göstereceksiniz? Yeni modellerinizde hangi özellikler ön planda olacak?
2017 yılındaki en büyük yeniliğimiz Yeni i30 modelimiz olacak. Bu aracımız C segmentine bir renk getirecek ve özellikle teknolojik özellikleri ve üst düzey güvenlik donanımlarıyla ön planda olacak. Ayrıca henüz net ve kesin değil ama 2017 yılında çok özel sürpriz modellerimiz de olacak. Planlarımız doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. 

ÖTV artışı otomotiv sektörünü ve sizin satışlarınızı nasıl etkileyecek?
Sektörün yeni yıla yeni umutlarla başlayacağı kesin. Fakat ülkemizin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik yapı ve sürekli gündemin değişmesi bizlerin de her zaman temkinli olmasını zorunlu kılıyor. Şu an için net ve kesin rakamlar vermek çok zor. Çünkü döviz piyasası hala sakinleşmiş değil ve piyasalar üzerindeki etkisi gözle görülür şekilde devam ediyor. Fakat buna rağmen Kasım ayında otomotiv sektöründe rekor kırıldı ve bu da doğal olarak hem markaların hem de tüketicilerin şaşırmasına neden oldu. Yılın son ayı Aralık’ta da benzer bir durum söz konusu. Fakat ÖTV ve kur artışlarının en şiddetli yansımalarını önümüzdeki dönemde görebiliriz. Yılın son iki ayında mevcut stoklar ve sabit kur avantajıyla ilerleyen sektörün Ocak ayından itibaren biraz daha sessizliğe gömülmesi muhtemel. Ayrıca önümüzdeki dönemde İtalya’da referandum, arkasından Almanya, Fransa, Hollanda’da seçimler yapılacak. Tüm bunlar ekonomiye yön veren adımlar olacak. Bu sebeple 2017 yılının kolay geçmeyeceğinin sinyallerini alıyoruz. Pazarın yüzde 10-15 bandında bir daralma yaşayacağı kesin fakat tüm bu tabloya rağmen duruma iyi niyetle bakacak olursak, otomotiv sektörü 2017 yılını 850 bin adet seviyesinde kapatır diye düşünüyorum.

Binek otomobil pazarının genel değerlendirmesini yapar mısınız? 2017’de binek otomobilde ne gibi yatırımlar yapmayı hedefliyorsunuz?
Otomotiv Türkiye’de altın yıllarından birini yaşıyor. Türkiye’deki yerli üreticiler 11 ayda 1 milyon 330 bin adet araç üretimi gerçekleştirdi. Yıl sonu itibariyle 1 milyon 450 bin adete doğru koşan üretim, Türkiye otomotiv endüstrisine rekor kırdıracak. 2016 yılı Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam üretim yüzde 8, otomobil üretimi ise yüzde 18 oranında artış gösterdi. Aynı dönemde toplam üretim 1 milyon 330 bin adet olurken bunun 844 bin adetini otomobil imalatı oluşturdu. İç pazarda yaklaşık 980 bin adetlik satışla kapanıyor. 
 

GALATA

Yukarı