29 Kasım 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Haber

SELÇUKLU, ÇEVRE VE SIFIR ATIK ÇALIŞMALARIYLA TAKDİR TOPLUYOR

Selçuklu Belediyesi çevreye verdiği değer doğrultusunda mevcut enerjiyi en verimli şekilde kullanmak amacıyla belediye hizmet binası ve Tropikal Kelebek Bahçesi’ne kurulan GES panelleriyle 1 milyon 726 bin 684 kilowatt saat enerji üretimi gerçekleştirdi.

Bu sayede 169 bin 123 adet ağacın kesilmesi önlenmiş oldu. Bağrıkurt Mahallesi’ne kazandırılacak GES panelleri için de çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor.

Sıfır Atık Zirvesi’nde ödül

Selçuklu Belediyesi son dönemde hayata geçirilen ve büyük beğeni kazanan Atık Kumbaram Projesi ile de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından düzenlenen 3. Sıfır Atık Zirvesi’nde en iyi uygulama ödülünü aldı. Sürdürdüğü çevreci projelerle başarılı işlere imza atan Selçuklu Belediyesi, atıklardan organik gübre elde ederek de ekonomiye katkı sağlıyor. Selçuklu Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ve İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ekiplerinin iş birliğinde gerçekleşen çalışmalarda 1.060 ton kompost üretimi gerçekleştirdi. Bu çalışmalar kapsamında son bir yılda 28.740 ton değerlendirilebilir atık ülke ekonomisine geri kazandırıldı.

Selçuklu’ya Toplum Ruh Sağlığı ile Sağlıklı Hayat Merkezi

Selçuklu Belediyesi sağlık alanında sürdürdüğü yatırım ve iş birliğine bir yenisini daha ekliyor. Yazır Mahallesi’ne kazandırılacak olan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Sağlıklı Hayat Merkezi Binası için protokol imza töreni gerçekleştirildi.

Selçuklu için çok önemli bir projenin protokolünde bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Sağlıklı Hayat Merkezi bizim için önemli bir proje. Selçuklu Belediyesi olarak özellikle üzerinde durduğumuz Aile Gelişim Merkezi Projemizin de bileşenlerini oluşturacak. Çünkü toplumumuzdaki her kesimden insanın yararlanabileceği, sağlık hizmetini alabileceği, belli alanlarda danışmanlık hizmetini alabileceği, belli alanlarda yine rehabilitasyon hizmetlerini alabileceği merkezlere özellikle ihtiyaç duyuyoruz. Bu manada biz toplumumuzun her kesimine erişmek tüm insanlarımıza hizmet verebilmek anlamında Aile Gelişim Merkezi Projesiyle birlikte hem okul dışı öğrenme ortamlarında hem Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde hem Sağlıklı Hayat Merkezlerinde bütün insanlarımıza dokunmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Tesis birçok donanımıyla hizmet verecek

Yazır Mahallesi’ne kazandırılacak olan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Sağlıklı Hayat Merkezi toplam 4.699 metrekare alandan oluşacak. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi içerisinde 1 Adet Spor Salonu, 4 Gözlem ve Tedavi Odası, 1 Psikolog Odası, 1 Ekip Odası, 1 Sosyal Görüşme Odası, 1 Kütüphane, 9 Atölye, 1 Çok Amaçlı Salon, 1 Doktor Odası yer alacak. Sağlıklı Hayat Merkezi’nde ise 1 Adet Çok Amaçlı Salon, 1 Adet Röntgen Odası, 1 Kan Alma Odası, 1 Adet Mamografi Odası, 1 Adet Laboratuvar, 2 Adet Üreme Sağlığı ve Muayene Odası, 1 Adet Ketem Odası, 1 Adet Üreme ve Ketem Danışma Odası, 1 Adet USG, 1 Adet Gebe Sınıfı 1 Adet Acil Müdahale Odası, 1 Adet Fiziksel Aktivite Koçu, 2 Adet Sigara Bırakma Odası, 3 Adet Fiziksel Aktivite Alanı –Fizyoterapist, 1 Adet Podolog, 2 Adet Diyetisyen, 1 Adet Ağız ve Diş Sağlığı, 1 Adet Ergoterapist, 2 Adet Psikolog, 2 Adet Sosyal Hizmet Odası, 2 Adet Çocuk Gelişim Odası ve 1 Adet Hasta Eğitim Odası ile vatandaşlara hizmet verecek.

