Ana içeriğe atla

aaa

GÜNDE 8 BİN ADIMLA VARİSTEN KORUNUN

19.12.2018 - 11:15

VM MEDICAL PARK SAMSUN HASTANESİ KALP VE DAMAR CERRAHİSİ BÖLÜMÜ’NDEN VARİS UZMANI DR. ÖĞRETİM ÜYESİ ATİLLA SARAÇ; HAREKETSİZLİK, UZUN SÜRE AYAKTA ÇALIŞMA, AŞIRI KİLO VE HAMİLELİKLE OLUŞABİLEN VARİSLERE KARŞI GÜNDE EN AZ 8 BİN ADIM YÜRÜMEYİ TAVSİYE EDİYOR. 

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Atilla Saraç, uzmanı olduğu varis oluşumları ve tedavi yöntemleriyle ilgili sorularımızı cevapladı. 

Öncelikle varis nedir?
Varis, toplardamarların aşırı derecede genişleyip kıvrımlı hal almasıdır. 

Varis ne gibi şikâyetlere yol açar?
Bacaklarda ağrı, şişlik, ödem, dolgunluk hissi, gece krampları, kaşıntı gibi şikayetlere yol açar. Tüm bu şikayetler, ayakta fazla kaldığınızda, yolculukta, sıcak havalarda ve bayanlarda hormonların etkisiyle adet dönemlerinde artar. 

HAREKETSİZLİK VE AYAKTA ÇALIŞMAK VARİSE NEDEN OLABİLİR
Varis kimlerde daha sık görülmektedir?

Varis, meslek olarak ayakta uzun süre kalan çalışanlarda (öğretmen, cerrah, diş hekimleri, kuaför vb.), masa başında uzun süre sabit kalan kişilerde sık görülür. Hamilelikte ilk 3 ay hormonların etkisiyle, daha sonra bası nedeniyle varis oluşumu kolaylaşır. İlk hamilelikte oluşan varisler genellikle gerileme eğilimindeyken daha sonraki her hamileliklerde varis riski giderek artar. Aşırı kilosu olanlarda da varis kolay oluşmaktadır. 

VARİS TEDAVİ EDİLMEZSE LEKE VE YARALARA NEDEN OLABİLİR
Variste hangi tedaviler uygulanmaktadır?

Varis tedavisi planlanırken önce mutlaka renkli doppler ultrasonografi yapılmalıdır. Çünkü bacaklarda gözle görülen varisler, bacaktaki damarların ancak çok küçük bir kısmını oluşturur. Büyük bir kısmı cilt altında ve daha derindedir. Böylece doppler ile sorunun tam olarak nerede olduğu görülebilir ve doğru tedavi planlanır. Son 15 yıl öncesine kadar varislerde rutin olarak cerrahi müdahale yapılmaktaydı. Son 15 yıldır giderek artan oranda ablasyon yöntemleri ( lazer, radyofrekans, köpük tedavisi, glue) hasta ayaktayken uygulanıp yürüyerek evine gidebilmektedir.

Varis tedavi edilmediğinde nelere yol açmaktadır?
Varis zamanında tedavi edilmediğinde, bacakta kahverengi lekelenmeler ve yaralara neden olabilir. Hatta nadiren de olsa varisli damarda pıhtı oluşarak akciğer embolisine sebep olabilir. Bu durum, hastada hayati tehlikeye yol açabilir.

BALDIR KASLARINIZI GÜÇLENDİRİN
Varis oluşumunu engellemek mümkün müdür?
Toplardamarlar kanı yer çekimine karşı ayak bileğinden kalbe doğru taşırlar. Yerçekimini yenip kanın yukarı taşınmasını sağlayan, baldırdaki kas grubudur. Bu bölgedeki kas grubu ne kadar güçlü olursa varis oluşumu riski o kadar az olur. Kası güçlendirmek için yapılacak en güzel şey yürümek ve yüzmektir. İdeali günlük 8 bin-10 bin adım atmaktır. Aksine ayakta fazla sabit kalmak, topuklu ayakkabı ve babet giymek, dar pantolon giymek baldır kaslarının çalışmasını engellediği için varis oluşumu daha kolay olur. 

arf

Yukarı