Ana içeriğe atla


BANNER

GÖĞÜS AĞRISI KALP KRİZİ HABERCİSİ OLABİLİR

15.03.2019 - 11:37

ÖZEL AİLE HASTANESİ KARDİYOLOJİ UZMANI PROF. DR. KENAN İLTÜMÜR: “GÖĞÜS AĞRISI, EN SIK KARŞILAŞILAN RAHATSIZLIKLARIN BAŞINDA GELİYOR. ‘ANGINA PEKTORIS’ OLARAK BİLİNEN VE NAZIM HİKMET’İN DİZELERİNE DAHİ GİREN GÖĞÜS AĞRISI, KALP KRİZİNİN EN ÖNEMLİ BULGUSUDUR.”

Özel Aile Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kenan İltümür, göğüs ağrısı ve kalp hastalıklarıyla ilgili sorularımızı cevapladı. 

Hocam, çevremizde sıklıkla duyduğumuz göğüs ağrılarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz?
Göğüs ağrısı, toplumda en sık karşılaşılan rahatsızlıkların başında geliyor. Her yaş grubunda göğüs ağrısı veya göğüste sıkıntı hissiyle karşılaşılmaktadır. ‘Angina pektoris’ olarak bilinen kalp kaynaklı tipik göğüs ağrısı, Nazım Hikmet’in dizelerine dahi girmiştir: “… Ne ateroskleroz ne nikotin ne hapis / İşte bu yüzden doktorcuğum bu yüzden / Bende bu angina pektoris.” Göğüs ağrısı, sıradan zararsız bir kas hastalığından, ölümle sonuçlanabilen kalp krizi, büyük damar yırtılması ve akciğerlere pıhtı atması gibi nedenlerin bulgusu olarak geniş bir yelpazede karşımıza çıkabilmektedir. Nazım Hikmet’in dizelerinde de geçen aterosklerozun (damar kireçlenmesi) neden olduğu hastalıklar (kalp krizi, inme, büyük damar yırtılmaları), dünyadaki ölümlerin en sık nedenidir. Bunların içinde de kalp krizine bağlı ölümler en fazla olanıdır. Göğüsteki rahatsızlık hissi kalp krizinin en önemli bulgusudur. Göğüsteki bu his, çok iyi incelenip değerlendirilmelidir. Kalp krizi olup yanlışlıkla gastroenteroloji, göğüs hastalıkları, fizik tedavi uzmanı ya da psikiyatriye başvuranların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Her göğüs ağrısı tehlikeli midir?
Göğüs ağrısı, hem hekimlerin hem de toplumun tüm kesimlerinin iyi değerlendirip doğru yönetmesi gereken önemli bir durumdur. Zira kalp krizinin önemli bir bulgusu olan ve zamanında doğru olarak değerlendirilen göğüs ağrısı, erken tedavi şansı verip kalp krizinin olası ölümcül risklerini azaltabilir. Göğüs ağrısı çoğu zaman önemsiz nedenlerden kaynaklansa da bazen hayatı tehdit eden hastalıkların bir bulgusu olabilir. 

Hayatı tehdit eden bir hastalık olma ihtimaline karşı neler yapılmalı hocam?
Göğüste sıkıntı hissinin hastadan hastaya farklılık göstermesi, diyabet ve ileri yaş gibi durumlarda bazı semptomların maskelenmesi, bu hastalara yaklaşımda problemlere neden olabilir. Göğüs ağrısının doğru değerlendirilmesi için bilgi, dikkat ve beceri gerektirir. Hekimler tıp fakültesinden mezun olduklarında bu bilgilerin çoğunu alırlar, ancak pratikte dikkatli davranılmadıkça bazı yanlış değerlendirmeler kaçınılmaz oluyor. Modern tanı yöntemlerinin devreye girmesine rağmen halen yanlış değerlendirilen göğüste sıkıntı hissi pek de az değildir.

Son olarak, kalp krizindeki göğüs ağrısı nasıl olur hocam?
Kalp krizi geçirmekte olan hastaların temel şikayeti göğüs ağrısıdır. Göğüs kemiğinin arkasındaki göğüs ağrısı kalp krizinin en önemli belirtisidir. Fakat özellikle diyabet hastalarında ve yaşlılarda, bu ağrı çok belirsiz olabilir ya da hiç hissedilmeyebilir (sessiz kalp krizi). Ağrı sıklıkla göğüsten omuz ya da kollara, ense, dişler, çene, karın veya sırta doğru yayılır. Bazen ağrı sadece bu bölgelerden birinde hissedilir. Özetle göbek ile çene arasındaki tam tarif edilemeyen sıkıntı hissi kalp kökenli olabilir.

arf

Yukarı