28 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji

SEKTÖRDE İHTİYAÇLARA ÖZEL ÜRÜN VE HİZMETLER GELİŞTİRİYORUZ

AKLease, çevre ve ülke ekonomisine doğrudan etki eden yenilenebilir enerji kaynakları yatırımlarına finansman sağlayarak, bu alandaki çalışmalarına devam ediyor. AKLease Genel Müdürü Çetin Düz; “Türkiye’de leasing sektörünün ilk ve tek sürdürebilirlik temalı ürünü olan ECOLease ile 2025 yılı itibarıyla sahip olduğumuz oranı yüzde 60’lara, 2030’da da yüzde yüze ulaştırmayı hedefliyoruz.” diyerek yeşili gelecek yıllara aktarmayı amaçladıklarını belirtti.

AKLease olarak yenilenebilir enerji yatırımlarındaki payınız nedir?

Sürdürülebilir bir gelecek için yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, düşük karbon ekonomisi ve enerji politikalarını uygulamak ve bunları hayata geçirmek büyük önem taşıyor. Biz de şirket olarak üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle gitgide daha da önemli hale gelen temiz enerji konularını daha çok odağımızda tutuyoruz. Portföyümüzdeki yatırımların büyük çoğunluğunu enerji verimliliği ve yeşil enerji yatırımları oluşturuyor. Bu alanda ciddi bir işlem hacmine sahibiz. Bugüne kadar yenilenebilir enerji sektörüne yaklaşık 350 MW büyüklüğünde kaynak sağladık. 2021 yılında yaklaşık 74 milyon dolar tutarında yenilenebilir ve enerji verimliliği yatırımlarına finansman sağladık. AKLease olarak hem çevre hem de ülkemiz ekonomisine doğrudan etki eden yenilenebilir enerji kaynakları yatırımlarına finansman sağlayarak, bu alandaki yatırımları desteklemeyi sürdüreceğiz.

Leasing sektörünün ilk ve tek sürdürülebilirlik ürünü olan ECOLease ile yenilenebilir enerji yatırımlarında nasıl bir rol üstlendiniz?

Bugün özellikle sürdürülebilirlik alanında imzamızı taşıyan başarılarımızla, leasing sektöründe sürdürülebilirliğin ne denli önemli olduğunu kanıtladık. 2021 yılında büyük bir atılım yaparak sektör ve müşterilerimizle tanıştırdığımız ECOLease de bunun en güzel somut örneği. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarını tek bir çatı altında buluşturduğumuz finansman modelimiz ile uygun vade avantajları ve ödeme imkânlarıyla müşterilerimize kolaylık sağlıyoruz. Türkiye’de leasing sektörünün ilk ve tek sürdürebilirlik temalı ürünü olan ECOLease’le yaklaşık bir yıl içerisinde 1.5 milyar TL’lik işlem hacmine ulaştık. Bu alandaki çalışmalarımızı portföyümüzle de destekledik. 2021 sonu itibarıyla portföyümüz içerisindeki yenilenebilir enerji oranını yüzde 18’lere ulaştırdık. Bununla da sınırlı kalmayıp ECOLease’in, portföyümüz içerisindeki payını arttırarak 2025 yılı itibarıyla sahip olduğumuz oranı yüzde 60’lara, 2030’da da yüzde yüze ulaştırmayı hedefliyoruz. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanındaki yatırımları daha çok destekleyerek gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakma hedefiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Yatırımcıların finansman modelinde çözüm ortağı arayışlarında sizi öne çıkaran noktalar nedir, sektörde nasıl bir farkınız var?

Müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamak üzere onlara özel geliştirdiğimiz ürünlerimizle uygun maliyetli ve avantajlı finansman çözümleri sunuyoruz. Basite indirgediğimiz leasing süreçlerimiz ve alanında uzman ekiplerimizin bilgi birikimi ve yönlendirmeleriyle müşterilerimize kendi sektörlerinde önemli rekabet avantajı sağlıyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir