Ana içeriğe atla


BANNER

HOLİSTİK BESLENME İLE RUH, BEDEN VE ZİHNİNİZİ ARINDIRIN

08.10.2018 - 14:05

HOLİSTİK (BÜTÜNSEL) BESLENME SAĞLIK KOÇU HİLAL AKİN, İNSANIN RUH-BEDEN-ZİHİN OLARAK PARÇALANAMAZ BİR BÜTÜN OLDUĞU VE BU ÜÇÜNÜN EŞ ZAMANLI OLARAK NASIL BESLENMESİ GEREKTİĞİ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER VERDİ.

Hilal Akin kimdir? Tanıyabilir miyiz?
En kısa haliyle kimliklerimi sıralamam gerekse, Sertifikalı Bütünsel Beslenme Sağlık Koçu, Yaşam Koçu, iktisatçı, dalgıç, 2 çocuk annesi derim. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat bölümünden mezun olduktan sonra evlendim ve kurumsal hayatta çalışmaya başladım. Daha sonra dört yıla yakın Amerika’da yaşadım, ilk kızımı dünyaya getirdim. Türk Amerikan Derneği’nde çalıştım. Sonra Türkiye’ye döndüm, tekrar iş hayatı ve ikinci kızımın doğumu… Şartların da zorlamasıyla ev kadınlığına geçmeye karar verişim, yıllar içinde kilolarımın artışı, hayata dair heyecanımın azalışı, kendime yabancılaşmanın başlaması, mutsuzluk, kızgınlık ve obezite... Benim o alandan çıkmam için dibi görmem gerekiyormuş. İnsanın kendini inşasıdır aslolan. Kendimizle tekrar tanışmamız gereken dönemler gelir ve sevgiyle, özenle, şefkatle iyileştirmeye başlarız kendimizi. İsteyince kapılar açılır, fark edişimiz artar, yardımcılar gelir, elimizden tutarlar, beraberce keyifle, güvenle yürürüz. Bizi iyileştiren, yeniden mutlu ve sağlıklı kılan ve eğlenceli olan ise yolculuğun kendisidir aslında.
Holistik beslenme hakkında bizleri bilgilendirebilir misiniz?  
İnsan ruh-beden-zihin olarak parçalanamaz bir bütündür. Bu yöntem üçünün eş zamanlı olarak toksinlerden arındırılıp, insan doğasına uygun beslenmesini amaçlıyor. Bu yöntemle bağışıklık sistemi güçleniyor, metabolizma hızlanıyor, zihinsel ve duygusal dengelenme ile toplam verimlilik artıyor. Şifa yine kişinin kendi bütünsel sağlığı sayesinde gerçekleşir. Holistik yaşam tarzı bir bilinç düzeyidir. Bu yolla hastalıkların iyileşmesi, yaşama coşkuyla bağlanılması, iş verimliliğinin ve ailevi mutluluğun artması, bütünsel olarak pozitif bir alanda yaşanılması sağlanıyor. Sağlıklı zayıflayarak, duygusal ve fiziksel hastalıklar iyileşiyor. Gençleşmek ve fit olmak ise kesin sonuç. 
İNSAN DOĞASINA 
UYGUN OLAN YÖNTEM
Holistik beslenmede amaç nedir? Kimlere uygulayabiliyorsunuz?  
Şifa Tanrısal’dır ve içeriden dışarı doğru gerçekleşir. Her insanın kendi kendini şifalandırma gücü ise yaratılış özelliğidir. Holistik (Bütünsel) beslenmede amaç kişinin kendini iyileştirmesi, daha hayata bağlı, daha enerjik, daha mutlu bir yere geçişi… Holistik beslenmede; yeme bozukluğu, şişmanlık, akne ve cilt problemleri, kronik yorgunluk, depresyon, sisli beyin sendromu, migren, insülin ve leptin direnci, tip2 diyabet, sindirim sistemi hastalıkları (gastrit, reflü, kandida mantarı, IBS, GAPS), alerjiler (gıda ve solunum yolları) gibi rahatsızlıklar yine kendi bağışıklık sistemimimiz ve metabolizmamız sayesinde iyileşir. Bütünsel beslenme her yaştan kişiye uygulanabilir. Çünkü bu bir diyet programı değil. İnsan doğasına ve yaradılışına uygun şekilde, artık unutulmuş olan kadim bilgileri de içeren, bize iyi gelecek yegâne yöntemdir. 
HOLİSTİK BESLENME İLE İNSÜLİN DİRENCİ VE TİP2 DİYABETE VEDA
Özellikle Holistik beslenmenin insülin direnci ve tip2 diyabet üzerindeki sonuçları nelerdir?  
