Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

OPERASYONEL KİRALAMA RİSKLERE KARŞI KORUYOR

13.06.2017 - 11:46

Operasyonel kiralamaya olan talep giderek artıyor. Gerek bireysel gerekse ticari kiralamada müşterilere birçok avantajlar sunan operasyonel kiralama yöntemi, işletmelere ve bireylere birçok riski bertaraf etme olanağı sağlıyor. En önemlisi, döviz kuru, faiz, ikinci el fiyatı, tahsilat, hasar/prim, enflasyon ve değişim aracı kullanım süresi gibi riskler, operasyonel kiralama yönetimini tercih edenler için sorun olmaktan çıkıyor.

TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı F. Türkay Oktay, operasyonel kiralama sektörünün miladının 2003 yılındaki vergi düzenlemesi olarak kabul edilirse 14 yıllık yeni ve olgunlaşmamış bir sektörden bahsedilebileceğini belirterek, “14 yılda operasyonel kiralama yöntemini tercih edenler genellikle uluslararası ve yerel büyük şirketler olurken, orta ve küçük ölçekli şirketlerde henüz farkındalık seviyesinin pek yüksek olduğunu söyleyemeyiz. Anadolu’da ve küçük şehirlerde sektörümüzü ve yarattığı avantajları tamamen tanımayan çok sayıda şirket var. Bulunduğumuz nokta kötü değil ancak daha ilerlenebilecek çok yol var” dedi. 
Operasyonel kiralama yönteminin işletmelere ve hatta bireylere birçok riski bertaraf etme imkânı verdiğine dikkat çeken Oktay, “Döviz kuru, faiz, ikinci el fiyatı, tahsilat, hasar/prim, enflasyon ve değişim aracı kullanım süresi gibi riskler operasyonel kiralama yönetimini tercih edenler için sorun olmaktan çıkıyor. Tüm bu saydığım risk unsurları operasyonel kiralama şirketleri tarafından yönetiliyor. Araç kiralayan işletmeler ise tüm kaynak ve konsantrasyonlarını asıl faaliyetlerine yönlendirerek verimliliklerini artırıyorlar. Bunun yanı sıra operasyonel kiralama, yeni araçlara erişimi kolaylaştırarak bir yandan ülkemizde trafik ortamında daha güvenli yeni teknoloji ürünü araçların payının artmasını desteklerken, diğer yandan da firmalar için müşterilere karşı kurum imajının yüksek tutulmasına da destek oluyor” diye konuştu. 

“GÜNLÜK ARAÇ KİRALAMA İHTİYAÇ HALİNE GELDİ”
Oktay, şöyle devam etti: “Günlük kiralama sektörü özelinde konuşmak gerekirse, son dönemde günlük kiralamaya olan talep artışını seyahat ihtiyacının artışına ve havayolu taşımacılığının ülke genelinde yaygınlaşarak ucuzlamasına bağlayabiliriz. Günlük araç kiralama, daha önceki dönemlerde ülkemizde lüks bir hizmet olarak algılanırken, günümüzde bir ihtiyaç haline geldi. Hatta günlük kiralamanın yanı sıra saatlik kiralama hizmeti de önemli bir seçenek olmaya başladı. Kongre ve spor etkinlikleri ile ilgili organizasyonların ülkemizde daha sık yapılıyor olması, günlük kiralamayı mevsimsel etkilerden kurtarıp yılın her ayında talep gören bir hizmet haline getirdi. Ayrıca günlük araç kiralamanın yeni model araçların geniş bir kitle tarafından test edilmesine olanak sağlamak gibi bir misyonu da var. Yeni araç satın almayı düşünen birçok kişi marka ve model tercihlerini, ilgilendikleri araçları öncelikli olarak kiralayıp denedikten sonra belirliyor.” 

“OPERASYONEL KİRALAMA, VERİMLİLİK AVANTAJI SUNUYOR”
Ülkemizde günlük/kısa dönem kiralama ve operasyonel kiralama sektörlerini temsil eden çatı dernek olan TOKKDER olarak en büyük hedeflerinin, yaptıkları çalışmalarla tüm paydaşlarının hizmetlerinden ve yarattıkları değerden memnun olacağı bir ortama ulaşmak olduğuna değinen Oktay, “Sektörümüz büyürken, ekonomik aktivite içinden aldığı pay ve yarattığı katma değer daha da artacaktır. Günümüzde işletmeler devamlılıklarını sağlamak adına kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmak durumunda. İşte bu noktada, operasyonel kiralama yönteminin her ölçekte işletmeye verimlilik adına sunduğu avantajlar nedeniyle, sektörün önümüzdeki dönemde de gelişimini sürdüreceğini düşünüyorum. 
Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyadaki savaş ortamı ve süregelen terör olayları nedeniyle ülkemize gelen yabancı turist sayısında yaşanan düşüş bir nebze iç turizm ile telafi edilmeye çalışılsa da günlük kiralama sektörünün 2017 yılında geçtiğimiz yıllardakinin altında bir büyüme gerçekleştireceğini düşünüyorum” dedi. 

GALATA

Yukarı