Ana içeriğe atla

aaa

HORLAMA VE APNE DEYİP GEÇMEYİN

14.11.2018 - 12:25

ÖZEL ATAKÖY HASTANESİ KULAK BURUN BOĞAZ (KBB) UZMANI DR. CEM DOĞAN: “HORLAMA AİLE HAYATINI VE SOSYAL YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLER. DAHA BÜYÜK SORUNLARA DA NEDEN OLABİLİR. UYKU APNESİ İSE ANİ KALP ÖLÜMLERİNE YOL AÇABİLİR.”

Özel Ataköy Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Dr. Cem Doğan’a Horlama ve Uyku Apnesi ile ilgili sorularımızı yönelttik.

Horlama nedir ve insanlar neden horlar? 
Uyku sırasında gevşeyen boğaz bölgesindeki yumuşak dokuların solunumla oluşan hava akımı ile titreşmesine horlama denir. Uykunun derinleşmesiyle yumuşak damak, dil ve gırtlak kasları gevşer. Hava yolu daralır, solunum çabası artar. Böylece doku titreşiminin de artmasıyla horlama meydana gelir. Horlama aile hayatını ve sosyal yaşamı olumsuz etkiler. Ancak daha büyük sorunlara da neden olabilir.

Horlamanın nedenleri nelerdir?
Aşırı kilo, burun eğriliği, yüz ve çene kemiklerindeki bazı yapısal bozukluklar, nörolojik sorunlar, dil yapısı, sinüzit, geniz etinin büyümesi, bademciklerin büyümesi, küçük dil ve yumuşak damak sarkıklığı, yanlış uyku pozisyonu, alkol ve sigara. 

Uyku apnesi nedir peki?
Bazen horlama, uyku apnesi ile beraber görülebilir. Uyku apnesi, hayat kalitesini bozan ve hastalıklara sebep olabilen ciddi bir sorundur. Hava yolunun kapanarak solunumun durması demektir. Uyku apnesi olan kişide, horlamanın ardından sessizlik oluşur. Bu tipik bir belirtidir. Genellikle sessizliği gürültülü bir horlama izler. Gündüz uyandığında şiddetli baş ve eklem ağrıları, uykuya meyil en sık belirtiler olur. Gün içindeki yaşantıda da uyuklamaya, iş konsantrasyonunda azalmaya, dikkatsizliğe, iş kazalarına ve hatta depresyon ve cinsel isteksizliklere neden olan apne, tedavi edilmediğinde diyabete, hipertansiyone, kalp yetmezliğine ve hatta ani kalp ölümlerine yol açabilir. Çocuklarda dikkat azalması ve hiperaktivite bozukluğuna sebep olabilir.

Uyku apnesi teşhisi nasıl konulur?
Uyku apnesi şüphesi duyulduğunda KBB uzmanına başvurulmalıdır. Kameralarla solunum yolu muayene edilen hasta, kesin teşhis için otel biçiminde hazırlanmış uyku laboratuvarında bir gece misafir edilir. Özel cihazlarla uyku seyri incelenir ve kesin tanı konur.

Horlamanın tedavisiyle ilgili bilgi verebilir misiniz?
Horlamaya uyku apnesi eşlik etmiyorsa ya da apne sayısı düşükse horlamaya neden olan etkenlerin tedavisine yönelik yaklaşım gösterilir. Burun tıkanıklığı, yumuşak damak, küçük dil ve dil kökündeki engellemeler ya da tıkanıklıklar değişik tekniklerle düzeltilebilir. Sebebe yönelik olarak, yumuşak damak küçültülmesi, burun etleri küçültülmesi, eğrilik varsa düzeltilmesi, küçük dilin çıkartılması operasyonları uygulanabilir. Bu operasyonlardan önce hastanın kilo vermesi, düzenli yaşaması, sigara ve alkolü kesmesi önerilir.

Uyku apnesinin tedavisi nasıldır peki?
Hastanın apne sayısı belirli bir seviyenin üstündeyse basit tekniklerden yarar görmesi pek mümkün değildir. Bu durumdaki hastalar uyku kliniklerinde tedavi edilebilir. Hastaların CPAP denilen maskeleri takarak uyumalarını sağlanır. Bu maskeler uykuda hastaya daimi, pozitif basınçlı oksijen verir. Çoğu hasta bu aracı kullanmak istemez ama zamanla yararını net bir şekilde gördüğü için bir süre sonra rahatlıkla kullanır.

arf

Yukarı