Metabolizmamızı doğru beslenme ile dengeye getirmemiz mümkün. Metabolizmamız fabrika ayarlarına geldiği zaman insülin direnci ve tip2 diyabet iyileşmeye başlar. Bunu yapan yine vücudumuzun muhteşem mekanizmasıdır. Yanlış beslenme ve yaşam tarzı sebebiyle bozulan metabolizma yüzünden ortaya çıkan bu hastalıklar, yine doğru beslenme ve yaşam tarzı uygulamalarıyla metabolizmanın düzelmesi sayesinde iyileşir. Kısaca, metabolizma düzeldiğinde metabolik hastalıklar iyileşebiliyor. Ben tedavi etmiyorum sadece metabolizmayı ve bağışıklık sistemini doğal beslenme ve yaşam tarzı önerileriyle destekliyorum. İşin geri kalanını ise bedenimizin kendisi yapıyor. Organların kendini yenileme süreleri vardır. Mesela midenin içindeki ilk katman 5 günde, kanımız 120 günde, karaciğer 6 ayda tamamen yenilenir. Eğer biz içeriye doğruları göndermeye başlarsak, hücreler ve organlar bizi en iyi versiyonunda yenilemeye başlar. Aksine inanmak, Yaratan’a inanmamak gibi geliyor bana. 
Aç kalmadan kilo vermek mümkün mü? 
Zaten aç kalarak kilo verilmez. Çünkü metabolizma kendini kilitler ve yağ depolamaya başlar. İçeriye besin gelmeyince kendini tehlike altında hisseder. Besin değerine göre değil, kaloriye odaklı beslenmenin büyük yanlışı işte buradadır. Doymak ve kilo vermek mide ile ilgili değil, hücreler ve kan ile ilgili bir konudur.Diyetler geçici yöntemlerdir. Bilinç, eğitim ve yaşam tarzı kazandırmaz. Verilen kilolar ise zaman içinde geri alınır; hastalıklarda kalıcı bir iyileşme sağlanmaz. İnsan doğası az yemeye ve aç kalmaya değil; besin değeri yüksek doğal besinler ile beslenmeye ve mutlu olmaya programlıdır. Bağışıklık sistemimiz ancak bu şartlarda güçlü ve tam performansla çalışabilir. Bağışıklık sistemi güçlü, kanının kalitesi yüksek kişiler erken yaşlanmaz, hastalanmaz, mutlu ve aktif yaşarlar. 
Bütünsel beslenme sayesinde hangi rahatsızlıklar iyileşebiliyor?  
Duygusal ve fiziksel yeme bozukluğu, şişmanlık (2 ayda 7 ila 12 kg. verilebilir), akne ve cilt problemleri, kronik yorgunluk, depresyon, sisli beyin sendromu, insülin ve leptin direnci, tip2 diyabet, sindirim sistemi problemleri (gastrit, reflü, kandida mantarı, sızdıran bağırsak, hassas bağırsak) bazı alerjilerden özgürleşebilirler.
MUTLU ÇALIŞAN, 
YÜKSEK PERFORMANS, ŞİRKET KÂRLILIĞI
Çalışmalarınızı grup olarak mı yoksa bireysel mi yapıyorsunuz?  
Bireysel de çalışıyorum grup çalışması da yapıyorum. Şirketlerdeki çalışanların grup sinerjisi, dayanışma, birlikte keyifli bir aktivite yapıyor olma gibi avantajları da kullanarak keyifli ve eğlenceli bir şekilde hem kilo verip hem de birtakım metabolik hastalıklarını iyileştirebilmelerini sağlıyorum. Şirketlerde aynı ya da farklı departmanlardan takımlar yaratıyorum. Bu sayede kendilerini iyileştirirken takımındakilere destek olmayı, alınganlığı ve stres seviyesini azaltarak empati kurabilmeyi öğreniyorlar. Anlaşamayan iş arkadaşlarının iletişimi güçleniyor, kolektif bir yapıda kendilerini daha değerli ve huzurlu hissediyorlar. Çalışanların motivasyonu arttığı için şirketin verimliliği de artmış oluyor.

Danışanlarınızın beslenme protokolünü nasıl oluşturuyorsunuz? 
Kişiye özel protokoller oluşturuyorum. Öncesinde yaklaşık 2 saatlik baş başa bir görüşmemiz oluyor. Orada kişinin sağlık hikayesini oluşturuyorum. O sağlık hikayesine istinaden de kişiye özel beslenmenin yol haritasını çıkarıyorum. Haftada 1 ya da 15 günde 1 görüşüyoruz.  Teknolojik araçlar kullanılarak interaktif ve eğlenceli bir şekilde beslenme ve yaşam tarzı pratikleri uyguluyoruz. Yüz yüze özel görüşmelerin yanı sıra, danışanlar ile WhatsApp üzerinden de 7/24 iletişimimiz devam ediyor. Keyifle, eğlenceyle, grup sinerjisi ile çalışıyoruz. Yemek menüleri, tarifler, kişiye uygun farklı ve keyifli egzersiz önerileri, alışveriş listeleri, pratik öneriler, linkler, sesli mesajlar kullanıyoruz.

arf

Yukarı