Ana içeriğe atla

aaa

OTOMOTİV PAZARINA HAYATİ DESTEK GELDİ

13.11.2018 - 15:44

OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜ DE KAPSAYAN KDV VE ÖTV İNDİRİMLERİ, OTOMOTİV SANAYİİ DERNEĞİ (OSD) TARAFINDAN ÇOK POZİTİF BİR GELİŞME OLARAK KARŞILANDI. OSD BAŞKANI HAYDAR YENİGÜN, “BU İSABETLİ KARARLAR HAYATİ BİR DESTEK.” DEDİ.

Otomotiv sektörünü de kapsayan KDV ve ÖTV indirimleri, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından çok olumlu karşılandı. OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızla yaptığımız görüşmeler doğrultusunda çok hızlı bir şekilde sektöre yaşam enerjisi verecek bir dizi adımlar atıldı. Alınan bu isabetli kararları otomotiv sektörü için hayati bir destek olarak nitelendiriyoruz.” dedi. OSD Başkanı Haydar Yenigün, yeni araç satın almayı düşünenler için harika bir fırsat yaratan bu önemli adımın aynı zamanda sektörde oluşan stokları eritmek için çok nokta atışı bir karar olduğunu da vurguladı.

DÜZENLEME 2018’E DAMGA VURACAK

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar sonrasında yılın ikinci yarısından itibaren yaşanan ekonomik sıkıntılar, otomotiv sektörünü olumsuz etkiledi. Yıla 1 milyon adet hedefiyle başlayan otomotiv sektörü, yaşanan gelişmeler ışığında hedeflerini aşağı yönlü revize etmek durumunda kaldı. İç pazarda yaşanan yavaşlamayla birlikte sektör temsilcilerinin gözü hükümetten gelecek teşviklere çevrildi. Sektörü rahatlatan açıklama ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan geldi.  
İndirimde emeği geçen herkese teşekkür eden Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, söz konusu düzenlemeyi 2018 yılına damgasını vuracak, sektöre derin bir nefes aldıran çok pozitif bir gelişme olarak karşıladıklarını belirtti. Yenigün, “İki aya yakın bir zamandır Hazine ve Maliye Bakanlığı ile çok yakın bir çalışma temposu içindeyiz. Türk otomotiv sanayinin çatı kuruluşu OSD olarak yaptığımız bu görüşmeleri otomotiv sektöründe faaliyet gösteren STK’larla beraber yürüterek Türk otomotiv sektörünün ortak çözüm bekleyen konuları için tek yürek hareket ettik. Bu çok önemli.” dedi.

STOKLARI ERİTECEK NOKTA ATIŞ

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, motor hacmi 1600 cc altında ÖTV matrahı 120 bin TL’ye kadar olan otomobillerde ÖTV’nin 15 puan indirilmesini ve ticari araçlardan alından KDV oranının ise yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesini ise sektörün tam ihtiyacı olan bir karar olarak nitelendirdi. Haydar Yenigün, ister yeni bir otomobil ister yeni bir ticari araç satın almayı düşünen için harika bir fırsat yaratan bu önemli adımın aynı zamanda sektörde oluşan stokları eritmek için çok nokta atışı bir karar olduğunu da vurguladı. 

arf

Yukarı