Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Ordu’nun ilk ve tek radyoterapi merkezi

18.01.2018 - 17:23

Onkoloji ve onkolojinin alt branşları, ülkemizde en sık görülen kanser türleri ve kanser hastalığının tedavisine yönelik bilgi veren Ada Onkoloji Hastanesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Göcen, aynı zamanda merkezin uyguladığı sosyal hastanecilik faaliyetleri hakkında da bizleri bilgilendirdi.

Ordu’nun ilk ve tek radyoterapi merkezi olarak kurulan Ada Onkoloji hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz? 
Ada Onkoloji 2010 yılında birkaç girişimci radyasyon onkolojisi uzmanı tarafından kuruldu. Sağlık Bakanlığı’yla yapılan yazışmalar sonucu Ordu ilinde onkoloji hizmetinin yetersiz olduğunu öğrendik. Netice olarak Ordu Üniversitesi karşısında, yüksek standartlar ve teknolojik imkanlarla, alanında uzman 12 personelimizle bölge halkımıza 5 yıldır hizmet veriyoruz. Bölge için radyoterapi merkezi büyük bir ihtiyaç olduğu için hem kuruluş aşamasında hem de sonrasında irtibata geçtiğimiz tüm kurum ve kuruluşlar, özellikle Sağlık İl Müdürlüğü fazlasıyla yardımcı oldu. Klinik olarak sadece Ordu ve Giresun’a hizmet etmekle kalmayıp, Trabzon ve Samsun radyoterapi kliniklerinin de yükünü hafifletiyoruz.  

Onkoloji nedir? Onkolojinin altındaki alt branşlar kaça ayrılır? Her branşın özelliklerinden ve sorumlu olduğu işlerden bahseder misiniz?  
Onkoloji en geniş anlamıyla tümörü meydana getiren sebepleri, tedaviyi ve korunmayı araştıran bilim dalıdır. Radyasyon Onkolojisi ve Tıbbi Onkoloji olarak iki branşa ayrılıyor. Tıbbi (medikal) Onkoloji branşı hastalara kemoterapi uygulayan uzmanlık alanıdır. Radyasyon Onkolojisi ise tümörlü dokuyu hedefleyip sağlıklı organları koruyan tekniklerle ışın tedavisi olarak da adlandırılan radyoterapi tedavisini uygulayan bilim dalıdır. Bu tedavi yönteminde hastalarda daha etkin bir sonuç almak ve yan etkiyi azaltmak için geliştirilmiş özel cihazlar kullanılmaktadır.

Ülkemizde en sık görülen kanser türleri nelerdir?
Erkeklerde akciğer ve prostat kanseri, kadınlarda ise meme kanseri en sık görülen kanser türüdür. Maalesef sigara tüketiminin kadınlar arasında yaygınlaşmasına bağlı olarak akciğer kanseri kadınlarda da sık görülmeye başlamıştır.

Peki, kanserin tedavisine yönelik uyguladığınız yöntemler neler? Hangi hastaya hangi tedavi yöntemini uyguluyorsunuz?
Patolojik tanısı konan hastanın evresini belirlemek için gerekli filmler çekildikten sonra ameliyat için uygun olan hastalar ameliyat edilmektedir.  Ameliyat sonrası kemoterapi ve radyoterapi şeklinde tamamlayıcı tedaviler uygulanmaktadır. Erken yakalanmış bir prostat kanserinde radyoterapi tek başına cerrahi kadar etkin bir tedavi yöntemidir. Nazofarenks (üst yutak) kanserlerinde radyoterapi ile kemoterapi tek tedavi seçeneğidir. Gene erken tespit edilmiş bir larenks (gırtlak) kanseri de radyoterapi ile tedavi edilebilmektedir.

SGK’lı hastadan ücret talep ediliyor mu? Bize biraz hasta hizmetlerinizden bahseder misiniz?
SGK ile tam kapsamlı bir anlaşmamız mevcut. Hastadan herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ordu ve Giresun başta olmak üzere çevre illerdeki hastalarımıza da hizmet sunuyoruz. Radyoterapi tedavisi uzun soluklu bir tedavi olduğu için hastalarımızın hafta içi her gün merkezimize gelmesi gerekiyor. Hastalarımızın ulaşım problemini çözme adına Giresun’a, Fatsa ve Ünye’ye her gün servislerimiz mevcut. Ayrıca isteyen hastalarımız için misafirhane hizmetimiz de bulunuyor.

GALATA

Yukarı