Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Sürüş keyfini bütçenizi koruyarak yaşatır

20.07.2017 - 11:52

Dizel otomobillerin tasarımından güvenliğine, bakımından kullanımına kadar pek çok konuda görüşlerini aldığımız Hyundai Genel Müdürü Önder Göker, aynı zamanda yeni dizel otomobilleri ve gerçekleştirecekleri kampanyalar noktasında da bizleri bilgilendirdi. Hyundai, yeni i30 ve IONIQ modelleriyle 2017 yılına damga vuracak gibi duruyor.

Gerek tasarım, gerek güvenlik gerekse performans açısından dizel otomobillerin diğer otomobil türlerine göre teknik farkları ya da artıları neler?
Dizel motorlu otomobillerin benzinli versiyonlar arasındaki en önemli farkı elbette tüketimdir. Performans açısından eskiden biraz daha etkili oldukları bir gerçekti fakat günümüz teknoloji ile üretilen benzinli motorlar da artık düşük tüketimi ve performansı sunmaya başladırlar. Son 10 yılda, benzinli motorlar düşük hacimle ve turbo beslemeyle üretilerek satışa sunulmaya başladığından dizel motorlarla rekabet etmeleri de kolaylaştı. Dizel otomobillerin benzinli versiyonlarla arasında herhangi bir tasarım veya güvenlik farkı yok. Teknik olarak yakıt türleri, tüketim farklılıkları dışında ayrıca sürüş bakımından da farklar bulunuyor. 
Benzin ile eşit miktardaki mazot, daha fazla mesafe alınmasına olanak sağlar. Çünkü dizel motorlar prensipler doğrultusunda benzine göre daha geç yanma gösterir. Yeni teknoloji ürünü direkt enjeksiyonlu dizel motorlar bu sebeple daha fazla menzile sahiptirler. 

Bakım açısından değerlendirdiğimizde dizel otomobillerin bakımı ve kullanımı çok daha zor diye bilinir. Gerçekten öyle mi? Neden?
Dizel otomobiller ekonomiktir fakat aynı modelin benzinli versiyonundan yaklaşık 5-6 bin TL daha pahalıdır. Bakım maliyetleri de dizel motorlarda kullanılan parçalardan dolayı benzinlilere göre biraz daha pahalı olabilir. 
Kullanımı ise aslına bakarsanız zor değil bilakis daha kolaydır. Çünkü turbo dizel teknolojisi sayesinde atmosferik beslemeli benzinli motorlara göre daha yüksek tork ve beygir gücü sunulur. Böylece daha atik ve daha hızlıdır. Fakat benzinli motorlar gibi sürekli yüksek devirlerde kullanmak bir süre sonra turbo dizel motorun ömrünü kısaltacaktır. 

Dizel otomobillerde gerek bakım gerekse kullanım açısından nelere dikkat edilmesi gerekiyor?
Dizel otomobiller gibi tüm motor türlerinin üretici firmalar tarafından belirlenen bakım zamanlarına uymaları ve kullanım süresince periyodik olarak kontrol ettirilmeleri gerekir. Dikkat edilmesi gerekenlerin başında yakıt kalitesi, sürekli yüksek devirlerde kullanmamak, turboşarj ünitesine sahip dizel motorun performanslı kullanım sonrasında bir müddet rölantide bekledikten sonra kapatılması motorun sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Dizel motorlar ekonomik motorlardır, bu sebeple performansa yönelik sonradan yapılan yanlış modifiye işlemleri de motorun ömrünü hızlıca tüketebilir.

Bir de Turbo dizeller var. Peki, nedir bu Turbo dizel? Turbo dizellerin kullanımı sırasında nelere dikkat edilmelidir?
Günümüzde kullanılan binek, hafif ticari ve ağır vasıtalar zaten turbo dizel motor teknolojisi kullanmaktadır. Bundan 20-25 yıl önce tüm motorlar turbo beslemeye geçiş yapmışlardı. Asıl sebebi turbonun yüksek performans sağlarken yakıt tüketimini de önemli ölçüde düşürmesi. Sürüş keyfini yüksek performans değerleriyle artıran turbo dizel motorlar, aynı zamanda çevreye karşı duyarlı üretilmeye başladılar. Fakat yine de dizel motorların emisyon değerleri benzinli seçeneklere göre fazladır ve bu da bazı pazarlarda araçların vergilerinin yüksek olmasına neden olabilmektedir.

2017 yılına özel hazırlamış olduğunuz dizel otomobilleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Ne tür özelliklere sahipler? Ayrıca bu dönemlerde otomotiv sektöründen birbiri ardına kampanya haberleri de gelmeye başladı? Sizin özel hazırlamış olduğunuz bir kampanya var mı?
2017 yılındaki en önemli yeniliğimiz yeni i30 ve IONIQ modellerimiz. Yeni i30 benzinli ve dizel motorlarıyla öne çıkarken, IONIQ modelimiz ise Hybrid elektrikli motoru sayesinde çevreye karşı son derece duyarlı ve aynı zamanda son derece ekonomik.
Hyundai olarak satış avantajlarımıza yıl içerisinde sürekli olarak devam ediyoruz. Haziran ayındaki kampanyamız ise ehliyetini yeni alanlara ve yeni mezun olan öğrencilere mevcut fiyatlar ve indirimler üzerinden ek olarak yüzde 2 daha indirim fırsatı.

yurtiçi

Yukarı