Ana içeriğe atla

FFF

İLAÇ SANAYİİNİN GELECEĞİ MÜSİAD’DA ELE ALINDI

15.02.2019 - 10:34

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sağlık Sektör Kurulu tarafından MÜSİAD Genel Merkezi'nde düzenlenen ‘Türkiye İlaç Sanayii Stratejisi’ toplantısında sektörün sorunları ele alındı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sağlık Sektör Kurulu tarafından MÜSİAD Genel Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye İlaç Sanayii Stratejisi" toplantısında sektörün sorunları ele alındı. MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan'ın katılımıyla yapılan toplantıda, MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Levent Can, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Cevher, İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Öztürk Oran, Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği (BİYOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Ercan Varlıbaş ve Centurion İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Erfa konuşmacı olarak yer aldı.

 

Programın açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Abdurrahman Kaan, ilaç sektörünün dünyada en hızlı gelişen sektörlerden biri olarak dev bir endüstriyel yapıya sahip olduğunu belirtti: “Dünya çapında gelişen bir dev olarak tanımladığımız sektörün, hız kesmeden geliştiğinin göstergelerinden biri, sektöre ait güncel rakamlar. Dünya ilaç pazarı, 2017 rakamlarına göre 1,10 trilyon dolar düzeyine ulaşmış durumda.”

 

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan

Toplantının açılış konuşmasını MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan yaptı. 

 

İTHAL İLAÇ HÂKİMİYETİ KIRILMALI

 

Türkiye ilaç pazarının 2010’da 13 milyar lira büyüklüğündeyken, 2017’de 24,26 milyar lira hacme ulaştığını aktaran Kaan, Türk ilaç pazarının dünyada 17. sıraya yerleştiğini söyledi: “Sektörde bir ithal ilaç hakimiyeti yaşanıyor. Türkiye olarak artık bunu kırmamız lazım. Bu konuda siyasi iradenin güçlü olduğunu görmek, memnuniyet verici. Dolayısıyla politika yapıcılar, özel sektör, üniversiteler ve STK’lar olarak bir araya gelerek yerli ilaç üretimini, bir an önce, sektörü ithal mecburiyetinden kurtaracak düzeye taşımamız gerekiyor. Teşvik mekanizmaları kurularak, yerli üreticilerin desteklenmesi ve üretim koşullarının kolaylaştırılması öncelenmeli. İlaç satışlarına baktığımızda, ilk sırada onkoloji ilaçlarının geldiğini görüyoruz. Satışlarında her yıl artışın yaşandığı onkoloji ilaçlarının, 2022’ye gelindiğinde dünya pazar payının yüzde 17,5’e ulaşması öngörülüyor. Bu çok ciddi bir oran.”

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sağlık Sektör Kurulu tarafındaMÜSİAD Genel Merkezi'nde düzenlenen 'Türkiye İlaç Sanayii Stratejisi' toplantısı

 

BİR MOLEKÜLÜMÜZ BİLE YOK

 

Panelde konuşan İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Öztürk Oran, dünyanın en büyük 10 ilaç firmasının Türkiye'de üretim yaptığını hatırlatarak, bunun Türk ilaç sanayisinin geleceği adına sevindirici bir durum olduğunu kaydetti.

 

Gençlerin ilaç sektörüne daha fazla yönelmesi gerektiğini anlatan Oran, ilaç sanayisinin orta ve uzun vadede kârlı ve sürdürülebilir yapısına dikkati çekti. Oran, Türkiye'de ilaç fiyatlarına ilişkin de şunları kaydetti:Ar-Ge çalışmalarımızı artırmamız lazım. Maalesef bizim bugün bu ülkede bir molekülümüz yok. Övünebileceğimiz bir ilacımız yok. Bizim sektörlerden her konuda öne çıkan işler var ama buraya gelince nedense biz bir molekül üretemiyoruz. Acaba ilaç hammaddesi ürettiğimizde de kârlı mıyız, zararlı mıyız, satabileceğimiz ülke var mı? O da tartışılır. Neden? Çünkü bugün Hindistan ile Çin'le mücadele edemiyorsunuz. Şu anda Çin, 450 tane orta ölçekte ilaç hammaddesi üreten firmasını kapattı. O yüzden de ilaç fiyatları hammadde açısından Türkiye'de artış gösterdi. Biz bu dertlerimizi anlata anlata yüzde 26,4 zammı böyle aldık. Burada herkes elini taşın altına koyarak yaklaştı konuya.”

 

TÜRKİYE, BİYOTEKNOLOJİDE DÜNYADA 47. SIRADA

 

Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği (BİYOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, Türk ekonomisinin dünyayla rekabet edebilecek üretim kurgularına yöneldiğini ifade ederek, ekonomiyi kalkındırmak için katma değeri yüksek ihracatın hayati önemde olduğunu söyledi.

