Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

BİLİNÇALTI PROGRAMLAMA SANATI...

15.12.2016 - 16:38

Aktif Yaşam Koçluk Akademisi (AYKA)’nin Sahibi Özlem Özcan Sezer, “NLP için bir anlamda ‘bilinçaltını programlama sanatı’ diyebiliriz. Bu anlamda beş duyu ile algıladığımız dünyamızda, alışkanlıklarımızı, duygularımızı, korkularımızı değiştirebilmek NLP ile mümkün” diyor.

Aktif Yaşam Koçluk Akademisi (AYKA)’nin Sahibi Özlem Özcan Sezer, NLP hakkında şu bilgileri veriyor: 
“NLP nedir? Öncelikle kelime anlamına bakalım. Neuro ile insanların görme, işitme, hissetme, koklama ve tatma duyuları ve bu duyuların yönetildiği beyin ve sinir sistemi; Linguistic ile yaşam deneyimlerinin dil vasıtası ile kodlanması, dilin deneyim edinme ve değişim süreçlerindeki etkisi; Programming ile arzu edilen değişiklikleri gerçekleştirmek üzere, duygu, düşünce ve davranışlarımız üzerinde, bilinçli veya bilinçdışı akıl yardımıyla yapılan yeniden düzenleme biçimi vurgulanıyor.

NLP, 70’Lİ YILLARIN SONLARINDA AMERİKA’DA GELİŞTİRİLDİ
NLP, yaşamımızda üzerinde düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getirme ve geliştirmede üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, zihnin işleyişi ile ilgili, 70’li yılların sonlarına doğru Amerika’da geliştirilmiş bir model ve metodoloji.
Dilbilimci Prof. John Grinder ve Matematikci - Gestalt Terapisi uzmanı Dr. Richard Bandler tarafından olağan üstün başarılı terapi uzmanlarının analiz edilmesi ile model haline getirilen NLP teknikleri, dışında, yönetim, eğitim, sağlık, aile, satış ve spor bilimlerinde de başarılı bir şekilde kullanılabiliyor.
NLP’nin altyapısını, insanların çevrelerini nasıl algılayıp ne şekilde tepki gösterdikleri, nasıl iletişim kurdukları ve davranış kalıpları üzerinde yapılan araştırmalar oluşturur.
NLP de bu tür araştırmalar özellikle kendi alanlarında çok başarılı olan insanların stratejileri üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Buna NLP de “Modelleme” (Modelling) denir ve günümüzde NLP, zihnin işleyiş biçimini algılayarak, yaşamımızda istediğimiz değişimleri, hayata bakış açımızı değiştirerek oluşturabilmenin yollarını bize öğretir. 

ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİRMEK MÜMKÜN
NLP için bir anlamda ‘bilinçaltını programlama sanatı’ da diyebiliriz.  Bu anlamda beş duyu ile algıladığımız dünyamızda, alışkanlıklarımızı, duygularımızı, korkularımızı değiştirebilmek NLP ile mümkün. İnsan doğduğunda zihni boş bir bilgisayar gibidir. Yaşamı çevresinden öğrenir, algılar, anlamlandırır. Neyi sever, neden korkar, onu ne heyecanlandırır, nelere cesaret eder, ne olmak ister, kim olmak ister? Bütün bu cevaplar kişinin doğduğu coğrafyanın yapısına göre değişir, şekillenir. Bir daha hayata geliyor olsaydınız neleri farklı yapmak isterdiniz? Nasıl bir yaşamınız olurdu? Neleri asla yapmazdınız? Hangi alanlarda risk alır, yeniliklere kendinizi açardınız? Korkularınızı yenerdiniz? Peki şu an farklı bir ortamda, farklı bir ülkede, farklı bir ailenin çocuğu olarak doğsaydınız, kendi hayatınızda neyi farklı yapar ve yaşardınız? Siz hangi versiyonunuzu yaşamak isterdiniz? İşte NLP bu soruların cevaplarını bulmamıza ve eyleme geçmemize yardımcı olur. 
Şartlar ve koşullar ne olursa olsun, kendinizden farklı bir ben oluşturmak, kendi potansiyelinizi ortaya çıkarmak, kendi mükemmelliğinizi yaşamak mümkün! İşte NLP tam da bunu yapıyor. Sizi koşullandırmalardan çıkarıp, zihninizin özgürleştirerek, olasılıklarla dolu seçimler dünyasına davet ediyor.

GALATA

Yukarı