Ana içeriğe atla

FFF

BEYİN TÜMÖRLÜ HASTALARIMIZI GAMMA KNIFE İLE TEDAVİ EDİYORUZ

15.03.2019 - 11:16

MEDICAL PARK GEBZE HASTANESİ RADYASYON ONKOLOJİSİ UZMANI DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN YILMAZER: “BEYİN TÜMÖRLERİ YA DA BEYNİ ETKİLEYEN HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILAN EN GELİŞMİŞ TEDAVİ TEKNİKLERİNDEN BİRİ OLAN GAMMA KNIFE CİHAZININ DA YARDIMIYLA ÇOK SAYIDA HASTAMIZI TEDAVİ EDEBİLMEKTEYİZ.” 

Medical Park Gebze Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Yılmazer, ilgi alanıyla ilgili sorularımızı cevapladı. 

Tedavi için size başvuran hastalarınız arasında en çok görülen kanser türleri hangileridir?
Dünya genelinde olduğu gibi kadınlarda daha çok meme, erkeklerde akciğer ve prostat kanserini daha sıklıkla görmekteyiz. Bu hastalıklara ek olarak hastanemizde beyin tümörlerine yönelik Radyo Cerrahi uygulaması yapan Gamma Knife cihazının da yardımıyla, beyin tümörlü çok sayıda hastamızı tedavi edebilmekteyiz. 

Hangi kanser türleri radyasyon onkolojisi alanına girmektedir? 
Radyasyon onkolojisi; medikal onkoloji ve onkolojik cerrahi branşlar ile beraber onkolojide ana yapı taşlarından biridir. Tüm kanser hastaları bu yapıda incelenir ve hasta için en doğru tespit ve tedavi planlanır. Bu yaklaşım içinde gerektiğinde bir prostat kanserinde, nazofarenks kanserinde ya da serviks kanserinde medikal onkoloji ile beraber onkolojik tedavi yürütülür.  Bu yaklaşımla meme kanserinde cerrahi sonrası radyoterapi, rektum kanserinde cerrahi öncesi radyoterapi uygulamaları gibi tedavi yöntemleri seçilerek hastalara kürler sağlanmaktadır. Tüm kanser türlerinde ana esas multidisipliner yaklaşımdır. Radyasyon onkolojisi de bu disiplinler içinde en önemli yapılardan biridir.

Radyasyon onkolojisi en eski ve en etkili yöntemlerden biri. Bu alandaki teknolojik yeniliklerden ve bu yeniliklerin tedavilerdeki etkisinden bahsedebilir misiniz? 
1895’te X-ışını Wilhelm Conrad Röntgen tarafından keşfedilmiştir. Bu keşif ve gelişmeler, zaman içinde yeni teknolojik cihazların kullanımına olanak vermiştir. Lineer hızlandırıcılar, arc ve tomoterapi cihazları, ayrıca radyocerrahide kullanılan robotik radyoterapi cihazı Cyberknife ve en son olarak da proton hızlandırıcıların kullanılması ile çevre normal dokulara en az zarar ile maksimum tümör hedeflenmesi gerçekleştirilmiştir. Böylece daha az yan etki ile daha iyi tedavilerin gerçekleşmesi sağlanmıştır. 

Özellikle beyin tümörü kanserlerinde kullanılan Gamma Radyo Cerrahi Tedavisi ve özellikleriyle ilgili bilgi verebilir misiniz? 
Beyin tümörleri ya da beyni etkileyen hastalıkların tedavisinde kullanılan en gelişmiş tedavi tekniklerinden Gamma Knife; co-60 kaynaklarından gelen gama ışınlarını bir noktada birleştirerek çok yüksek bir enerjiyi hastalıklı dokuya aktarması prensibine dayanır. Böylece Gamma Knife radyocerrahisi ile hastalıklı beyin dokusunda tedavi kontrolü sağlanmış olur. Gamma Knife, hem iyi huylu hem de kötü huylu beyin tümörlerinin tedavilerine olanak sağlamaktadır. Ayrıca Gamma Knife, beyin tümörü dışında, damarsal beyin hastalıkları ve fonksiyonel beyin hastalıklarında (trigeminal nevralji, parkinson, epilepsi) da kullanılmaktadır.

Kanserden korunmaya yönelik insanlarımıza ne tür tavsiyelerde bulunmak istersiniz?
Sigaradan uzak durma, aşırı alkol kullanımından kaçınma, stresten uzak, doğal bir beslenme ve hareketliliğin olduğu bir yaşam şekli olarak özetleyebiliriz.

arf

Yukarı