Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Organ bağışı ile hastalara umut olun

08.11.2017 - 15:16

Türkiye Organ Nakli Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Gamze Yıldırım, organ naklinin önemine dikkat çekerek, “Organ bağışı konusunda toplumu bilinçlendirmek hepimizin en öncelikli görevi ve hedefi olmalıdır. Bu anlamda sivil toplum kuruluşlarına, meslek odalarına, hekimlere, din adamlarına ve özellikle medyaya çok büyük görevler düşüyor” dedi.

Organ ve Doku Nakli nedir? Hangi Organ ve dokuların nakli yapılabilmektedir?
Organ nakli, tedavisi tıbben mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organlar yerine canlı ya da beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden alınan sağlıklı organın nakledilmesine deniliyor.
Yaşayan veya ölen bir kişinin organ ve dokularının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin verilmesi organ bağışıdır.
Organ ve doku naklinde, belirleyici olan birçok husus vardır, bunlardan en önemlisi (canlıdan nakilde) alınacak olan organın, bağışlayanın hayatını tehlikeye düşürmemesidir. Bu nedenle sadece birkaç organ nakli canlıdan canlıya gerçekleştirilebiliyor. Bunlar sağlıklı iki böbrekten biri, ilik, deri ve kısmi karaciğerdir. Hayatını kaybetmiş kişiden alınan organın naklinde ise donörün hayatının tehlikeye girmesi gibi bir endişe bulunmadığından hemen hemen tüm organ ve dokular nakledilebiliyor. 
Nakledilebilecek organlar akciğer, kalp, böbrek, karaciğer, pankreas, ve ince bağırsak, nakledilebilecek dokularsa kalp kapağı, kornea, kemik, deri, tendon ve kemik iliğidir.
Diğer yandan, sadece belli kriterlere uygun ölümlerin ardından organ nakli yapılabiliyor. Her şeyden önce, organları kullanılacak olan kişinin hastane ortamında, yoğun bakımda, tedavisi devam ederken beyin ölümünün gerçekleşmiş olması gerekiyor.

Organ naklinde kimler donör olarak kullanılabilir, belirli bir yaş sınırı var mıdır?
Organ nakli yasasına göre canlıdan canlıya organ bağışında 18 yaş altındaki kişilerden organ alınmıyor. Ancak, kadavradan yapılan bağışlarda yaş sınırı yoktur.
Ölen bir yeni doğan bebeğin bağışlanan organları kullanılacağı gibi doksanlı yaşlardaki bir vericinin de organları kullanılabiliyor. Aynı şekilde organ bağış kartı almak için de 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.

Organ naklinde ülke olarak ne durumdayız kısaca bahsedebilir misiniz?
Ülkemizde organ nakilleri dünya standardında yapılıyor. Karaciğer, böbrek gibi organların nakillerinde başarı oranı yüzde 90’ın üzerindedir.

Organ nakli bilincinin yükseltilebilmesi için önerileriniz nelerdir?
Organ bağışı konusunda toplumu bilinçlendirmek hepimizin en öncelikli görevi ve hedefi olmalıdır. Bu anlamda sivil toplum kuruluşlarına, meslek odalarına, hekimlere, din adamlarına ve özellikle medyaya çok büyük görevler düşüyor.
Unutmayalım ki birgün hepimiz organ yetmezliği ile baş başa kalabiliriz. Organ bağışı ile hem organ bekleyen hastalara umut olunuyor hem de canlıdan canlıya organ nakillerini azaltarak sağlıklı bireyleri ameliyat riskinden korumak mümkün oluyor.

Organ Bağışı haftasıyla ilgili neler söylemek istersiniz?
Her insan organ bağışı konusunda duyarlı olmalıdır, evet ölüm insanlara acı verir ancak herhangi bir yakınımızın ölümü başka bir hastaya organ bağışı yapmanın önüne geçmemeli organ bağışında bulunarak aslında bir anlamda sevdiğimiz kişinin bir parçasını yaşatmış oluruz.

GALATA

Yukarı