Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

“10 yılda Anadolu Yakası’nın Sağlık Üssü Olduk”

13.12.2017 - 12:14

MedIcal Park Göztepe Hastane Kompleksi Genel Müdürlüğü görevine gelen Dr. Taner Özcan İle MedIcal Park Göztepe Hastane Kompleksi’nin projeleri ve gelecek dönem planları hakkında konuştuk.

Röportajımıza öncelikle sizi tanımakla başlayalım Taner Bey… Bizlere kısaca kendinizden bahseder misiniz? Ne kadar süredir sektörün içerisinde yer alıyorsunuz, nasıl bir eğitim aldınız, neler yaptınız, daha önce nerelerde görev aldınız? 
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi’nde sağlık yönetimi mastırı yaptım. 2017’de hekimlikte 25 yılımı ve yöneticilikte 18 yılımı doldurdum. Çalışma hayatımın ilk yıllarında acil ve aile sağlığı merkezlerinde doktor olarak çalıştım. Sonrasında Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kalite Dairesi’nde, Sağlık Projesi Genel Koordinatörlüğü’nde Sağlıkta Dönüşüm Projesi’nde çalıştım. 2005 yılında İstanbul’a gelerek şu anda hastanemizin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olan Dr. Muharrem Usta’nın başkanlığı döneminde OHSAD’da (Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği) Genel Koordinatör olarak çalıştım. Sonra sırasıyla Anadolu Sağlık Merkezi, Alman Hastaneler Grubu ve Memorial Sağlık Grubu’nda yöneticilik yaptım. 2017 yılı başında ise MLPCARE’e Strateji ve Performans Direktörü olarak geçtim. Şu anda Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Genel Müdürü olarak görevimi sürdürüyorum.   

Medical Park Göztepe’de sizle beraber değişimler söz konusu olacak mı? Olacaksa neler yapmayı planlıyorsunuz?
Şirketler için kurum kültürü çok önemlidir. Medical Park’ı Medical Park yapan değerleri, misyonu ve vizyonudur. Biz yöneticilerin görevi kurumun misyonunu, kurumun değerleri ve vizyonu doğrultusunda sürekli mükemmele doğru taşımaktır. Ben de bu doğrultuda daha önce hastaneyi bölgenin sağlık üssü haline getiren yöneticilerin devamı olarak kendi tecrübemden gelen farklılıkları da yansıtabileceğimi ve farklı bir şeyler katabileceğimi düşünüyorum. Hastalarımıza sunduğumuz kaliteli sağlık hizmetini hep daha iyiye doğru taşımak istiyoruz. Bunun için sağlık bakım kalitesi, hasta güvenliği ve otelcilik hizmet kalitesi bizim önceliklerimizdendir. Hasta bakım kalitesi ve hasta güvenliği uygulamalarımız JCI (Joint Commission International) kurumu akreditasyonuna sahiptir. Bu yıl reakredite olacağız. Hastanemiz aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi ile yaptığımız afiliasyon anlaşmasıyla beraber tıp fakültesi hastanesi olmuştur. BAU Tıp Fakültesi’ni tercih eden, Türkiye’de dereceye girmiş öğrenciler hastanemizde eğitim görmektedir. Hastanedeki doktorlarımızın çoğu aynı zamanda BAU Tıp Fakültesi öğretim üyesi olarak ders vermektedirler. Bu bağlamda hastane olarak önemli bir misyonumuz da tıp fakültesi hastanesinin ihtiyaçlarını karşılayacak bilimsel temelli sağlık hizmeti sunumunu yürüteceğimiz en iyi ortamı yaratıyor olmaktır. Ek olarak bölgede önemli bir aktör olan hastanemizi sağlık turizminde de daha ileriye götürüp hasta sayımızı artırmak istiyoruz.  

