Ana içeriğe atla

arf

TÜRKİYE SAĞLIK SİSTEMİNDEN MEMNUN

15.02.2018 - 10:55

27 ülkeyi kapsayan ve 20 bini aşkın kişiyle yapılan araştırmaya göre, özel hastanelerdeki muayene ücretleri ve özellikle büyük şehirlerdeki devlet hastanelerinde yaşanan randevu sorunlarına rağmen, sağlık sisteminden en memnun olan ülke Türkiye oldu.

Medya takip kurumu Ajans Press, sağlık sistemine ilişkin memnuniyet raporunu ve medya yansımalarını inceledi. Ajans Pressin Türkiye Barometresi Araştırması verilerinin yanı sıra medyaya yansıyan haber başlıklarından elde ettiği bilgilere göre, 27 ülkede 20 bini aşkın kişiyle yapılan araştırmada, sağlık sisteminden en memnun ülke Türkiye olarak belirlendi.

Araştırmaya katılan 16 ile 64 yaş arasındaki insanlara, en çok endişe ettikleri 3 konu sorulurken, Türkler sadece yüzde 3 oranında ‘sağlık sistemi’ diye yanıt verdi. Dünyaya bakıldığında ise bu oran yüzde 24 olarak belirlendi.

EN MEMNUNİYETSİZ MACARİSTAN VE POLONYA

Sağlık sisteminden en memnun ülke sıralamasında, Türkiye’yi yüzde 6 ile Güney Kore, Meksika ve Arjantin takip etti. Ardından yüzde 7 ile Malezya, yüzde 9 ile İtalya yer aldı. Sağlık sisteminden en memnun olmayan ülke, yüzde 72 ile Macaristan oldu. Macaristan’ı yüzde 62 ile Polonya, yüzde 46 ile Brezilya izledi.

ÖZEL HASTANE VE RANDEVU ŞİKAYETLERİNE RAĞMEN

PRNet’in gerçekleştirdiği medya incelemesine göre, geçtiğimiz yıl yazılı basında 600 binin üzerinde sağlık haberinin çıktığı belirlendi. Türkiye, sağlık sisteminden memnun iken sağlık başlığı altında çıkan haberler incelendiğinde, özel hastanelerdeki muayene ücretleri ve özellikle büyük şehirlerdeki devlet hastanelerinde randevu sorunu medyanın en çok konuştuğu haberler içerisinde yer aldı.

arf

Yukarı