Ana içeriğe atla


BANNER

BİZ KENDİMİZLE YARIŞIYORUZ

15.08.2018 - 15:21

ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ ALANINDA TEKNOLOJİYE VE DONANIMA EN FAZLA YATIRIM YAPAN FİRMALARIN BAŞINDA GELEN MEDLINE, KURUMSAL PROJELERİ İLE DE SEKTÖRDE LİDERLİĞİNİ KORUYOR. MEDLINE’NİN YENİ PROJELERİ VE TEKNOLOJİ YATIRIMLARINI PAZARLAMA MÜDÜRÜ ALİ HAKAN ÇALIŞKAN İLE KONUŞTUK.

Medline’ı tanıyabilir miyiz?
Kurulduğu 1995 yılından itibaren hastane öncesi acil sağlık hizmetini üstlenen, oluşturduğu üstün hizmet kalitesi, donanımı ve yüksek müşteri mennuniyeti ile marka olmuş Türkiye’nin ilk özel acil sağlık hizmeti veren kurumudur.  Esas Holding şirketi olan Medline, 2009’un ikinci yarısından itibaren sadece acil sağlık alanında değil, hastane dışında kalan “yerinde sağlık” ve “acil durum” ihtiyaçlarını da karşılamaya yönelik çeşitli hizmetleri vermek üzere yapısını yenilemiştir. 

Temel hizmetiniz “Acil Sağlık Hizmeti.” Bu hizmetinizden biraz bahseder misiniz?
Acil Sağlık Hizmetimizi biraz açmak gerekiyor. Şöyle ki; acil durumlar, beklenmeyen, ertelenmeyen insanların hayatını tehlikeye sokabilecek kalp krizi, kaza, yaralanmalar gibi aniden gelişen durumlardır. Bu tip durumlarda kişilere sunulan mobil medikal hizmetlerin bütününe Acil Sağlık Hizmeti diyoruz. 7 Gün 24 saat Telefon ile Tıbbi Danışmanlık, Doktorlu Kara Ambulansı ve Medikal Bilgi Köprüsü temel hizmetimiz olan Acil Sağlık Hizmetimizin ayrılmaz parçalarını oluşturmaktadır. Telefon ile Tıbbi Danışmanlık hizmetimiz en değerli hizmetlerimizden biridir. 365 Gün 24 saat tek bir telefonla bir doktora ulaşma imkanı sunuyoruz. Birçok kişinin doktor bir tanıdığı olmasına rağmen istedikleri her an kendilerine ulaşamayabilirler. Medline’da ise ilk aramada bir sağlık personeli tarafından çağrı cevaplanır ve doktorlarımızdan acil olan veya olmayan her türlü sağlık sorunlarında (aniden yada belirli zamandır süre gelen sağlık problemleri ile ilgili, kullandığı ilaç ya da birlikte kullanacağı farklı ilaçlar ile ilgili, bir hastalık ya da hastalığın belirtileri hakkında, ismini ilk defa duyduğu bir tahlil ve ya tetkik hakkında) danışmanlık hizmeti alınabilmektedir. Medline Alarm Merkezine gelen çağrılar her zaman bir sağlık personeli tarafından ilk çalışında karşılanır, ambulanslarımızda doktorlar görev almaktadır. Bunlar bizim için çok önemli artılar. Çünkü olay yerine gidildiğinde acil sağlık ekibinde doktorun bulunması bulunduğunuz lokasyonda hastayı tedavi edebilme şansınızı arttırmaktadır. Bu şekilde vakaların yüzde 44’ünü olay yerinde çözebilmekteyiz. Zaten birçok firma sahibi ya da sigorta şirketi bu yüzden bizimle çalışmayı tercih etmektedir. Çünkü gereksiz oluşabilecek hastane masraflarının önüne geçmekteyiz. Medline, bireysel ve kurumsal üyelik sistemi kapsamında acil durumlarda, acil sağlık hizmetini üyelerine limitsiz ve ücretsiz olarak sunmaktadır. 

