Ana içeriğe atla

aaa

FUE TEKNİĞİ İLE SAÇSIZLIĞA DİPTEN ÇÖZÜM

26.06.2018 - 09:43

Medical Park Ordu Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Kemal Tekeş, “Enseden aldığımız saçlar dökülmeye dirençli olduğundan ekim sonrası dökülme görülmez.” diyor.

Medical Park Ordu Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Kemal Tekeş, saç ekimiyle ilgili sorularımızı cevapladı.

10 yıl öncesiyle karşılaştırarak saç ekimiyle ilgili yöntemlerin gelişimi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Modern saç ekimi ilk kez Dr. Orentreich tarafından 1950’lerde başlamıştır. 1990’larda microgreftleme yöntemiyle ekim yapılıyordu. Follicular Unit Hair Transplantation (FUT) denilen bu yöntemde ince çizgisel saçlı alanlar alınarak ekim yapıldı. Bu metotta özellikle kısa saç modeli kullananlarda, saç alınan bölgede çizgisel izler oluyordu ve kozmetik olarak iyi değildi. Günümüzde hasta memnuniyeti en yüksek yöntemlerden biri olan FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) ile saç ekimi yapıyoruz. 

FUE yöntemi hakkında bilgi alabilir miyiz? 
FUE yönteminde önce lokal anestezi yapılır. Daha sonra sağlıklı ve saçlı olan occipital bölgeden (başımızın arka ense üst tarafı ) saçlar alınarak arzu edilen saçsız alana tek tek ekilir. İlk olarak saçlı deride ekime engel olacak egzama ve sivilce gibi dermatolojik rahatsızlıklar muayene edilir. Daha sonra saçlar 1 mm uzunluğuna gelecek şekilde tıraş edilir. Hem saçların alınacağı hem de ekileceği alana lokal anestezi yapılır. Ucunun genişliği ve devir sayısı ayarlanan mikro motorla saçlar ve deri küçük silindirler halinde kesilir. Her bir foliküler ünite, genellikle ortalama 2 ile 3 folikül barındırır. Adeta cımbız olan mikro penset ile saç folikülleri nazikçe alınır. Elde edilen folüküller açılan küçük deliklere yerleştirilir.

FUE yönteminin özellikleri nelerdir?
Saç alınan bölgede FUT yöntemindeki gibi kesi ve dikiş işlemi olmaz. Köklerin alındığı bölgede 1 mm’den daha küçük çaplı minik delikler oluşur. Bunlar hızla genellikle birkaç günde iz bırakmadan iyileşir. Ense bölgesinden alınan foliküler saç greftleri, saç ekiminde kullanıldığı gibi kaş, bıyık, sakal ekiminde de kullanılabilir. Aynı seansta saçların alındığı ense bölgesi ve ekilecek yerin durumuna bağlı olarak 3 bin ile 6 bine kadar saç grefti alınabilir. Ekilen alana her santimetrekare için 50-60 saç kökü ekmek mümkündür. İşlem sonrası ağrının az olması ve iyileşmenin hızlı olması FUE yönteminin en önemli üstünlüklerinden biridir. FUE yöntemi ile saç ekiminde önemli olan konulardan biri de ekimin doğal gözükmesidir.

Bir hasta, ortalama ne kadar sürede sağlıklı saçlara kavuşuyor?
FUE yönteminden sonra ortalama 1-1,5 ay içerisinde ekilen saçlar dökülür. Hastalar ekimin başarısız olduğu kanısına kapılabilir. Ancak bu dönemden sonra saçlar her bir kökten sağlıklı bir şekilde gelişmeye başlar. Genellikle 6 ay sonra tüm foliküllerden sağlıklı saçlar çıkar. Saçların uyumu 1-1,5 yılda tamamlandığından doğal ve güzel bir görüntü bu dönemde ortaya çıkar. Enseden alınan saçlar genetik dökülmeye dirençli olduğundan ekim sonrası dökülme görülmez. 

 

a

arf

Yukarı