Ana içeriğe atla

arf

ORUÇ TUTARKEN KİLO VERİN!

09.05.2018 - 14:46

Zengin iftar sofralarının kilo artışına sebep olabileceğini belirten Özel Aile Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ömer Ağaoğlu, ramazan ayını kilo almadan geçirmenin, hatta bu süreçte kilo vermenin yolları hakkında bilgiler verdi.

Ramazan ayı, kişilerin kilolarını koruyabilmekte en çok zorlandıkları dönemdir. Oruç tutanlar için bu durum büyük sıkıntı yaratırken, farkında olmadan aynı ailenin içerisinde olup oruç tutmayanlar da bu durumdan nasiplerini alırlar. 
Özel Aile Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ömer Ağaoğlu, “Zengin iftar sofraları, ramazan ayının getirdiği birliktelikler, düzenli sofralar, akşam geç saatlerde ve bol miktarlarda yenen yemekler ne yazık ki bir ay içerisinde kişilerde kilo artışına sebep olur.” diyerek uyarıyor. Ağaoğlu’na göre, ramazan ayını kilo almadan geçirmenin, hatta bu süreçte kilo vermenin yolları şöyle:
Son senelerde ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi, günlerin çok uzun olması, sahur saatinden iftar vaktine kadar geçen yaklaşık 17 saatlik süre, oruç tutanları zorlar ya da zorlayacağını düşündürür. Çok uzun süre aç kalacağını düşünen kişiler, metabolizmamızın yavaşladığı sahurda olabildiğince fazla yiyerek gün boyunca kendilerinin tok kalacağını düşünürler.
Fazla çeşit ve miktardaki sahur öğünlerinden sonra, tekrar uykuya geçilmesi kilo alınması için birinci sebeptir. Uzun saatler aç kalındıktan sonra yüksek miktarda ve kalorilerde tüketilen, çeşidin bol olduğu iftar sofraları da iftar saatinden sonra hareketin sınırlı olması sebebiyle yine kilo artışına neden olabilir. 
Yaz mevsiminin olumlu tarafı ise tercih edebileceğimiz besinlerin, genellikle daha hafif, daha yağsız olmasıdır. Seçenekler ağırlıklı olarak sebze ve meyvelerdir.
İnanılanın aksine oruç tutarken midemizi ağırlıklardan arındırarak daha hafif, daha sağlıklı hale getirebilir, bedenimizi arındırabilir, üstelik fazla kilolarımızdan da rahatlıkla kurtulabiliriz. Önemli olan doğru yeme davranışlarıyla bir aylık dönemi geçirebilmektir. 
Ramazanı sağlıklı, hafif bir şekilde geçirmek, mide rahatsızlıkları yaşamamak, üstelik kilo da kaybetmek istiyorsak; bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. 

KONTROLÜ KAÇIRMAYIN 
Öncelikle bu dönem içerisinde doğru bir beslenme planı oluşturulması için bir beslenme ve diyet uzmanına başvurulmalıdır. En azından 15 günlük süreçlerle görüşmeler yaparak, beslenmenizi kontrol altında tutarak daha kolay kilo kaybı sağlanabilir. Eğer bir beslenme uzmanı ile görüşmüyorsanız, aşağıdaki önerilere dikkat etmenizde fayda var. 
Öncelikle sahurda yapacağınız öğün olabildiğince hafif olmalı; fakat sizi gün boyunca tok tutabilecek doğru besinlerden oluşmalı. Tahıl ve lif oranı yüksek besinler tercih edilmeli, basit şekerlerden uzak durulmalı (beyaz işlenmiş şeker, beyaz ekmek, makarna, pilav çeşitleri, meyve şekeri, meyve suları vs).
Sahurda kahvaltılık malzemelerin tercih edilmesi daha doğru bir davranış olur. İftar vaktinde ise uzun süre açlık sonrasına denk geleceği için yine hafif, mideyi dolduracak ama yormayacak, düşük kalorili, su ve lif oranı yüksek besinler tercih edilmeli. 
Bu önerilere dikkat edildiği sürece ve miktarlar kontrol edilebildiği taktirde ramazan ayı boyunca kilo verebilmek mümkündür; hem de sağlıklı bir şekilde...
Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da özellikle tansiyon, şeker, kalp, böbrek gibi beslenmeyle ilişkili rahatsızlıkları bulunanların bu dönemde oruç tutmaktan kaçınmaları veya doktor kontrolünde, uygun olduğu ve sağlıklarını riske atmayacakları durumlarda oruç tutmalarıdır. 

SAĞLIKLI RAMAZAN HURMA TOPLARI 
Malzemeler:
15 adet çekirdekleri çıkartılmış, kaynar suda şişirilmiş hurma 
20 adet badem
20 adet fındık
2 yemek kaşığı kakao
1 yemek kaşığı fıstık ezmesi 
2 kaşık yulaf ezmesi
Tarif: Malzemeleri 1 bardak yarım yağlı sütle birlikte suyunu dökmeden tüm malzemeleri hamura yakın olacak şekilde blendardan geçiriyoruz. Elimizle yuvarlayarak toplar haline getirip 10 dakika buzdolabında beklettikten sonra servis yapabiliriz. Afiyet olsun.

arf

Yukarı