Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

PARKİNSONDA ÜLKE OLARAK İYİ DÜZEYDEYİZ

17.01.2017 - 10:31

Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Raif Çakmur, “Parkinson  hastalığının teşhis ve tedavisinde ülke olarak oldukça iyi bir düzeydeyiz. Bu konuda uzman hekimlerimiz ülkemizin dört bir yanında bulunuyor” dedi.

Parkinson hastalığının sebeplerinden ve hangi şartlarda ortaya çıktığından bahseder misiniz?
Parkinson hastalığı beyinde hareketlerimizden sorumlu olan hücrelerin ufak bir bölümünün hasara uğraması ve eksilmesi (dejenerasyon) sonucu ortaya çıkar. Bu hücreler bilgileri bir sinir hücresinden diğerine gönderen dopamin adı verilen kimyasal bir madde salgılar. Beyinde yeterli dopamin yapılamazsa hareket ve duruş işlevleri etkilenerek Parkinson hastalığı belirtileri ortaya çıkar. Beyinde dopamin hücrelerinin niçin hasara uğradığı henüz bilinmiyor. Konuyla ilgili yoğun bilimsel araştırmalar sürmekte olup, tek bir nedene bağlı olmadığı düşünülüyor. Hastalığın ortaya çıkmasında yaşlanma süreci zemininde olası kalıtımsal ve çevresel faktörlerin beraberce rol oynadığı sanılıyor. 

“ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR”
Parkinson hastalığının dünyada ve Türkiye’de görülme sıklığı ve mevcut hasta sayısı hakkında bilgi verir misiniz?

Parkinson hastalığı tipik olarak orta ve ileri yaşın hastalığı olup, ortalama 60 yaş civarında başlar. Ancak hastalık genç yaşlarda da başlayabiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde 65 yaşın üzerindeki her 100 kişiden biri Parkinson hastası. Dünyada 5 milyon, ülkemizde 100 bin civarında Parkinson hastası olduğu düşünülüyor. Yapılan çalışmalar Parkinson hastalığının erkeklerde kadınlara göre biraz daha sık görüldüğünü gösteriyor.

Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği olarak Parkinson hastalığı konusunda neler yapıyorsunuz? 2017 takviminizde neler var? 
Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği, Parkinson hastalığının toplumda bilinirliliğini artırmayı, doğru tanınmasını sağlamayı ve bu hastalık ile ilgili bilgiyi hekimler ve topluma aktarmayı amaçlıyor. Derneğin bir diğer amacı da Parkinson ve benzeri hastalıklarda eğitim ve araştırmalara öncülük ederek hastaların yaşam kalitesini artırmak. Bu amaçla derneğimiz düzenli olarak bilimsel toplantılar düzenliyor, burslar veriyor; yazılı ve görsel basını, kendi web sitemizi kullanarak toplumu aydınlatmaya, merak ettikleri konularda yetkin ve doğru bir şekilde bilgilendirmeye, yanlış bilgilerden ve tedavi konusunda olası suistimallerden korumaya çalışıyor. Derneğimiz her yıl 11 Nisan Dünya Parkinson Günü’nde etkinlikler düzenleyerek bilgilendirme ve farkındalık yaratma çabalarını yoğunlaştırıyor. Bu yıl Parkinson Hastalığı’nın tanımlanmasının 200. yılı olması nedeniyle derneğimiz tarafından 11 Nisan haftasında hastalığın topluma tanıtılmasına ve toplumun bilinçlendirilmesine yönelik yoğun çalışmalar gerçekleştirilecek. Ayrıca derneğimiz 5-9 Nisan 2017 tarihinde Kıbrıs’ta gerçekleştireceği kongrede hastalık ile ilgili güncel bilgileri sağlık çalışanlarına ulaştıracak.

Parkinson hastalığına karşı teşhis ve tedavi yöntemlerinde Türkiye ne durumda?
Ülkemizde hastalığın teşhis ve tedavisi ile ilgili diğer ülkelerle bir karşılaştırma yapacak olursak oldukça iyi bir düzeyde olduğumuz söylenebilir. Bu konudaki uzman hekimlerimiz ülkemizin dört bir yanında bulunuyor. Ancak hastalığın tedavisi ile ilgili bazı ilaçlara ve cerrahiye ulaşma güçlüğü halen bulunuyor.

GALATA

Yukarı