Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

OBEZİTEDE RUH SAĞLIĞI ÇOK ÖNEMLİ

07.03.2017 - 16:07

Özel Ataköy Hastanesi’nden Psikolog Feyza Ağaç, “Hastane olarak en önemli özelliğimiz, hastayı bedenen ve ruhen tam hazır olduğunda obezite ameliyatına almamız. Ameliyatta fizyolojik süreçler ne kadar önemliyse, ruh sağlığı da bu kadar önemli” dedi.

Obezite cerrahisinde tedavi başlamadan önce psikoterapi uygulamalarınızdan bahseder misiniz?
Obezite cerrahisinde hastalarımızın ameliyat öncesinde geçirmesi gereken bir tetkik süreleri bulunuyor. Psikoterapi sürecinde hastaların ameliyata ruhsal anlamda hazır olup olmadıklarına bakıyoruz. Obezite ameliyatı hastaları sadece fizyolojik olarak değil, psikolojik olarak da etkileyen bir süreç. Beden algısı gözle görülür bir şekilde değişince insanların ruhunda da değişmeler oluyor. Bunlar tabi ki kişinin hayatıyla doğru orantılı. Ameliyattan sonra kişinin yeme süreci de değişmeye başlıyor. Mide açlığından ziyade ruhsal açlık dediğimiz yeme bozuklukları devreye girebiliyor. Burada yeme bozukluklarını yeme davranışına dönüştürüyoruz. Stresle başetmeyi bir yeme davranışı olarak değiştirebiliyoruz.  Eğer ciddi bir boşluk varsa ameliyat öncesinde psikoterapi sürecinde bunları düzene koymaya çalışıyoruz. 
İlaç tedavisinde psikiyatristimizle ortak çalışıyoruz. Psikoterapist olarak bilişsel davranışçı terapiler kullanıyoruz. Bilişsel davranışçı terapi, kişinin hem duygu ve düşüncelerini hem de davranışlarını çalıştıran bir terapi yöntemi. 

Uygulanan psikoterapinin obezite tedavisine sağladığı kolaylıklar nelerdir?
Obezite tedavisinde uygulanan psikoterapiyle öncelikle kişi sadece beslenme anlamında değil ruhen ve kişilik yapısı olarak da bilinçlenmiş oluyor. Bilinçlendiği zaman yeme davranışını durdurmak daha kolay oluyor. Ruhsal açlıkta görülen ilişki bozukluklarında hastaların eğer ilişkide bağlanma sorunu ya da güvensiz ve kaygılı bağlanma sorunu varsa bu durum hastaların yeme düzenini de etkiliyor. Yeme bozukluğu özellikle kadınlarda daha fazla görülüyor. Eğer ruhsal açlığı, bu anlamda doyuma ulaştırırsak, ruhsal doyum için beslenmeye gerek kalmayacak ve problem ortadan kalkacaktır. 

Özel Ataköy Hastanesi olarak diğer hastanelere nazaran farklı ve ayrıcalıklı tedavi yöntemlerinizi anlatır mısınız?
Özel Ataköy Hastanesi’nde bir ekip olarak çalışıyoruz. Hastalarımızı sadece kendi cerrahi bölümü değil, bütün branşlardan sorumlu hekimler yönlendiriyor. Dolayısıyla risk oluşturabilecek en ufak bir tehdit algısında müdahale edebiliyoruz. Hastaların fizyolojik olarak ameliyata hazır olmaları yetmiyor, ruhsal olarak da hazır olmaları gerekiyor. Eğer hasta ruhsal açıdan hazır değilse, ameliyat öncesinde psikoterapi süreci başlıyor. 
Hastane olarak en önemli özelliğimiz, hastayı bedenen ve ruhen tam hazır olduğunda obezite ameliyatına almamız. Bu süreç kişiden kişiye değişiyor. Ameliyatta fizyolojik süreçler ne kadar önemliyse, ruh sağlığı da bu kadar önemli. Çünkü ruhumuzu iyileştirmeden ruhsal doyuma ulaşmadan bedenen de bu doyuma ulaşmamız mümkün değil. Beden ruhu, ruh da bedeni etkileyen kavramlar. İkisinden birisi eksik olursa, problem ortaya çıkıyor. 

GALATA

Yukarı