Medical Park Göztepe Hastanesi’ni diğer Medicak Park Hastaneleri’nden ayıran fark nedir?
Hastanemizin bu yıl 10. yılını kutluyoruz. Grubun en büyük hastanelerinden biri olan Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi 10. yılında Anadolu Yakası’nın sağlık üssü olmuştur. Hastanemizde üst düzey tıbbi donanım ve multidisipliner yaklaşımla, konusunda uzman ve deneyimli hekim ve sağlık personeliyle hizmet vermekteyiz. Bünyesinde onkoloji hastanesi, genel hastane ve diş hastanesi barındıran Türkiye’nin ilk kompleks hastanesidir. Hastanemizde PETCT, radyoretapi ve kemoterapi hizmetleriyle onkolojik tanı ve tedavi, tüp bebek, tüm cerrahi ve dahili bölümlerde yan dallarıyla beraber hizmet verilmektedir. Onkoloji hastanemizde multidisipliner yaklaşımla her hafta yapılan konseyde ilgili tüm branşların katılımıyla hastalarımız değerlendirilmektedir. Onkoloji hastalarımıza tedavilerinin yanı sıra psikolojik destek ve diyetisyen desteği de verilmektedir. Hastanemizin 100’den fazla yerli ve yabancı sigorta şirketiyle özel anlaşması bulunmaktadır. 

Medical Park Göztepe’ye Genel Müdür görevine atanmakla birlikte iş hayatınızda neler değişti?
Hastane yöneticiliğinden geldiğim için çok şey değişti diyemem ancak yeni bir hastane ve yeni bir ortam… Sektörle ilgili bilgi birikimim doğrultusunda hastanenin ihtiyaçlarını belirleyip vizyonumuz doğrultusunda yeni projeler yapacağız. Sosyal sorumluluk projeleri de bunların içerisinde yer alacak. Benim çok önemsediğim sağlık okuryazarlığıyla ilgili projelerimiz de olacak. Ayrıca benim için yeni bir heyecan da oldu esasında. Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yöneticiliğini yapmak heyecan verici bir durum. Çünkü önümde daha farklı bir vizyon var. Bu bana farklı bir misyon yüklüyor. 

Sağlık sektörüne yönelik görüşlerinizi alabilir miyiz? Sektörün bugünkü durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sağlık sektöründe var olan bilgi asimetrisinden dolayı hastanelerin bazı konuları hastaları adına düşünüyor ve yapıyor olmaları lazım. Sağlıkta kalite dediğimiz ve gerçekte hasta bakım kalitesi ve hasta güvenliğini içeren uygulamaları hastanelerin sizin adına yönetiyor olması lazım. Çünkü hastaneler hizmet alan kişilerin zarar görebildikleri organizasyonların başında geliyor. Sağlık sektörü, hata ve ihmal kaldırmayan bir sektör. Bu nedenle, tüm sektör kendisini de yıllar içinde özellikle fizik-teknik altyapı ve otelcilik hizmetleri doğrultusunda geliştirmekte ve rekabet etmekte. Artık hekim kadrosu kalitesiyle birlikte tıbbi hizmet sunumu ve hizmet kalitesinin hep birlikte iyi olduğu hastaneler öne çıkacaktır. Sağlık hizmet sunumu dünyadaki en son geldiği teknoloji, tanı ve tedavi yöntemleriyle verilmelidir. Yani bir hastaya Amerika’da nasıl bakılıyorsa Türkiye’de de öyle bakılması lazım. Bunun için sürekli kendinizi yenilemeniz ve dünyadaki son trendleri takip etmeniz bir taraftan da rekabet içinde varlığınızı sürdürmeniz lazım.

Sağlık teknolojileri alanında yatırımınız neler?
Hastanemizde kanser tanısında kullanılan PET-CT, bilgisayarlı ışın tedavisi planlamada modern tıp teknolojisinin son ürünü olan Lineer akselatör cihazı gibi ileri tanı ve tedavi üniteleri bulunuyor. Bu donanımların yanı sıra 64 kesitli bilgisayarlı tomografi, iki adet birisi 1,5 diğer 3 tesla MR, dijital mamografi, dijital röntgen, USG ve renkli doppler, dijital periferik anjiyo, intraopertif anjiyo gibi tıp teknolojisinin ileri tanı cihazları ile hizmet veriyoruz. Bunun dışında hedefe yönelik IMRT tedavisi, IGRT, VMAT ve beyin tümörlerinin tedavisinde ise Gamma Knife ışın tedavisiyle en ileri teknolojiyi hastalarımızın hizmetine sunuyoruz. Gamma Knife Merkezimiz, binlerce hasta deneyimi ve Türkiye’de ışın cerrahisine en çok araştırma ve bilimsel katkı sağlayan ekiplerden biri olarak dünyada bu alanda en gelişmiş ilk 5 merkezden biri olma unvanları bulunmaktadır.

GALATA

Yukarı