Kurumsal paketler en fazla talep gören hizmetleriniz sanırım. Kurumsal olarak firmalara neler sunuyorsunuz?
Finans, sigorta, inşaat, otomotiv, eğitim, turizm, güvenlik, perakende gibi farklı sektörlerden kurumsal firmalara acil sağlık hizmetimizi çok farklı proje kurgularıyla sunabiliyoruz. Firmaların çalışanlarını, sadakat programları ya da müşteri mennuniyeti kapsamında müşterilerini, bayi ya da iş ortaklarını 7/24 Türkiye sınırları dahilinde Medline güvencesine alabildiğimiz gibi sadece ikamet ettikleri konut ya da iş yeri sınırları içinde başlarına gelebilecek acil durumlara karşı misafirleri dahil ailelerini Medline güvencesine alabilmekteyiz. Otomotiv sektöründen de bir örnek vermek gerekirse, firmadan araç alan ya da düzenli olarak servis hizmetlerini kullanan müşterilerini 7 / 24 Medline güvencesine dahil edebildiğimiz gibi sadece sözleşme kapsamında Medline’a iletilen plakaya sahip araç içinde karşılaşabilinecek acil durumlara karşı araç içerisinde bulunan herkesi Medline güvencesine alabilmekteyiz. Bazı servis taşımacılığı yapan turizm şirketlerinin araçlarının arkasında “Bu araç Medline güvencesi altındadır.” yazan stickerlar görürsünüz. Medline olarak bu projeyi ilk hayata geçiren biziz. Proje kapsamında servis araçlarını güvence altına alıyoruz. Servis araçlarının aktif olarak servis hizmeti verdiği sırada araç içerisinde karşılaşabilecek acil durumlara karşı, araç içinde bulunan herkes Medline güvencesi altına alınmaktadır. Araç başka bir yaya ya da araca çarpmış, kazaya karışmış olsa da araç içindeki ya da karıştığı kazadaki tüm kazazedelere acil sağlık hizmetleri Medline tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Konutlar içinde acil sağlık kurgularımız bulunmaktadır. Özellikle İnşaat, boya, yalıtım, güvenlik, beyaz eşya firmaları bu projelerimizi tercih etmektedir. Medline üyeliği hediye edilen kişilerin ikamet ettikleri evlerinin sınırları dahilinde karşılaşabilecekleri acil durumlarda konut sınırları içinde bulunan misafirleri ya da çalışanları dahil herkes Medline acil sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.
Yine bazı kurumsal işbirliklerimizde siteleri, akıllı binaları, AVM, spor salonları ve okulları da Medline güvencesi altına alabiliyoruz. Spine Tower, Tekfen Tower, Akasya AVM, Trump Tower, Astoria Residence, Bellevue Residences, Emaar Square Mall, Anabilim Eğitim Kurumları, MAC, MACFit spor salonları gibi. Ayrıca Medline, uzun yıllara dayanan tecrübesiyle yönetmelik gereği AVM yönetimlerinin alışveriş merkezlerinde kurmakla yükümlü oldukları acil tıbbi müdahale ünitesi hizmetlerinin organizasyonunu üstleniyor. Buralarda görev alacak sağlık personelinin acil sağlık hizmetleri konusunda deneyimli ve nitelikli personel olmasına özen gösteren Medline gerektiği durumlarda en kısa sürede Medline ambulansının olay yerine intikal etmesini sağlıyor.

Medline olarak üyelerinize bir aplikasyon da sunuyorsunuz aynı zamanda...
Akıllı uygulamalar hayatımızın merkezine girmeye başlayınca biz de bu teknolojiden faydalanmak istedik. Mevcut sağlık uygulamalarını incelediğimizde acil buton olarak gösterilen tuşa basıldığında telefonun kayıtlı bir numarayı hızlı arama özelliği ile aradığını gördük. Biz uygulamamızı daha işlevsel bir hale getirdik. Geliştirdiğimiz “Medline Acil” mobil uygulama sayesinde akıllı cep telefonunuz bir panik butonu haline geliyor. Tek tuşa basarak adres tarifine gerek kalmadan bulunduğunuz yere en kısa sürede ambulans ve acil sağlık yardımının ulaşmasını sağlıyoruz. Önce uygulamayı indirip İsim, soy isim, TC kimlik numarası, acil durumlarda haber verilmesi istenen kişi bilgilerini grip, kayıt olduktan sonra uygulamayı ilk indirdiğinizde pasif olan ambulans butonu aktif hale geliyor. Acil durumda bu butona basıldığında telefonun ekranında da görülen, telefonun son konum bilgisi alarm merkezimize acil sinyal ile birlikte iletiliyor. Medline Alarm merkezinde görevli doktor, gelen acil sinyalin hangi üye tarafından, nereden geldiğini önünde açılan harita üzerinde görebiliyor. Derhal sinyal ileten numarayı arayarak durum hakkında bilgi alıyor ve aynı harita üzerinde görebildiği, acil sinyalin geldiği yere en yakın ambulans ekibini kişinin bulunduğu lokasyona yönlendiriyor. “Medline Acil” mobil uygulamasını bir ay süresince kullanabilecek şekilde dileyen herkes apple store ya da google play storedan ücretsiz olarak indirebilir. Bir ayın sonunda uygulamayı kullanmaya devam etmek için Medline’a üye olmak gerekiyor. Şimdiye kadar 2 bine yakın kişi uygulamamızı indirmiş durumda. Ayrıca uygulamamız içerisinde ilk yardım bilgileri de mevcut. Eğitimlerimizde kullandığımız ilk yardım bilgilerini nasıl uygulanacağını gösteren görseller ile birlikte uygulamamızın içerisine ekledik. Buradan kişiler ilk yardım hakkında merak ettikleri bilgilere ulaşabilmekte ve önemli noktaları öğrenebilmekteler. 