Selçuklu’da karne şenliği ve yaza merhaba etkinliği

Selçuklu Belediyesi tarafından düzenlenen ve çocukların gönüllerince eğlendiği Karne Şenliği ve Yaza Merhaba etkinliği Kelebekler Vadisi Parkı’nı adeta bir panayır yerine çevirdi. Tüm öğrencilere ve ailelerine kapılarını açan şenlikte, birbirinden renkli gösteriler, etkinlikler, konser, atölye çalışmaları yer aldı. Gün boyu dolu dolu geçen etkinlik Selçuklu’nun yanı sıra tüm Konya’yı ağırladı.

Çocuklarımız bizim geleceğimiz onlar için ne yapsak az kalır

Karne Şenliği ve Yaza Merhaba etkinliğine yoğun ilgi olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı; “Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Onları geleceğe en iyi şekilde hazırlamamız gerekiyor. Bunun için de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. 2022- 2023 eğitim öğretim dönemi içerisinde bütün okul dışı öğrenme ortamlarımızda 18 bin 630 öğrencimizle birlikte olduk. Bu Türkiye’de gerçekleştirilen en büyük proje. Spor programlarıyla bu birlikte bu sayımız 30- 40 binlere yaklaşıyor. Çocuklarımızla birlikte olduğumuz için onların kişisel gelişimlerine katkı sunduğumuz için çok mutluyuz. Arzu ediyoruz ki geleceğimiz olan çocuklarımızı hayata en iyi şekilde hazırlayalım. Birey olarak, insan olarak içerisinde toplumsal hayatın içerisinde iş yaşantısının içerisinde mutlaka kendilerine güvenecekleri, kendilerini ifade edebilecekleri bir yönleri olsun istiyoruz. Bu manada da dört yıldır okul dışı öğrenme ortamlarında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte faaliyet gösteriyoruz.” dedi.

Selçuklu Çiçek Bahçesi’nde görsel şölen

Türkiye’nin en renkli bahçelerinden biri olan ve yaz döneminde de yerliyabancı binlerce ziyaretçiye görsel şölen sunan Selçuklu Çiçek Bahçesi kapılarını ziyaretçilerine açtı. Park Bahçeler Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından sürdürülen özverili çalışmalar ile yaz dönemine hazır hale getirilen bahçede özel mevsimin çiçeklerinin yanı sıra yürüyüş yolları, kamelyalar, seyir tepesi, çocuk oyun alanları ve hatıra köşesi bulunuyor.

400 bin çiçek

Selçuklu Çiçek Bahçesi’nde incelemelerde bulunan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Konyalıları ve şehir dışından gelen misafirleri bahçede yer alan görsel güzelliği görmeye davet etti. Başkan Pekyatırmacı,“Kelebek Parkımızın içerisinde toplam 11. 500 metrekare alanda 27 tür 65 çeşitle birlikte 400 bin çiçeğimizi tüm hemşehrilerimizle buluşturuyoruz.” şeklinde konuştu. Selçuklu Çiçek Bahçesi Pazartesi günü hariç haftanın 6 günü sabah 9’dan akşam 20’ye kadar ziyaret edilebiliyor.

Başkan Pekyatırmacı okul inşaatını inceledi

Türkiye’de örnek projelerle eğitim yatırımlarını sürdüren Selçuklu Belediyesi, Sızma Mahallesi’ne değer katacak önemli bir yatırımı daha hayata geçiriyor. 1.585 metrekare alanda inşa edilen ve içerisinde 8 derslik, fen, resim ve müzik dersliği, laboratuvar, spor salonu, kütüphane ve çok amaçlı salon bulunacak okul inşaatında imalat çalışmaları aralıksız devam ediyor. Sızma Mahallesi’nin eğitim alanındaki önemli bir ihtiyacını karşılayacak olan okulda %80 tamamlanma oranına ulaşılırken, çalışmaların kısa süre içerinde tamamlanması planlanıyor.

Eğitimin her zaman yanındayız

Selçuklu Belediyesi olarak eğitimin her zaman yanında olduklarını ve eğitim yatırımlarına öncelik verdiklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı,”Amacımız yeni eğitim döneminde okulumuzu öğrencilerimizin ve eğitim camiamızın hizmetine sunmak. Sızma İlkokulumuz tamamlandığında mahallemize değer katarken eğitim alanında da önemli bir boşluğu doldurmuş olacak.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir