Ana içeriğe atla

autorola

Parkinson’da erken teşhis yaşam kalitesini artırıyor

13.02.2018 - 11:52

Parkinson, yaşlılarda daha sık görülen nörolojik bir hastalık. Fransız Lape Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ferda Korkmaz, sinsi bir şekilde ilerleyen bu hastalıkla ilgili sorularımızı cevapladı.

Parkinson, en yaygın nörolojik hastalıklardan biri olarak kabul ediliyor. Bize bu hastalık hakkında bilgi verebilir misiniz?
Parkinson, ön planda hareket sistemini etkileyen bir hastalıktır. Hareket sisteminde başlıca iki türde sorun vardır. Birincisi  titreme gibi istenmeyen hareketlerdir. İkincisi ise istenen, planlanan hareketlerdeki zorluk, hareketin ahenginde bozulmadır. 

Peki, bu nörolojik hastalığın nedenleri nelerdir?
Parkinson, beyinde hareketlerin ahengini sağlayan  özel bir nöron grubunda hücre kaybı sonucu gelişmektedir. Bu hücre kaybı, hastalık belirtilerini oluşturmadan yıllar önce başlar ve uzun bir dönem sinsi bir şekilde ilerler. Maalesef hastalığı başlatan mekanizmalar henüz tam olarak anlaşılabilmiş değildir.

Belirtiler nasıl başlar?
Özellikle ellerde ‘para sayarmış’ gibi olan titreme sıklıkla tek taraflı başlar, zamanla vücudun diğer yarısına da yayılır. Kaslarda sertlik, hareketlerin ahenginde bozulma, planlanan hareketin başlatılmasında zorluk, sonrasında da hareketin hızını ayarlayamama, kolay ve sık düşmeler başlıca belirtilerdir. Yüz ifadesinde donukluk, hafif öne doğru kambur duruş, yürürken kolların heykel gibi hareketsiz olması, dönüşlerde zorluk ve dengesizlik, ciltte kuruma-pullanma ilk bakışta dikkati çeker. Ayrıca kabızlık, koku alamama, yutkunma refleksindeki azalmaya bağlı ağız kenarından salya akması, ayağa kalkıldığında tansiyon düşüklüğü, depresyon gibi belirtiler de oldukça sıktır. İleri dönemlerinde hayal görmeler ve unutkanlık da tabloya  eklenir. 

Bu hastalığın yaygınlığı nedir? Daha çok kimlerde ve hangi yaş aralığında görülür?
Parkinson, Alzheimer’dan sonra ikinci sıklıkta görülen “nörodejeneratif”  hastalıktır. 65 yaş üstü kişilerde görülme sıklığı yüzde 1’dir. Bu oran 85 yaş üstü için yüzde 5’e yükselir. Tüm dünyada yaşlı nüfusun giderek arttığı düşünülürse, hastalığın getirdiği engellilik ve bakım maliyetleri oldukça yüksektir.

Hastalığın tedavi yöntemleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Maalesef hastalığı iyileştirebilecek ya da durdurabilecek bir tedavi henüz yok. Kullandığımız ilaçlar, hastalığın belirtilerini ve bu belirtilere bağlı gelişen engellilik durumunu azaltacak ilaçlardır.  Bu ilaçları kişinin belirtilerine göre seçiyoruz ve kişiye uygun optimum dozu belirliyoruz. Hastaların tedaviye verdikleri yanıt, genetik özelliklerine göre farklılık gösterebiliyor.
 
Erken teşhis, tedavide ne kadar önemli? Ne zaman doktora gidilmeli?
Erken teşhis tüm hastalıklarda olduğu gibi Parkinson’da da önemli. Hastalığın belirtilerine yönelik tedavi, engellilik oranını azaltacaktır. Yukarıda saydığımız belirtileri kişi ya da yakınları fark ediyorsa mutlaka hekime başvurmalı.

Son olarak, Parkinson’a iyi gelen pratik tavsiyeleriniz var mı?
Bu hastalıkta yaşam kalitesini artırmada üç temel faktör vardır. Bunlardan ilki tedavi uyumu. İkincisi, iyi bir sosyal hayat ki bunda hasta yakınlarının ciddi desteği olmalı. Üçüncüsü ise egzersiz ve sağlıklı beslenmedir. 

autorola

Yukarı