Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Diş hekimliği endüstrisi 500 milyon dolar hacme sahip

11.04.2017 - 17:14

Diş malzemeleri, sanayici ve işadamları derneği (DİŞSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çakır, diş hekimliği endüstrisinin toplam iş hacminin yıllık 500 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, “Sektörümüzde pazarlanan ürünlerin yüzde 90’a yaklaşan kısmı ithal. Yerli üretici maalesef çok az” diye konuşuyor.

DİŞSİAD hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Derneğimiz 1996 yılında benim de aralarında bulunduğum sektörün önde gelen 16 firma sahibinin bir araya gelmesiyle kuruldu. Amacımız, sektörde var olan sorunları bir araya gelip güçbirliği ve dayanışma içinde çözmektir. Geldiğimiz noktada 114 üyeye ulaşmış durumdayız ve bu üyelerimiz sektörün cirosunun yüzde 60-70’ini yapıyor.  
Türkiye’de diş malzemeleri sektörünün geldiği son durumu değerlendirir misiniz? Sektörün büyüklüğü ve kapasitesi ne durumda?
Diş hekimliği endüstrisinin toplam iş hacminin yıllık 500 milyon dolar civarında olduğunu tahmin ediyoruz. ADSM (Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri)’nin bundaki katkısı büyüktür. Önceleri ciromuzun çoğunu özel klinikler üzerinden yaparken, günümüzde ADSM’ler çok önemli bir yer tutuyor. Yalnız sektörümüzde pazarlanan ürünlerin yüzde 90’a yaklaşan kısmı ne yazık ki ithal. Yerli üretici maalesef çok az. 

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği’nin kapsamı ve sektöre olan kazanımlarını kısaca anlatır mısınız?
Bu Yönetmeliğin amacı; tıbbi cihaz ve aksesuarlarının taşıması gereken temel gerekleri belirlemektir. Bu cihazlar ile aksesuarlarının kullanımı sırasında hastaların, uygulayıcıların, kullanıcıların ve üçüncü şahısların sağlık ve güvenliği açısından ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı korunmaları sağlanmıştır. 

Ağız, diş sağlığı cihaz ve malzemeleri sektöründe sorunlar nelerdir? DİŞSİAD olarak sorunlara karşı ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Sektörümüzün en önemli sorunu tamamen ithalata dayalı olması. ADSM’lerin kurulmasıyla satışlarımızda yapısal dönüşüm de oldu. Artık en büyük müşterimiz ADSM’ler. Buralara alınacak ürünler ihale yöntemiyle alındığı için de kalite sorunu yaşanıyor.
Sorunların aşılması amacıyla, Sağlık ve Ekonomi Bakanlıklarıyla çalışmalar yaparak yerli üretimi artırmak, ihalelerde yerliye ağırlık verilmesini sağlamak istiyoruz. Dernek üyelerimizden üretici olanların sıkıntılarını yetkili kurumlara götürüp sorunların çözülmesinde yardımcı oluyoruz. İhracatçı Birlikleri ile ortak çalışmalar yaparak ihracatı özendirerek üyelerimize katma değer yaratmada yardımcı olmak için çalışıyoruz. Sektörümüzün en önemli bileşenlerinden Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) ile ortak çalışmalar yaparak fuar, kongre ve teknik konularda işbirliği yapmanın yollarını arıyoruz.  

DİŞSİAD olarak 2017 takviminizde neler var? Derneğinizin hedeflerini paylaşır mısınız?
DİŞSİAD olarak 2017 takvimimizde ilk olarak konusunda bölgemizin üçüncü büyük fuarı olan ve bu yıl 14’ncüsünü gerçekleştireceğimiz İdex Ağız-Diş Sağlığı Cihaz ve Malzemeleri Fuarı bulunuyor. 27-30 Nisan 2017 tarihleri arasında CNR EXPO Fuar Merkezi’nde organize edeceğimiz fuarımız, Türkiye ve dünyadan çoğunluğu diş hekimi olmak üzere 15 bin üzerindeki kişiyi Avrupa, ABD, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerinden yaklaşık 400’e yakın Dental Endüstri sektörü ile buluşturacak ve fuar esnasında düzenlenecek etkinlikler ile ağız ve diş sağlığı sektörüne canlılık kazandıracaktır.

yurtiçi

Yukarı