Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

SUV PAZARINDA BÜYÜYECEĞİZ

07.03.2017 - 16:15

Peugeot Genel Müdürü Laurent Pernet,   “Peugeot markası olarak özellikle satışa yeni sunulan ve 2017 yılında lansmanı yapılacak olan SUV modellerimiz 3008 ve 5008 modellerimiz ile SUV pazarında büyümeyi öngörüyoruz” dedi.

Hafif ticari araç sektöründe 2016 yılında yaptığınız yatırımlardan bahseder misiniz? 2017 yılında ne gibi yatırımlar yapmayı hedefliyorsunuz?
Türkiye hafif ticari araç pazarı 2016 yılında yüzde 6,5 oranında bir daralma ile 226 bin 782 adet satış rakamlarına ulaştı. Peugeot Türkiye ise 2016 yılında toplam 10 bin 123 adet satış gerçekleştirdi. Bu sayede hafif ticari araç pazar sıralamasında 1 basamak yukarı çıkarak 2016 yılında en çok satış yapan 5. marka oldu. Özellikle kendi segmentini oluşturan Partner Tepee modelimiz pazar payını yüzde 1.1 artırarak toplam 6 bin 363 adet satışla yılı kapattı. Partner Tepee geri görüş kamerası, mirror link gibi sunduğu üstün teknolojik özelliklerle tüketicilerin tercihi oldu.
Peugeot markası olarak özellikle satışa yeni sunulan ve 2017 yılında lansmanı yapılacak olan SUV modellerimiz 3008 ve 5008 modellerimiz ile SUV pazarında büyümeyi öngörüyoruz. Bunun yanı sıra hafif ticari araç pazarında da Expert Van ve Traveller Minibüs gibi yeni modellerimizin de desteği ile büyüme öngörüyoruz. Ayrıca Boxer modelimizin 4 ton versiyonunu devreye alacağız. Partner Tepee ise yine hafif ticari araç satışlarımızın en önemli oyuncusu olacak. Hafif ticari araç satın alan tüketicilerin davranışlarını incelediğimizde satın alma sürecinde aracı tanımalarının ve uygun kredi seçeneklerinin önemli olduğunu görüyoruz. Hem satış hem de satış sonrası kapmanyalarımız ile satışlarımızı artırmayı planlıyoruz.

2017 yılında hafif ticari araç modellerinize eklenen yeni özellikler nelerdir?
2017 yılında ise iki yeni modelimizin lansmanlarını yapacağız. İlk olarak 2017 Mart ayı içinde Expert modelimizi müşterilerin beğenisine sunacağız. Fransa’da üretilen Peugeot Expert hem tasarımı ve modüler yükleme seçeneğiyle hem de sınıfının en az yakıt tüketen verimli BlueHDi motoruyla segmentinde beklentileri değiştirmek için tasarlandı. 2017 ikinci yarısından itibaren de 9 koltuklu Peugeot Traveller modelimizle ilgili segmente fark yaratarak gireceğiz. Yine 2017 içinde Boxer modelimiz için yeni 160 hp BlueHDi motorlu 4.0 Tona kadar azami yüklü ağırlığa sahip versiyonumuzu da getirerek üstyapı dönüşüm firmalarının beklentilerine daha fazla cevap vereceğiz. Bunlar haricinde Partner Tepee modelimizde de Binek versiyonumuzdan daha fazla getirerek özellikle 2018 yılına kadar ÖTV istisnası olan taksi pazarında daha fazla satış yapmayı planlıyoruz.

Hafif ticari araç sektöründe rekabet durumu ne düzeyde? Rekabete karşı ne gibi stratejiler geliştiriyorsunuz?
Hafif ticari araç sektöründe özellikle yerli üreticiler ve büyük distribütörlerin ağırlığı hissediliyor. Ancak Peugeot olarak uzun yıllardır bu sektördeki varlığımız, kaliteli ve donanımlı ürün gamımız ve üstün müşteri memnuniyeti sayesinde rekabete karşı avantajımızı korumaya devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte özellikle yeni Expert ve Traveller lansmanları ile birlikte daha önce olmadığımız segmentlere de ürün sunarak rekabet yelpazemizi genişletmeyi planlıyoruz. Ayrıca müşterinin yararını gözeten uygun satış ve satış sonrası kampanyalarla da rekabetten ayrışmaya önem veriyoruz.
 

yurtiçi

Yukarı