Ana içeriğe atla

autorola

SON TEKNOLOJİYE SAHİP YENİ ACTROS İLE PAZARDA FARK YARATACAĞIZ

12.08.2020 - 10:01

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt ile hem pandemi dönemini hem de Yeni Actros’un üretimi hakkında konuştuk. Haziranla birlikte satışlarda artış yaşandığını belirten Kurt, “Mercedes-Benz Türk olarak, Yeni Actros gibi en son teknolojiye sahip modellerimiz ile pazarda değişim yaratacağımıza ve yakaladığımız pozitif ivmeyi sürdüreceğimize inanıyoruz.” dedi.

Normalleşme adımlarıyla birlikte üretime yeniden başladınız. Ağır ticari araç satışları şu an hangi seviyede?

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs COVID-19 salgınının etkilerini, ülkemizde de Mart 2020 itibarıyla hissetmeye başladık. Buna bağlı olarak pek çok sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de önemli bir durgunluk yaşandı. Ağır ticari araç segmentinde, seyahat kısıtları sebebiyle şehirler arası otobüs grubu daha çok etkilenirken, günlük hayatın devamlılığını sağlayan tedarik zincirinin en önemli temel yapı taşı olan kamyon hareketliliğinde, özellikle yurt içi taşımacılık faaliyetlerinde azalma olmadı. Nisan ayından başlayarak hızla toparlanan 6 ton ve üzeri kamyon pazarı, haziran sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40 artış gösterdi. Artış trendinin yılsonuna kadar devam etmesini öngörüyoruz.

Üretim ve ihracat hedeflerinizi arttırmak adına hangi adımları atacaksınız?

Pandemi sürecinde kamyon pazarının, lojistik faaliyetlerin devamlılığı açısından önemi yeniden hatırlanmış oldu. Bizler de bu süreçte devamlılığı sağlayabilmek adına, mart ayında verdiğimiz kısa aranın ardından hem yurt içi hem de yurt dışındaki talebi karşılayacak ölçüde üretimi hızla artırmaya çalıştık. Pandemi nedeniyle yaşanan kayıplardan sonra toparlanmanın ihraç pazarlarında da başlamasıyla birlikte; haziran ayı itibarıyla yeni siparişlerimizin üretimini hızlandırdık. 2020’nin başından şu ana kadar 4 bin 500 adedi aşkın kamyon ürettik ve 3 bin adedi aşkın kamyon ihraç ettik. Mercedes-Benz Türk olarak, Yeni Actros gibi en son teknolojiye sahip modellerimiz ile pazarda değişim yaratacağımıza ve yakaladığımız pozitif ivmeyi sürdüreceğimize inanıyoruz.

Yeni Actros çekiciler, şubatta 11 şehri kapsayan roadshow ile müşterileriyle buluşmuştu. Peki yeni döneme ilişkin satış hedefleriniz ve kampanyalarınız nelerdir?

Yeni dönemde finans kampanyalarımız ile avantajlı koşullar sunarak satışlarımızı devam ettiriyoruz. Kamu bankaları tarafından yerli üretim araçların satışını desteklemek amacıyla sağlanan özel krediler, yurt içi pazarın hızla toparlanmasında önemli rol oynadı. Bu alandaki kredi imkânlarını tüm modellerimiz için ödemesiz dönem içeren ve rekabetçi faiz oranı sunduğumuz kampanyalar ile desteklemeyi sürdürüyoruz.

Fabrikanızda 2017'de AR-GE merkezi kurdunuz. AR-GE faaliyetleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

İlk AR-GE Merkezi Belgesi’ni 2009 yılında Hoşdere Otobüs Fabrikamız bünyesinde alarak otobüs ve kamyon ürün gruplarında AR-GE çalışmalarına başladık. Kamyon ürün grubu özelinde üstlendiğimiz global ek sorumluluklarımız nedeniyle, 2017 yılında 8,4 milyon Avroluk bir yatırım ile Aksaray AR-GE Merkezi’mizi açma kararımızı açıkladık. Aksaray AR-GE Merkezimiz; Daimler’in global ağı içerisinde Mercedes-Benz yıldızı taşıyan tüm kamyonların yol testi onaylarının tüm dünyadaki tek yetkili merci konumunda. Daimler AG’nin sadece 7 ülkede bulunan Yetkinlik Merkezleri’nden olan AR-GE Merkezlerimizde, tüm dünyadaki Daimler mühendisleri ile eş zamanlı çalışma imkânı sağlayan “Sanal Gerçeklik Teknolojisi” ve “Karma Gerçeklik Teknolojisi” sayesinde yeni ürünler çok daha hızlı ve verimli bir şekilde geliştiriliyor.

autorola

Yukarı