Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

TÜRKİYE’DE 100 BİN PARKİNSON HASTASI VAR

17.01.2017 - 10:16

Medova Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Aysun Hatice Akça Karpuzoğlu, Türkiye’de 100 bin parkinson hastası olduğunu söyleyerek, “Hareketlerin donuklaşması, yavaş hareket, titremeler, parkinson hastalığını düşündürmeli” diyor.

Medova Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Aysun Hatice Akça Karpuzoğlu, Parkinson hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında şu bilgileri veriyor:
“Parkinson hastalığı; beyinde bazal gangliyonlarda dopamin adı verilen maddenin azalmasına (dopamin içeren beyin hücrelerinin ölümüne) bağlı ortaya çıkan bir hareket hastalığıdır. Dopamin; hareketleri planlama, başlatma, yürütme ve koordine etmeyi sağlayan bazal gangliyon adi verilen bölgelerde yoğun olarak bulunan bir norotransmitterdir. Yaş artışı ile birlikte beyinde dopamin azalırken, parkinson hastalarında bu azalma daha dramatiktir.

BELİRTİLER
1. Hareketlerde yavaşlama, yavaş yürüme, mimiklerde azalma, maske yüz (hareketin başlatılması ve sürdürülmesindeki zorluk nedeni ile)
2. Kaslarda sertlik, (kasın gerginliğinde artış, rijidite), (hareketin koordineli devam etmesindeki zorluk nedeni ile)
3. Titreme/ tremor (özellikle istirahatte olan, ellerde para sayar- hap yuvarlar tarzda tremor)(hareketin koordinasyonu sonlandırılmasında zorluk nedeni ile)
4. Denge bozukluğu, sık düşmeler (postural instabilite) (hareketin koordinasyon bozukluğuna bağlı)
5. Diğer belirtiler: Kabızlık, tansiyon düşüklüğü, terleme artışı, idrar yapma problemleri, terleme bozuklukları, yüzde yağlanma.

Yukarıdaki ilk dört bulgudan ikisinin olması parkinson hastalığı tanısını koymamızı sağlar. Hastalar başlangıçta sadece el titremesi veya hareketi yapmada zorlanmaya bağlı omuz ağrısı, mimiklerde azalma ile gelebilir. 
Başlangıç belirtileri omuz ağrısı, hareket esnasında zorlanma, istirahatte hafif tremor ve yüz ifadesinde değişme - mimiklerde azalma şeklinde olabilir. Bu nedenle hasta ve yakınları bu konuda bilinçli olmalıdırlar.
Hastalık önce vücudun bir yarısında veya bir kısmında ortaya çıkıp zamanla tüm vücuda yayılabilir. Yani tek bir kolda, omuzda ağrı, hareket ettirme zorluğu veya el - ayakta titreme şeklinde olabilir. Beyindeki dopamin; hastalığın seyri süresinde, zamanla ve yaş ilerledikçe azalır. Bu nedenle hastalığın başlangıcında uygulanan tedavi ilerleyen zamanlarda yetersiz hale gelebilir. Bundan ötürü bu hastalar yakın takip edilmesi gereken hastalardır.
Tüm dünyada yaklaşık 10 milyon parkinson hastası varken, ülkemizde 100 bin parkinson hastası vardır. Bu sayının toplam parkinson hastalarının yaklaşık  yüzde 40’ını oluşturduğu düşünülüyor. Yani hastaların yüzde 60’ı tanısız ve tedavi almamıştır. 20 yıl sonra parkinson hastası sayısının 2 katına ulaşacağı bekleniyor.”

TEDAVİ
Parkinson tedavisinde, beyinde Dopamin dozunu artıran ilaçlar kullanılıyor. Tıpta ‘hastalık yoktur, hasta vardır’  ilkesi ile parkinson hastalarına yönelik yapmış olduğumuz özel poliklinikte her hastanın biyoritmine ve kliniğine göre standart olmayan bir tedavi uyguluyoruz. Birçok nörolojik hastalıkta olduğu gibi parkinson hastalığında da deneysel araştırmalar halen devam ediyor. Şu anki bilgiler ışığında ileri vakalarda parkinson cerrahisi (beyin pili, derin beyin stimülasyonu gibi tedavi yöntemleri), seçilmiş hastalara uygulanıyor.
Bakla, doğal bir dopaminerjik besin. Parkinson hastalarının bakla tüketmesi bu açıdan çok önemli. Ancak kontrolsüz tüketimi ve ilaç tedavisi altındaki hastaların kullanımı yan etki doğurabilir.

 

yurtiçi

Yukarı