Ana içeriğe atla

aaa

LİDERLİĞİMİZE KANGOO AİLESİNİN KATKISI ÇOK BÜYÜK

11.04.2018 - 16:17

2017’de otomotiv pazarını lider tamamladıklarını söyleyen Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, hafif ticari model Kangoo ailesinin bu başarıda çok önemli katkısı olduğunu belirtiyor.

Otomotiv pazarının en önemli oyuncularından biri Renault. Marka, hafif ticari araç pazarında da önemli bir yere sahip. Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, konuyla ilgili sorularımızı cevaplandırdı.

Ticari araç satışlarınız açısından 2018 yılı nasıl başladı? 2017’nin aynı dönemine göre kıyaslayabilir misiniz? 
Renault, 2017’yi toplam pazar lideri olarak tamamladı. Liderliğimize binek modellerin yanı sıra hafif ticari modelimiz Kangoo ailesinin de önemli katkısı oldu. Renault, hafif ticari araç pazarında geçen yıla göre 0,6 artışla yüzde 7,2 pay aldı. 2018’in ilk iki ayında hafif ticari araç pazarı yüzde 10,79 azalarak 19 bin 573 adet olarak gerçekleşti. Markalarımız açısından ise yıla iyi bir başlangıç yaptığımızı söyleyebiliriz. Markalarımız daralan pazarda paylarını yükseltti. İlk iki ayda Renault’nun pazar payı geçen yılın aynı dönemine göre 1 puan artışla yüzde 6,7 olarak gerçekleşti. Renault Grubu (Renault ve Dacia) olarak da düşen pazarda payımızı 1,2 puan artırarak yüzde 9,5 paya ulaştık. 

2018’DE 2017’DEKİ GİBİ BİR RİTİM BEKLİYORUZ 
Ticari araç pazarındaki son durumu genel olarak nasıl görüyorsunuz? Sizin ve sektörün beklentileri neler?

Renault Grubu olarak 2018’de de pazar payımızdaki artışı ve pazardaki güçlü konumumuzu sürdürmeyi hedefliyoruz. 2018’de pazarın, 2017’nin ritmine benzer bir gelişim göstereceğini tahmin ediyoruz.

Ticari araçlara yönelik yeni modellerinizden ve modellerin öne çıkan özelliklerinden bahseder misiniz?
Müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik ürünlerimizi her zaman geliştiriyoruz. 2018’de Euro6 motorlu araçlarımızı ürün gamımıza katmakla kalmayıp modellerimizin yeni versiyonlarını da müşterilerimizin beğenisine sunacağız. Master ürün gamında 8 ve 9 metreküplük panelvanlarımız bu yıl yollarda olacak. Bu ürünlerin en önemli özellikleri yüksek istiap haddine sahip olmaları ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden sorunsuz geçebilmeleri. Bu iki versiyonumuzun da ürün gamımıza eklenmesiyle Master panelvan müşterilerimize, ihtiyaçları doğrultusunda 8 metreküpten 17 metreküpe kadar farklı hacimlerde ürünlerimizi 2018’de sunuyor olacağız. Diğer bir gelişme de Trafic ürün ailesine kattığımız yeni 5 metreküplük panelvan. 6 metreküplük mevcut Trafic panelvanımızdan daha kısa şasiye sahip bu ürünün de en önemli özelliği Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanan müşterilerimize kolaylık sağlaması.

En çok tercih edilen modeliniz hangisi? 
Müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek zengin bir ürün gamına sahibiz. Hafif ticari araç pazarında en çok tercih edilen minivan segmentinde Kangoo modeliyle yer alıyoruz. Yolcu ve yük taşıma olanağı sunan Kangoo Multix, düşük yakıt tüketimiyle de ticari araç pazarının en önemli oyuncularından biri. 

arf

Yukarı