Ana içeriğe atla

F

OTOMOTİV SANAYİİ DERNEĞİ’NDE BAYRAK DEĞİŞİMİ

11.04.2018 - 16:31

Türkiye otomotiv sektörünün çatı kuruluşu Otomotiv Sanayii Derneği’nin 44. Olağan Genel Kurulu’nda bayrak değişimi yaşandı. 2010’dan beri başkanlık koltuğunda oturan Kudret Önen, görevi Haydar Yenigün’e devretti.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 44. Olağan Genel Kurulu’nu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün de katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirdi. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden otomotiv sanayiinin ulaştığı konumun değerlendirildiği ve otomotivin geleceğine ilişkin görüşlerin paylaşıldığı genel kurulda, 2010’dan bu yana OSD Yönetim Kurulu Başkanı olarak başarıyla görev alan Kudret Önen, görevi Haydar Yenigün’e devretti. 
Genel kurulda 2017’ye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kudret Önen, “Ülkemiz, neredeyse dünyada üretilen her 100 araçtan ikisinin üretildiği önemli bir merkez haline gelmiştir. Üretiminin yüzde 79’unu ihraç eden sanayimiz, 12 yıldır ülkemizin ihracat lideridir. 2017’de ülke ihracatının yüzde 18,2’sini gerçekleştirdik. 2017’de otomotiv ihracatımız 29 milyar dolarla rekor seviyeye ulaştı. Otomotiv sanayii, imalat sanayimize ve ihracatımıza yaptığı katkılarla ülke ekonomimizin çok önemli bir parçası haline gelmiştir.” dedi.

‘SEKTÖRÜ GELECEĞE HAZIRLAYACAĞIZ’
Kudret Önen’e 2010’dan beri başarıyla yürüttüğü başkanlık görevi nedeniyle teşekkürlerini sunan Haydar Yenigün ise “Ben bu derneğin başkanlık görevini bir bayrak yarışı olarak görüyorum. Sektörümüzü bugünkünden çok daha iyi konumlara getirmek, büyütmek, çeşitlendirmek ve en önemlisi, içinde birçok belirsizlikler içeren ‘geleceğe’ hazırlamak, benim de en önemli önceliğim olacak. Sizlerin de desteğiyle bu görevi layıkıyla yerine getireceğime inanıyorum” şeklinde konuştu.

İHRACAT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Genel kurulda 2017’de ihracat yapan OSD üyelerine İhracat Başarı Ödülleri de verildi. 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan firmalar Platin Plaket, 500 ve 1 milyar dolar arasında ihracat yapan firmalar Altın Plaket, 100 ila 500 milyon dolar arasında ihracat yapan firmalar Altın Madalya, 30 ile 100 milyon dolar ihracat yapan firmalar ise Gümüş Madalya ile ödüllendirildi.

İHRACAT BAŞARI ÖDÜLÜ ALAN FİRMALAR
PLATİN PAKET
1-Ford Otomotiv Sanayii (4 milyar 822 milyon dolar)
2-Toyota Otomotiv San. Türkiye AŞ (4 milyar 473 milyon dolar)
3-Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ (3 milyar 256 milyon dolar)
4-OYAK Renault Otomobil Fabrikaları AŞ (3 milyar 182 milyon dolar)
5-Hyundai Assan Otomotiv San. Tic. AŞ (1 milyar 986 milyon dolar)

ALTIN PAKET
1-Mercedes Benz Türk AŞ (981 milyon dolar)

GÜMÜŞ MADALYA
1-Anadolu Isuzu Otomotiv San. Tic. AŞ (71 milyon dolar)

arf

Yukarı