 

Türkiye'nin ihracat kilogram fiyat ortalamasının 1,28 doların biraz üzerinde olduğunu anlatan Varlıbaş, “Gelişmiş ülkelerde ihracat ortalama kilogram fiyatı 5 doların üzerinde. Ancak ülke olarak bizim şöyle bir ürünümüz de var bugün; kilogramı 675 bin dolara ihraç ediliyor. Bu ürün VSY Biotechnology'nin tasarladığı, geliştirdiği ve ürettiği bir ürün.” dedi.

 

Türkiye'nin biyoteknoloji alanında dünyada 47. sırada olduğunu aktaran Varlıbaş, Singapur'un başarı hikâyesinin Türkiye'ye çok şey anlattığını söyledi: “Singapur, 15 sene önce 'Biz ilerlemeliyiz' dedi ve şu anda biyoteknoloji alanında dünyada 2. sırada. Biz 47. sıradayız. Biz bundan güzel şeyler çıkartabiliriz. Herhangi bir ülke, herhangi bir endüstride yüzde 20 standart Ar-Ge yaparsanız o sektörün, endüstrinin gelişimi 5 sene içinde yüzde 62 artar. Yani biz biraz çalışırsak bu açığı kapatırız. Bilgi yoğunluğu arttıkça maliyetler düşüyor, katma değer artıyor.”

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sağlık Sektör Kurulu tarafındaMÜSİAD Genel Merkezi'nde düzenlenen 'Türkiye İlaç Sanayii Stratejisi' toplantısı

 

İLACI BİR SANAYİ POLİTİKA ARACI OLARAK GÖRMELİYİZ

 

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz de ilaç sanayisinin mali politika aracı olarak görülmemesi gerektiğini ifade ederek, "Artık bu kısır döngüden kurtulmamız ve ilacı bir sanayi politika aracı olarak görmemiz gerekli." dedi.

 

İlaçta yerelleşme çalışmalarının Türkiye ilaç sanayisi için hayırlara vesile olduğunu anlatan Gürsöz, “Üretimde yerelleşme çalışmalarının neticesinde kapasite kullanım oranları arttı, verimlilik arttı. İlaç sanayisinde sırada yerlileşme, millileşme ve globalleşme aşamaları var." diye konuştu.

 

Yakın gelecekte bir aşı platformunun kurulmasının planlandığını anlatan Gürsöz,  istendiğinden bunun içinde her kesimden desteğe ve nitelikli insan gücüne ihtiyacın olduğunu söyledi. Bu sayede ithalattan kurtulup ilaç ihracatı olan bir ülke olacağını da ekledi.

 

TÜRKİYE'DE KONVANSİYONEL İLAÇLARIN CİROSU 5,5 MİLYAR DOLAR

 

Centurion İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Erfa ise biyoteknolojik ilaç geliştirme süreçleri hakkında bilgiler verdi. Biyoteknolojik ilaçların hızla konvansiyonel ilaçların yerini almaya başladığını anlatan Erfa, şöyle konuştu: “Konvansiyonel ilaç, 2017’de dünya ilaç pazarının yüzde 75'ini oluşturuyor. Değer olarak ise 280 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmış durumda. Türkiye'de konvansiyonel ilaçlar yaklaşık 5,5 milyar dolarlık ciro yakalamış durumda 2018 Eylül rakamlarına göre. Biyoteknolojik ilaçlarsa dünyada 220 milyar dolarlık bir değere ulaşmış durumda. Pazarın yüzde 25'ine gelmiş durumda. Bu 10 yıl önce yüzde 10'lar seviyesindeydi. Ne kadar hızlı yol aldığını buradan görebiliriz. Türkiye ilaç pazarındaki değeri de yaklaşık 1,1 milyar dolar seviyesinde. Tabii ki bunun geliştirilmesi için Ar-Ge, inovasyon ve yatırım gerekli.”

 

YENİLİKÇİ BİR EKOSİSTEM OLUŞTURULMALI

 

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Cevher de yerli ilaca ulaşmak için sadece kamunun gayretinin yeterli olmadığını, Ar-Ge süreçleri için tüm paydaşların bir araya gelerek yenilikçi bir ekosistem oluşturması gerektiğini söyledi.

Ancak inovasyonu öncelik olarak belirleyen bir ekosistemin Türk ilaç sanayisini gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarabileceğini anlatan Cevher, "İnovasyonla ilgili gerekliliklerin yerine getirilmesi lazım." dedi.

 

arf

Yukarı