Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

“HERKESİ ORGAN BAĞIŞINA DAVET EDİYORUZ”

19.01.2017 - 14:47

Türkiye Organ Nakli Vakfı (TONV) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, “Her yıl yaklaşık 2 bin kişi uygun organ bulamadığı ve nakil olamadığı için hayatının kaybediyor. Mevcut bağış oranı ihtiyacı karşılamaktan çok uzak. Daha çok organ bağışına ihtiyacımız var. Bu nedenle herkesi organ bağışına davet ediyoruz” diyor.

Türkiye Organ Nakli Vakfı ne zaman ve hangi amaçla kuruldu? Organ nakli konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Vakfımız, 1995 Türkiye Böbrek Nakli ve Diyaliz Hastalarına Hizmet Vakfı olarak kurulup; 2013 Mart ayında isim ve senet değişikliğine giderek, Türkiye Organ Nakli Vakfı adıyla hizmet vermeye başladı. Ulusal ve uluslararası projeler yürüterek Türkiye’de organ naklinin gelişmesi ve organ bağış farkındalığının artması için çalışıyoruz. Projelerimiz; 70 ülkeyi kapsayan Türkiye merkezli İnternational Transplant Network (uluslaarası Organ Nakli Ağı Projesi), Halen TV’lerde yayımlanan 2 adet zorunlu kamu spotu, her bağışçı için birer fidan dikilerek oluşturulan Hayat Devam Etsin Ormanı projesi öne çıkan projelerimiz. 

Türkiye’de organ nakli bekleyen hasta sayısı hakkında bilgi verir misiniz?
31.10.2016 itibariyle Türkiye’de toplamda 25 bin 361 kişi organ nakli için sıra bekliyor. Bunların 22 bin 62’si böbrek, 2 bin 236’sı karaciğer, 729’u kalp, 272’si pankreas, 46’sı akciğer, 11’i böbrek-pankreas, 3 kalp kapağı, 2 ince bağırsak.  

Türkiye’nin organ ve doku naklinde gelişmiş ülkelere nazaran sahip olduğu konumu risk faktörü açısından değerlendirir misiniz?
Coğrafi anlamda herhangi bir risk olduğu söylenemez. Zira bu anlamda alınan önlemler üst seviyede. Gelişmiş ülkelere göre farkımız organ bağış azlığımız. Bizim için en önemli risk faktörü budur. 

Türkiye’de organ ve doku bağışı sizce yeterli mi? Bu konuda neler yapılması gerekiyor?
Son 3 yılda Türkiye’de 209 bin 568 organ bağışçısı oldu. Bunun yeterli bir sayı olduğunu söylemek mümkün değil. Öte yandan 2015 yılında yoğun bakımlarda bin 969 beyin ölümü gerçekleşti. Sadece 4’te birine aileleri organ bağışı için izin verdi. Bu konuda önceliğimiz toplumsal farkındalık oluşturmak. Toplumumuzun bu anlamdaki bilincini artırmalıyız.  

Organ ve doku bağışı konusunda insanlara mesajınız olacak mı?
Her yıl yaklaşık 2 bin kişi uygun organ bulamadığı ve nakil olamadığı için hayatının kaybediyor. Her yıl yaklaşık 4 bin kişi organ nakli bekleme sırasına ekleniyor. Organ naklinde tıbbi açıdan her türlü teknolojik altyapıya sahibiz. Hekimlerimiz üst düzey deneyime sahip. Organ bağışı yetersizliğinden dolayı hekimlerimiz canlıdan organ nakline yöneldi. Bu anlamda canlıdan organ naklinde Türkiye böbrekte dünyada birinci, karaciğerde 3’üncü sırada. Diğer organlar için canlıdan nakil yapmak mümkün değil. Bu nedenle organ bağışına ihtiyacımız var. Mevcut bağış oranı ihtiyacı karşılamaktan çok uzak. Daha çok organ bağışına ihtiyacımız var. Bu nedenle herkesi organ bağışına davet ediyoruz. Beyin ölümü gerçekleşen bir kişi ortalama 4-5 kişiye hayat veriyor. Organlarınız toprak olmasın, yeni bedenlerde hayat bulsun.

GALATA

Yukarı