Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Kronik böbrek hastalığına dikkat

09.03.2017 - 16:50

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü; Dünya Böbrek Günü’nde kronik böbrek hastalığı ile ilgili uyarılarda bulundu. Sıklıkla sinsi seyreden ve düzenli tarama yapılmadıkça erken evrelerde teşhisi zor olan hastalık, basit kan ve idrar testleri ile kolayca anlaşılabiliyor.

Bir asrı aşkın süredir cesur, öncü ve yenilikçi çalışmalarıyla hayatı ve geleceği iyileştirmek için faaliyetlerini aralıksız sürdüren Abdi İbrahim, Dünya Böbrek Günü’nde önemli bir halk sağlığı sorunu olan kronik böbrek hastalığına dikkat çekti.

Dünyada erişkinlerin yaklaşık yüzde 10'unda böbrek hastalığı bulunduğuna değinen Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, Türk Nefroloji Derneği’nin Türkiye’de yaptığı bir tarama çalışmasında, her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu bildirdi.

Türkiye’de 60 bini aşkın kronik böbrek hastası bulunuyor

Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) dünyada ve Türkiye’de adeta salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Erken saptandığında sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak farkındalığının ve erken tanısının düşük olması, birçok vakada erken teşhise imkan vermiyor.

Türkiye’de 60 bini aşkın kronik böbrek hastası bulunuyor. Hastalığın farkında olunmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) gelişiyor ve yaşam kalitesi bozuluyor.

Böbrek hastalığını önlemek için 8 altın kural

Yaşam kalitesini ciddi biçimde etkileyen böbrek hastalıkları sessiz fakat tehlikeli hastalıklar olarak tarif ediliyor. Böbrek hastalığı açısından risk altında olanlara 8 altın kural öneriliyor ve bunların yaşam tarzı olarak benimsenmesi tavsiye ediliyor.

1. Hareket edin

2. Kan şekerinizi düzenli kontrol edin

3. Kan basıncınıza dikkat edin

4. Sağlıklı beslenin ve normal kiloda olun

5. Yeterli miktarda sıvı alın

6. Sigara içmeyin

7. Gelişigüzel ilaç kullanmayın

8. Yılda bir kez böbrek fonksiyonlarınızı kontrol ettirin

yurtiçi

Yukarı