Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Yol ve yolcu güvenliği için kış lastiği…

09.11.2017 - 09:39

Türkiye’de 2017 yılı itibari ile kış lastiği zorunluluğu uygulaması yürürlüğe girdi. Bu uygulamaya göre, M+S ve/veya 3PMSF ibarelerini taşıyan lastikler kış lastiği kapsamına girmekte. Aracınızda zincir bulunması veya kullanılıyor olması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmamakta. 
Michelin; yol ve yolcu güvenliğini en temel sorumluluk alanı belirlemiş bir marka olarak, kış lastiğinin hem maddi hem de manevi anlamda can güvenliği açısından hayati bir önem taşıdığını her fırsatta hatırlatıyor; tüketicilerin kış lastiği konusunda farkındalığını yükseltmeye yönelik çalışmalara odaklanıyor. Michelin lastiklerinin özel kauçuk yapısı, hava 7 derecenin altına da düşse elastikiyetini koruyor ve yol tutuş kabiliyetini artırıyor. Böylece kış şartlarında daha fazla yol tutuşu ve kısa fren mesafesi sağlanmış oluyor.
Michelin Binek ve Hafif Ticari Araç Lastikleri Pazarlama Müdürü Ayşem Suner, kış lastiklerinin özellikleri hakkında bilgiler verdi:  

KIŞ LASTİKLERİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Yaz lastiklerinin aksine kış lastikleri, düşük sıcaklıklarda esnekliğini ve yumuşaklığını koruyan özel bir kauçuktan üretilmiştir. Bu sebeple Michelin kış lastikleri soğuk, ıslak, karlı ve buzlu zeminlerde yüksek performans göstermekte. Lastiğin yanaklarında gördüğünüz “M+S” ya da “3PMSF” gibi işaretlemeler, o lastiğin kış koşullarında kullanıma uygunluğunu göstermektedir.
“M+S” işareti “Çamur ve Kar” anlamına gelmekte fakat lastik performansı hakkında yeterli bilgi vermemektedir.
“3PMSF” işareti ise bir lastiğin kış şartlarına tümüyle uyumlu performansa ve özelliklere sahip olduğunu gösterir. 

MICHELIN OTOMOBİL KIŞ LASTİKLERİ 
MICHELIN CrossClimate+

Uzun ömür avantajı ve az sıklıkla kış koşullarına maruz kalan kullanıcılar için önerdiğimiz; Michelin’in devrim niteliğindeki kış sertifikalı yaz lastiği CrossClimate, hem yaz hem de kış lastiklerinin üstün yanlarını tek bir lastikte birleştiriyor. Kuru zeminde kısa mesafede fren yapma imkanı, ıslak zeminde frenlemede “A” derecesi ve kış mevsiminde kullanım için 3PMSF işaretine sahip CrossClimate, yeni jenerasyonu CrossClimate+ ile de uzun lastik ömrü, geliştirilmiş kış performansı ve konfor özellikleriyle sürücülere büyük avantajlar sağlıyor. 
MICHELIN Alpin 5
Kış mevsiminde kuru, ıslak ve karlı yollarda maksimum tutunma sağlayan Alpin 5’te kullanılan teknolojiler, kaygan zeminde bile maksimum güvenlik sağlar. Yeni lastik sırt deseni ve bileşen yapısı ile farklı iki yeni teknolojinin ürünü olan Alpin 5, bu sayede sürücülere mükemmeli sunuyor.
Kaza Bilimi Kürsüsü ve Fransız Ulaşım, Gelişim ve Ağlar için Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (IFSTTAR) ile kurduğu işbirlikleriyle kaynağını gerçek hayattan alan Michelin Alpin 5, kış koşullarına sağladığı mükemmel uyumla rakiplerinden ayrılıyor. 

KIŞ LASTİĞİ HANGİ HAVA KOŞULLARINDA KULLANILMALIDIR?
Hava sıcaklığı gece-gündüz ortalama +7 derecenin altına düştüğü zamanlarda, güvenlik açısından kış lastiklerinin takılmasını öneriyoruz. Hava ve yol koşullarına en uygun lastiği kullanmak lastiğinizin ömrünü uzatır, yakıt tüketiminizi azaltır ve konforunuzu artırır.

yurtiçi

Yukarı