Ana içeriğe atla

arf

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı

14.03.2017 - 10:14

Tıp Bayramı tarihçesi merak ediliyor. Türkiye'de tıp alanında çalışanlar için belirlenen bu anma ve kutlama günü, yine bu alanda çalışanlar tarafından heyecanla bekleniyor. Tıp Haftası içerisinde kutlanan Tıp Bayramı, Türkiye'dekinden farklı tarihlerde dünyada çeşitli ülkelerde de kutlanıyor. Peki bu günün önemi ve tarihçesi nedir?

Vatandaşlar, 'Tıp Bayramı ne zaman?' sorusuna yanıt arıyor. Ülkemizde tıp alanında çalışanların günü olarak kabul edilen bu özel günde, çalışanların hizmette karşılaştıkları sorunlar tartışılırken, katkıları ödüllendiriliyor. Çeşitli anma ve kutlamaların düzenlendiği Tıp Bayramı, bu alanda çalışanlar tarafından heyecanla bekleniyor. Aslında bu gün Türkiye'nin dışında, diğer ülkelerde de farklı tarihlerde kutlanıyor. Ancak bu kutlamaların tarihleri kutlanan ülkedeki değerlere göre değişebiliyor.

Tıp Bayramı ne zaman?

Türkiye'de Tıp Bayramı, 14 Mart tarihinde kutlanıyor. Bu tarihin belirlenmesinin nedeni ise ülkemizde modern anlamda tıp eğitiminin başladığı günün bu tarihe tekabül etmesi. Öte yandan 1976 yılından bu yana ise 14 Mart'ı içine alan hafta Tıp Haftası olarak kabul edildi ve tüm hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Türkiye'de Tıp Bayramı'nın tarihçesi

Türkiye'de ilk cerrahhane, II. Mahmut döneminde 14 Mart 1827'de Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kuruldu. Bu tarih Türkiye'de modern tıp eğitimlerinin başladığı gün olarak kabul ediliyor. Bu nedenle okulun kuruluş tarihi olan 14 Mart tarihi Tıp Bayramı olarak kutlanıyor.

Türkiye'de ilk Tıp Bayramı kutlaması 14 Mart 1919 tarihinde işgal altındaki İstanbul'da gerçekleştirildi. Bu kutlamada o zaman tıbbiye 3. sınıf öğrencisi olan Hikmet Boran önderliğindeki tıp okulu öğrencileri işgali protesto etmek için toplandı ve bu harekete dönemin ünlü doktorları destek verdi. Bu gösteriler tıp mesleği mensuplarının vatan savunma hareketi olarak başladı.

Önce 14 Mart, sonra 12 Mayıs, tekrar 14 Mart

Türkiye Cumhuriyeti'nde 1929'den 1937'ye kadar bir sürede bu bayram, 12 Mayıs tarihinde kutlandı. Bu tarihin belirlenmesinde Bursa'daki Yıldırım Darüşşafaka'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başlamasından dolayı kabul edildi ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçilerek yeniden eski tarihe dönüldü. 1976 yılında ise 14 Mart'ın Tıp Bayramı olarak kutlanmasının yanı sıra, bu tarihi içine alan tüm hafta Tıp Haftası olarak kabul edildi.

Tıp Bayramı için belirlenen tarih 14 Mart olsa da, bu tarih ülkelere göre değişiyor. Örneğin ABD'de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıldönümü; Hindistan'da ünlü doktor Bidhan Chandra Roy'un doğum (ve aynı zamanda ölüm) yıldönümü olan 1 Temmuz günü "Doktorlar Günü" olarak kutlanır.

KAYNAK: MİLLİYET

arf

Yukarı