Ana içeriğe atla

arf

OKAN KARACAN ARTIK YEPYENİ BİR İNSAN... MİDESİNİ KÜÇÜLTTÜ SAĞLIĞINA KAVUŞTU

07.03.2017 - 16:02

Ekranların sempatik yüzü Okan Karacan, 2 yıl önce mide küçültme ameliyatı olarak 140 kilodan 75 kiloya düşmeyi başardı. Okan Karacan, artık sağlıklı bir birey olarak hayatına devam ediyor, sağlıklı besleniyor, spor yapıyor ve kaliteli bir yaşam sürüyor.

Ekranların sevilen sunucu ve komedyeni Okan Karacan, mide küçültme ameliyatı olmaya nasıl karar verdi? Böyle bir ameliyata neden ihtiyaç duydunuz?
Şu anda 40 yaşındayım. 2 sene önce yani 38 yaşında mide küçültme ameliyatı olmaya karar verdim. Tabi bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi, baba adayı  olmamdı. Eşim hamileydi. 38 yıllık yaşantımda toplam alıp verdiğim kilonun toplamı 400’ü bulmuştu. Yaşım da ilerlemeye başlayınca, gençlik yıllarımda yaptığım anlık şok diyetler işe yaramamaya başladı. Ameliyat olmadan önce 140 kiloya çıkmıştım. Dolayısıyla uyku kalitem, iş ve aile yaşantım çok olumsuz etkileniyordu. O yüzden zayıflamak için araştırmalara başladım ve karşıma ‘obezite cerrahisi’ çıktı. 

Ataköy Hastanesi ve Dr. Fakı Akın’ı tercih etme nedenleriniz nelerdir? 
Doğru ekip, doğru cerrah ve doğru yöntem çok önemli. Çünkü obezite cerrahisi geniş bir konu. Morbid obez olduğumu anlayınca Ataköy Hastanesi’nden Dr. Fakı Akın ile tanıştım. Kendisi benim için mide by-pass yönteminin daha uygun olacağını ve bununla kalıcı bir çözüm yaratabileceğimizi bana anlattı. Fakı Bey’le bu yola girip ilerlememin en önemli sebeplerinden birisi, bana karşı farklı yaklaşımlarıydı. Önce beni ekibiyle tanıştırdı. Obezite cerrahisinde beslenme uzmanı ve psikolog tedavisi de çok önemli. Fakı Bey bana, “Bunu araba olarak düşün, navigasyonu ayarladım, 140 kilosun, 85 kiloya düşeceksin’ dedi. Fakat ben daha da ileri giderek 75 kilo oldum. Fakı Bey’in disiplinli yaklaşımları, ameliyat öncesi hazırlık yaptırması, bir beslenme programı çıkartıp ameliyat sonrasında da yaşayabileceğim süreçte beslenme alışkanlığını değiştirmedeki kararlılığı, operasyonu başarıya ulaştırdı. Birbirimize inandık ve güvendik. Hasta doktor ilişkisinin dışına çıktık. Sonrasında da oğlum Alican dünyaya geldi.

Peki ameliyattan sonra beslenme alışkanlıklarınızda nasıl bir değişim oldu? Artık nasıl besleniyorsunuz?
Yeme içme alışkanlıklarım 6. ayda çok farklı bir noktaya geldi. Şu anda tatlı yemeyen, şekerle hiç işi olmayan, hamurlu gıdalardan uzak duran, mayalı yiyecekleri sevmeyen, tamamen yüzde 100 sağlıklı beslenen, sebze, meyve ve protein ağırlıklı yemek yiyen, asitli içecekler içmeyen, günde 3 litre ve üstü sıvı tüketen, spor yapan, koşan, yürüyen, asansöre binmeyen, arabasını uzak yere parkeden, oğlu Alican ile kaliteli yaşam sağlayan bir birey oldum. 

Okan Bey zayıfladınız ve Uzunköprü Köfte zincirini işletiyorsunuz. Bu kadar yemeğin içinde zayıf kalmayı nasıl başaracaksınız?
Önceden yemeyi içmeyi çok seviyordum. Ama burada ekip arkadaşlarımın yardımı sayesinde bazı ürünlerin tadına bakarken bile dikkatli davranıyorum, formumun bozulmaması için elimden geleni yapıyorum. Uzunköprü Köftecisi’nde protein değeri yüksek bir menü oluşturduk. Burada ne kadar yiyip içerseniz yine de o kadar sağlıklı oluyorsunuz. Protein değeri çok yüksek dana eti kullanıyoruz.

Obezite konusunda diğer insanlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Sağlıklı bireylerin yetiştirilebilmesi için okullarda beslenme dersinin olması gerekiyor. Türk toplumu olarak iyi bir mutfağımız var, gastronomiyi çok iyi biliyoruz, çok güzel lezzetlerimiz var ama beslenme şeklini maalesef bilmiyoruz. Obeziteden uzak olabilmemiz için beslenmeyi toplum olarak öğrenmemiz gerekiyor. 

arf

Yukarı