Uygulamaya ek olarak geliştirmeleriniz olacak mı?
Mobil uygulamamızı da yapan IDEA firması ile yakın zamanda yeni bir teknolojik hizmetimizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. “Uzaktan Hastalık Takip Sistemi”. İlk etapta tansiyon ve diyabet hastası olan kişilerin bu hizmetimizden yararlanmasını hedeflemekteyiz. Tansiyon ya da diyabet gibi kronik rahatsızlıklara sahip olan kişiler, gün içerisinde belirli periyodlarda tansiyonunu ya da kan şekerini ölçerek bir yerlere not almak ve doktoru ile belirlediği zamanlarda bu değerleri paylaşmak durumundadırlar. Biz bunu artık kişilerin akıllı telefonlarını kullanarak da yapabilmelerini sağlamak için “Medline Acil” mobil uygulamasına ek bir hizmet ekleyeceğiz. Bu hizmetten yararlanmak isteyen kişiler uygulama üzerinden kimlik bilgilerini, ölçüm zamanlarını, riskli ölçüm değer araklarını hatta özel doktorlarının iletişim bilgilerini girerek sisteme kayıt olacaklar. Ölçüm değerlerini, belirttikleri zamanlarda uygulama üzerinden girerek Medline veri tabanına kayıt edilmesini sağlayacaklar. Ölçüm yapmaları gereken zamanda ölçüm değerlerini uygulamaya girmeyen kişiler Medline Alarm Merkezi doktorları tarafından aranarak ölçümlerini yapmaları hatırlatılacak. Bir örnek ile hizmeti daha detaylı açıklamak gerekirse; Saat 08:30’da tansiyonunu ya da şekerini ölçüp uygulamaya girmesi gereken bir kişi. Kendi cihazıyla ölçtüğü ölçüm değerlerini uygulamadaki ilgili alana yazarak, gönder tuşuna basarak bu bilgilerin Medline sistemine kayıt edilmesini sağlayacak. Eğer kişi 08:30’da ölçüm değerlerini uygulamaya girmediyse 15 dakika sonra telefonuna Medline tarafından hatırlatma mesajı gelecek. Mesaj sonrasında da ölçüm değerleri uygulamaya girilmediği taktirde alarm merkezimizde görevli doktorumuz kişiyi arayarak ölçümlerini yapması gerektiği hakkında hatırlatmada bulunacak. Medline’a iletilen ölçüm değerleri kişinin sisteme kayıt olurken ilettiği referans aralıklarının dışındaysa alarm merkezi doktorumuz derhal kişiyi arayarak herhangi bir sıkıntılı durumun olup olmadığını kontrol edecek. Hatta durumun ciddiyetine göre kişiye Medlline ambulans ekibini yönlendirebilecek. İstenildiği taktirde kişinin kendi doktoruna dahi haber verecek. Kişiler uygulama üzerinden istedikleri zaman belirledikleri zaman aralıklarındaki ölçüm değerlerini grafikler ile görebilecekler, hatta istedikleri kişilere mail yoluyla iletebilecekler.

cccccc

arf

Yukarı