Ana içeriğe atla

aaa

OTOMOTİV SEKTÖRÜ SÜRECİ EN AZ HASARLA ATLATACAK

13.11.2018 - 15:40

ODD YÖNETİM KURULU BAŞKANI E. ALİ BİLALOĞLU VE ODD GENEL KOORDİNATÖRÜ DR. HAYRİ ERCE, OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN SON DURUMUNU DEĞERLENDİRİP 2019 YILINA İLİŞKİN BEKLENTİLERİNİ PAYLAŞTI.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı E. Ali Bilaloğlu ve Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, basın toplantısı düzenleyerek sektörle ilgili bilgiler verdi. Bilaloğlu ve Erce, otomotiv sektörünün son durumunu değerlendirip 2019 yılına ilişkin beklentilerini kamuoyu ile paylaştı.
 
2019, DENGELENME YILI OLACAK

Dernek olarak misyonlarının pazar rakamlarını hızlı ve şeffaf olarak paylaşmak olduğunu ifade eden ODD Yönetim Kurulu Başkanı E. Ali Bilaloğlu, otomotiv sektöründeki büyüme ve küçülme trendlerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonominin ve büyümenin bir yansıması olduğunu söyledi: “2018’in ilk 3 ayında, pozitif başlayan bir ekonominin ve büyümenin bir sonucu olarak sektörde yüzde 2,17 artış gerçekleşti. Ancak döviz kurlarındaki ve faizlerde meydana gelen volatilite ve artış sonucu ikinci çeyrekte yüzde 20’lik, üçüncü çeyrekte ise yüzde 51’lik daralma gerçekleşti. Seneye de bu görünümün devam edeceğini varsayıyoruz. Yeni Ekonomi Programı’nda da belirtildiği üzere 2019, Türkiye ekonomisinin dengeleneceği bir geçiş yılı olacak. Otomotiv sektörü de Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak aynı şekilde etkilenecektir. Türkiye olarak güçlü ekonomimiz,  sağlam yönetimimizle bu süreci en kısa sürede ve en az hasarla atlatacağımıza inancımız tamdır.”

İLK 9 AYDA YÜZDE 26 DARALMA OLDU

Toplantıda otomotiv pazarına dair verileri aktaran ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce ise “Satış adetleri bakımından 2017 sonu itibarıyla dünya genelinde 18, AB ülkeleri arasında da 6. sırada olan bir pazara sahibiz. Üretim bakımından da dünyada 14, AB ülkeleri arasında 5. sıradayız. Ancak 1 milyon adetlere ve son yıllarda sürdürülebilir bir piyasa seviyesine ulaşan otomotiv pazarı bu yıl ciddi bir daralma yaşıyor. İlk 9 ayda, 480 bin adetlik satışla, bir önceki yılın aynı döneminde gerçekleşen 647 bin adetlik satışa oranla yüzde 26 daralma görülüyor. Öyle sanıyoruz ki yıl sonunda 600 bin adetler seviyesinde bir pazar gerçekleşecek.” dedi. 

OTOMOTİV EKOSİSTEMİ KORUNMALI

Otomotiv ekosisteminin korunması gerektiğine dikkat çeken Erce, şunları söyledi: “Son yıllarda yaratılan iç pazar, ana ve yan sanayinin başardığı üretim ve ihracat, bunların da ötesinde tüm sektörün ana oyuncuları ve bağlı sektörleriyle yarattığı istihdam ülkemiz için çok kıymetli. Otomotiv, peşinden birçok sektörü sürüklüyor olmasıyla da önemli bir konumda. Ülkemizin lokomotif sektörlerinden otomotivin ihtiyacı teşvik programlarının yanı sıra iç pazarı yeniden 1 milyon seviyelerine taşıyacak politikaların geliştirilmesi, güven ortamı ve istikrarın sürdürülebilir kılınmasıdır. Önümüzdeki dönemde de otomotiv ekosisteminin korunarak geliştirilmesi, küresel otomotiv arenasında sektörümüzün rekabet gücünün devamlılığı ve desteklenmesi adına çok önemli.” 

arf

Yukarı