Ana içeriğe atla

arf

HASTALARIMIZA KONFORLU BİR TEDAVİ SUNUYORUZ

09.03.2018 - 15:25

Ordu merkezli olarak Giresun, Fatsa ve Ünye gibi şehirlere hizmet veren Ada Onkoloji, bölgenin ilk ve tek radyoterapi merkezi. Radyasyon Onkoloğu Yrd. Doç. Dr. Erkan Göcen, hastalarına konforlu ve huzurlu bir tedavi sunduklarını söylüyor.  

Bölgenin ilk ve tek radyoterapi merkezi olarak kurulan Ada Onkoloji, Ordu’da son teknoloji cihazlar, eğitimli ve deneyimli çok sayıda medikal personelle birlikte yıllardır sağlık hizmeti sunuyor. Yüksek teknolojik linak cihazı ile 3 boyutlu konformal radyoterapi ve yoğunluk ayarlı radyoterapi yapan merkezin radyasyon onkoloğu Yrd. Doç. Dr. Erkan Göcen ile kanserin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini konuştuk. 

Kanser, yüzyılın en önemli sağlık sorunu. Kansere yakalanan hasta sayısı tüm dünyada giderek artıyor. Kanser neden bu kadar yaygın bir hastalık oldu?
Kanser, vücudumuzdaki normal çoğalması gereken hücrelerin, dış etkenler sebebiyle kontrolden çıkarak durmadan çoğalması olarak tanımlanabilir. Diğer bir tanımla hücrelerin vücuda baş kaldırması sonucu kontrolden çıkmasıdır. Bu durumda durmadan çoğalan kanser hücreleri normalde yapması gereken görevi yapamadığı için vücudumuz için zararlı bir kitleye dönüşmektedir. Kanser tek bir hastalık olmadığı için tek bir sebebi de yoktur. Her organın ayrı bir kanseri mevcuttur. Dolayısıyla her organın etkilendiği dış etmenler farklıdır. Mesela, yanlış beslenme alışkanlıkları sindirim sistemi kanserlerine yol açarken; uzun süre kimyasal ve ağaç tozlarına maruz kalmak, solunum sistemi kanserlerine yol açabilir. Sigarayı özellikle vurgulamak için sona sakladım. Çünkü sigara neredeyse bütün organlarda etkili kanserojen bir maddedir. Alkolün de kansere yol açtığı ispatlanmıştır. Günümüzde beslenme alışkanlıklarının doğallıktan uzaklaşmış olması, işlenmiş gıdaların daha fazla tüketilmesi, sigara ve alkol kullanımının hem kadınlarda hem de erkeklerde artması, kanserin yaygınlaşmasında en önemli faktörlerdir. Kanserin sık rastlanılan hastalık olmasının bir sebebi de eskiden tanı konulamayan kanser hastalarına günümüzde gelişen teknoloji sayesinde artık tanı konulabilmesidir.

HER KANSERİN SEBEBİ VE ŞİKAYETİ FARKLI
Ülkemizde erkeklerde ve kadınlarda en sık görülen kanser türleri hangileri?

Ülkemizde, gelişmiş diğer ülkelerdekiyle benzer olarak erkeklerde en sık akciğer ve prostat, kadınlarda ise en sık meme ve bağırsak kanseri görülmektedir.
Kanserin en yaygın belirtileri nelerdir? Ne gibi değişikliklerde zaman kaybetmeden doktora gitmek gerekir?
Her organın kanser belirtileri farklıdır. Bu şikayetler pek çok hastalıkla karışabilir. En önemli belirti, bu şikayetlerin uzun süredir devam etmesidir. Şikayetlerde en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır. Şunu da önemle belirtmek gerekir ki kanser genelde erken evrelerde şikayete yol açmaz. Şikayet olduğu anda geçmesini beklemeden hemen doktora gidilmelidir. 

Ada Onkoloji olarak kanser tanısını koymadan önce hastayı hangi taramalardan geçiriyorsunuz?
Kanser tanısı koymak için hastanın multidisipliner bir şekilde incelenmesi gerekir. Şikayetlerine yönelik ilgili hekimce fizik muayenesi yapıldıktan sonra öncelikle laboratuar testleri istenir. Görüntüleme yöntemlerinden uygun olan seçilerek hastanın Bilgisayarlı Tomografi, MR, PET-CT gibi tetkikleri yapılır. Kitle tespit edildikten sonra patolojik tanı için biopsi veya ameliyat yapılır. Hasta bu aşamaları tamamladıktan sonra merkezimize başvurur. Tanısı konan hastaya gerekirse evreleme amaçlı yeni tetkikler istenir. Uygun olan hastaların radyoterapi planlaması yapılır.

