Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Bu hastalık kız çocuklarında 6 kat daha fazla görülüyor

11.10.2017 - 16:11

Doğuştan kalça çıkığı vakalarının sebeplerini ve tedavi yöntemlerini konuştuğumuz Medical Park Uşak Ortopedi ve Travmatoloji Operatör Doktoru Erol Gilim, bu hastalığa kız çocuklarında daha fazla rastlanıldığını, genel anlamda ise hastalığın 900 bebekte bir görüldüğünü dile getirdi.

Çocuklarda doğuştan kalça çıkığı nasıl oluyor? 
Çocuklarda kalça çıkığı genetik sebeplerle geçiş olabildiği gibi çevre ve hormonsal sebeplerle anne karnındaki kötü pozisyon, bazen de displazi dediğimiz kalça yuvası tam gelişmemiş çocukların ayaklarını birleştirip sallamak ve çocuğu kundak pozisyonunda tutmak da doğum sonrası sebeplerden olabiliyor.

Doğuştan kalça çıkığının görülme sıklığı nedir?
Genetik olarak ailesel geçiş görülen bu hastalığa kız çocuklarında daha sık rastlanılmakla beraber, hastalık 6 kat erkek çocuklarına göre daha fazla görülmüştür. Genel oran çalışmalarında ise yaklaşık 900 bebekte 1 görülebilmektedir. 

Hastalığın belirtileri neler? 
Hastalığın daha çok aile tarafından fark edilebilecek belirtileri tek taraflı çıkık ise; bacakta oluşan kısalık, uyluktaki pili dediğimiz çizgilerin birbirine paralel olmaması veya bir tarafta o çizginin bulunmaması, kalçaların yana açılmasının kısıtlı yani dar olmasıdır. Tabii ki burada ailede veya diğer çocuklarda doğuştan kalça çıkığı görülmüş ise yeni doğan bebek de doğum sonrası mutlaka ortopedik muayeneden geçirilmelidir.

Çocuklarda kalça çıkığına yönelik tedavi yöntemleriniz neler?
Doğumsal kalça çıkığının tedavisi bebeğin yaşına göre değişmektedir. Hastalık ne kadar erken fark edilirse, tedavi o kadar sıkıntısız gerçekleşir ve tedavinin başarı oranı o kadar yüksek olur. 
0-6 ay arası bebeklerde fark edilen doğuştan kalça çıkığı uygun brace (Pavlik Freja DKÇ Ortezi) ile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilebilmektedir. 6-18 ay arasındaki bebeklerde ise açık redüksiyon dediğimiz ortopedik cerrahi ve sonrası alçılama ile tedavi mümkün olmaktadır. Geç fark edilen çocuklarda ise kalça eklemi kemiklerine yönelik cerrahi müdahaleler ile tedavi mümkün olabilmektedir. Tabii ki geç fark edilmesi sonucu, hem daha ağır bir cerrahi müdahale hem de başarı oranı 0-6 ay arası bebeklerin tedavisine göre daha az olabilme riskleri görülmektedir. Onun için doğumsal kalça çıkığı ne kadar erken tanı konulup tedaviye başlanırsa, başarılı bir sonuç daha rahat elde edilebilmektedir.

Çocuklarında kalça çıkığı olanlar nelere dikkat etmelidirler?
Doğumsal kalça çıkıklığı olan bebek ve çocuğa sahip olan aileler belirttiğimiz gibi ne kadar erken tanı koydurup çocuğu tedaviye başlatırlarsa, o kadar çocuk için başarı elde etmiş olurlar. Bir de ailede doğumsal kalça çıkıklı fert varsa mutlaka doğum sonrası ortopedik bakımı yaptırmaları gerekmektedir.

yurtiçi

Yukarı