Ana içeriğe atla

aaa

BAZI KANSERLERİ TAMAMEN İYİLEŞTİRMEK MÜMKÜN

09.03.2018 - 15:22

İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Florya Hastanesi’nden Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Murat Emin Güveli, çağın vebası haline gelen kanser hastalığının tedavisiyle ilgili bilgiler verdi.

Tüm dünyada kanser vakaları artıyor. Nedeni ise insanların kanserojen maddelere daha sık maruz kalması. İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Florya Hastanesi’nden Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Murat Emin Güveli, kanser tedavisiyle ilgili bilgiler verdi.
Dr. Murat Emin Güveli; cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi konularıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Çağımızda insanlar kanserojen maddelere daha sık maruz kalıyor. Sigara, alkol ve gıdalardaki katkı maddeleri kansere davetiye çıkarıyor. Kanser tedavisiyle ilgili birçok çalışma yapılıyor. Ancak bütün gelişmelere rağmen cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi, en yaygın tedaviler olarak ön plana çıkıyor. Her tedavide olduğu gibi kanser tedavisinin de bazı yan etkileri olmaktadır. İyi bir cerrahi teknik, doğru ve etkin bir kemoterapi, bunların yanı sıra hedefe yönelik ve sağlam dokuları maksimum oranda koruyarak yapılacak bir radyoterapi tedavisi planı, uzun dönemde hastanın yan etkilerden en az etkilenmesi için çok önemli. Teknolojinin gelişmesiyle stereotaksik radyocerrahi (ışın tedavisi), yoğunluk ayarlı radyoterapi gibi 2000’lerin başlarına göre çok daha etkin cihazlar, artık kanserde ışın tedavisi için vazgeçilmez hale geldi. İyi doz dağılımları sayesinde, hastalıklı doku ya da organa yüksek doz verilirken, etraftaki sağlam dokuların da en düşük doz ışına maruz kalması sağlanıyor. Böylece hasta tedavi sonrası daha az problem yaşıyor. Ayrıca, bu kadar iyi doku hedeflemesinin yapılabilmesi, bazı kanser türlerinin (geniz, gırtlak, akciğer, prostat) erken evrelerinde tek başına radyoterapi veya kemoradyoterapi ile hastayı ameliyatsız tamamen iyileştirmek mümkün.”

arf

Yukarı