YAN ETKİ YAŞANMASI EN AZ SEVİYEDE
Bölgenin ilk ve tek radyoterapi merkezi olarak kanser tedavisinde kullandığınız temel yöntemlerden bahseder misiniz? 

Radyoterapi pek çok kanserin tedavisinde kullanılan etkili ve önemli bir tedavi seçeneği. Kanserin yayılmasının veya yinelemesinin önlenmesinde önemli bir yere sahip. Radyoterapi radyasyonla kanserli hücreleri öldürmeye yönelik bir tedavi şekli. Bunun için özel olarak üretilmiş teknolojik radyoterapi cihazları kullanılmakta. Teknolojik gelişmelere paralel olarak radyoterapi cihazları da gelişmektedir. Merkezimizde gelişmiş tekniklerden biri olan yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) olarak adlandırılan teknikle hastalarımız tedavi edilmektedir. Bu tekniğin en büyük avantajı, kanserli dokuya yeterli doz radyasyon verirken sağlıklı hücrelerin zarar görmesini önlemesidir. Böylelikle yan etki yaşanması en az seviyede kalmaktadır. Eski tekniklerde ciddi yan etkiler izlenirken uyguladığımız teknikte yan etki çok az izlenmektedir. Hastalarımız konforlu bir şekilde tedavilerini almaktadırlar.

Kanser hastalığında erken teşhisin önemi nedir?
Kanser belirtileri genellikle ileri evrelerde ortaya çıktığı için erken evre kanser yakalama oranları maalesef istenilen düzeyde değil. Burada tarama testlerinin önemi ortaya çıkıyor. Herhangi bir şikayeti olmayan belli bir yaşın üstündeki veya ailesinde kanser öyküsü olan sağlıklı kişilerin tarama testlerini yaptırması erken teşhis için önemli. Kanserde erken teşhisle hastalığın tamamen iyileştirilmesi mümkün. Prostat kanseri, gırtlak kanseri, nazofarenks kanseri gibi kanserlerde radyoterapi tedavisiyle tamamen kür sağlanabilmekte.

GİRESUN, FATSA VE ÜNYE’YE SERVİSLERİMİZ VAR
Merkeziniz kanser tedavilerinden olumlu sonuç almada ne kadar başarılı?

Kanser tedavisi, multidisipliner dediğimiz pek çok bilim dalının bir arada çalıştığı bir süreç. Bu sürecin önemli bir kısmını radyoterapi oluşturuyor. Merkezimizde son teknikle yapılan radyoterapi sonrasında hastalarımızdan ve diğer hekim arkadaşlarımızdan aldığımız geri bildirimler çok olumlu. Hastalarımız tedavi süresince oldukça rahat bir ortamda tedavilerini almakta. Bu durum hastalarımızın psikolojileri üzerinde çok olumlu etki bırakıyor. Bu sayede kanser tedavisindeki sonuçlarımız özellikle büyük şehirlerle benzer oranda seyrediyor. Burada şu noktaya da dikkat çekmek istiyorum. Her ne kadar adı bile insanı ürkütmeye yetse de merkezimiz ve ekibimiz kanser tedavisinde oldukça iyi durumda. Artık kanser çaresiz bir hastalık olmaktan hızla uzaklaşmakta. Bu yüzden hastalarımızın bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadıklarını bilerek morallerini en yüksek seviyede tutmaları çok önemli.

SGK’lı hastadan ücret talep ediliyor mu? Bize biraz hasta hizmetlerinizden bahseder misiniz?
SGK ile tam kapsamlı bir anlaşmamız mevcut. Bu sebeple hastalarımızdan herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ordu ve Giresun başta olmak üzere çevre illerdeki hastalarımıza da hizmet sunuyoruz. Radyoterapi tedavisi uzun soluklu bir tedavi olduğu için hastalarımızın hafta içi her gün merkezimize gelmesi gerekiyor. Hastalarımızın ulaşım problemini çözme adına Giresun, Fatsa ve Ünye’ye her gün servislerimiz mevcut. Ayrıca isteyen hastalarımız için misafirhane hizmetimiz de bulunuyor. Hastalarımız merkezimizde konforlu ve huzurlu bir ortamda radyoterapi tedavilerini tamamlayabiliyor. 

SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRLERİNDE UYARICI OLABİLECEK BELİRTİLER
Nefes darlığı, aşırı yorgunluk, kilo kaybı, tuvalet alışkanlıklarında değişiklik, kanama, memede ele gelen kitle, ciltte uzun süredir iyileşmeyen yaralar, şekil değiştiren benler, ses kısıklığı, idrar yapmada zorluk, idrarda kanama, burun kanaması, baş ağrısı, baş dönmesi, geçmeyen ağrılar.

arf

Yukarı