Ana içeriğe atla

aaa

TÜRK DOKTORA ABD’DEN İKİ ÖNEMLİ ÖDÜL

26.06.2018 - 09:36

Amerikan Gastroenteroloji Derneği, Medical Park Tarsus Hastanesi’nden Uzman Dr. Hüseyin Sancar Bozkurt’u “2017’de dernek bünyesinde gastroenterolojiye en çok bilimsel katkı yapan 5. doktor” seçti. Dr. Bozkurt, derneğin slogan yarışmasında da birinci oldu.

Mersin’in Tarsus ilçesindeki Medical Park Hastanesi’nde görev yapan Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Sancar Bozkurt, Amerikan Gastroenteroloji Derneği’nden (American Gastroenterological Association-AGA) iki önemli ödül aldı. Dernek 3 bin doktor arasında yaptığı değerlendirmede, Bozkurt’u 2017’de dernek bünyesinde gastroenterolojiye en çok bilimsel katkı yapan 5. doktor seçti. Derneğin üyeleri arasında düzenlenen slogan yarışmasında ise Dr. Bozkurt 40 kişi arasında birincilik elde etti. Dr. Bozkurt değerlendirmede listeye giren ve yarışmada derece alan ilk Türk hekim oldu.

DİJİTAL NİŞAN GÖNDERİLDİ
Yaklaşık 11 bin üyesi bulunan Amerikan Gastroenteroloji Derneği, 2017 yılı boyunca gastroenteroloji alanında bilime katkı koyan 3 bin uzman doktorun çalışmalarını değerlendirdi. Derneğin belirlediği 10 isim arasında 5. sırada, geliştirdiği 3 teknik nedeniyle Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Sancar Bozkurt yer aldı. Bu alanda şimdiye kadar Türkiye’den listeye giren ilk Türk doktor olan Bozkurt’a ayrıca başarısı nedeniyle ‘Digital Badge’ (Dijital Nişan) gönderildi.

SLOGANIYLA BİRİNCİ OLDU
Amerikan Gastroenteroloji Derneği, 2017 çalışmaları kapsamında ‘Klinisyenlere Tavsiye’ başlığıyla bir slogan yarışması düzenledi. Dünyanın değişik yerlerinden 40 dermatoloji uzmanının katıldığı yarışmada Uzm. Dr. Hüseyin Sancar Bozkurt’un “Sağlıklı bağırsak bakterileri oluşturabiliriz. Gelecek değiştirilebilir.” sloganı birinci seçildi. Dr. Bozkurt bu başarısıyla da yarışmada dereceye giren ilk Türk doktor oldu. Dernek, başarıları nedeniyle Bozkurt’u haziran ayında ABD’de düzenlenecek 2 günlük eğitim programına ücretsiz davet etti. 

İŞTE O 3 TEKNİK
Daha önce de davet edildiği ABD ve İtalya’da çalışmalarını anlatan Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Sancar Bozkurt’un geliştirdiği teknikler şunlar:
Dünyada ilk defa kolonoskopik yöntemle antibiyotik uygulanması sonucu hızlı düzelme.
Bir Türk buluşu olan hızlı kanama durdurucu ilaçla, endoskopik yöntem kullanılarak yemek borusu damar (varis) kanamasının durdurulması.
Hızlı kanama durdurucu ilacın, çok büyük ve kanamalı onikiparmak bağırsak ülserinde endoskopik uygulama ve kanama durdurucu karışımla ülser iyileştirici özelliğinin kullanılması.

arf

Yukarı