15 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji

SUNRA ENERJİ, OSB’LERDE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇÖZÜMLERİ SUNUYOR

Nisan sayımızda dergimizde ağırladığımız Sunra Enerji Kurucu Ortağı Ünal Orkun Ercan, “Sunra Enerji olarak yenilenebilir enerji sektöründe, gelişen teknolojiler ve mühendislik kabiliyetlerimizi birleştirerek endüstriyel ticari tesislerde Avrupa standartlarında gerçekleştirdiğimiz projeler ile yatırımcılarımıza maksimum verimli, optimum sistemler sunmaktayız.” dedi

Sunra Enerji’yi tanıyabilir miyiz, geleceğin yatırımı olarak görülen yenilenebilir enerji alanında hizmet verme kararınızda neler etkili oldu?

Sunra Enerji; 1994 yılından itibaren enerji sektöründe çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Kontek Enerji’nin Türkiye Solar Partneri olarak faaliyete geçmiştir. Kontek Enerji’nin GES kurulum tecrübesini, mühendislik çözümleri ve kalite standartlarını ilke edinerek, güneş enerjisi santralleri kurulumunu gerçekleştiren bir EPC, aynı zamanda da kurulum öncesi Projelendirme-Tedarik ve kurulum sonrası İşletme&Bakım faaliyetlerini üstlenen bir mühendislik firmasıdır.

Enerji alanında faaliyet gösterme kararımıza gelecek olursak; son yıllarda hızla artış gösteren iklim ve enerji krizi, sürdürülebilir bir sistem kurulması gerekliliğini doğurmaktadır. Bu şekilde bir sistemin kurulabilmesi için gerekli olan yöntemlerinin başında ise yenilenebilir enerji kaynakları gelmektedir.

Söz konusu çevresel ve ekonomik gereksinmelerin karşılanması noktasında; hızlı ve esnek çözümler, geleceğe yatırım, toplumsal fayda gibi ilkelerle birlikte, giderek artan enerji gereksinimine karşın artan birim maliyetlerin tetiklediği bir sonuç olarak küresel piyasalardaki genel eğilim de yenilenebilir enerji sektörünü tercih sebepleri olarak karşımıza çıkarmaktadır.

Aynı zamanda Türkiye; bulunduğu konum dolayısı ile doğal enerji kaynaklarının kullanımı açısından oldukça elverişli bir yapıya sahiptir. Güneş başta olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı; enerji gereksiniminin çevreye ve sağlığa zarar vermeden, daha ekonomik yöntemler ile karşılanmasına olanak sağlamaktadır.

Enerjisini kendi üreten tesisler için Sunra Enerji olarak sunduğunuz hizmet ve çözümlerden okurlarımız için bahseder misiniz?

Sunra Enerji olarak proje geliştirme, mühendislik ve tasarım çalışmalarının yürütülmesi, uygun finansman çözümlerinin sunulması, kurulum ve montaj süreçlerinin tamamlanması ve İşletme&Bakım süreçlerinin yönetilmesi ile ilgili hizmet vermekteyiz.

Öncelikle mesken çatılarında GES projelerinin anahtar teslim süreçlerine yönelik olarak başlamış olduğumuz yolculuğumuzda, şu anda pek çok endüstriyel çatı ve arazi üstü GES projelerini de yürütmekteyiz. İş Geliştirme, Tasarım, Proje, İzin Süreçleri, Operasyon, Müşteri İlişkileri, Finansman ve Pazarlama birimlerinden oluşan kadromuz, gün geçtikçe büyümekte ve gelişme göstermektedir.

Proje Geliştirme süreçlerinde; kurulum sahası keşif ve analizi, taslak projelerin hazırlanması, maliyet analizi, fizibilite ve LCOE (Levelized Cost of Energy) çalışmalarını yürütmekteyiz.

Mühendislik ve Tasarım süreçlerinde; Avrupa standartlarına uygun maksimum verimli sistem tasarımı, proje bazlı ürün seçimi ve tedariki, alternatif sistem teklifleri, 3D tasarım çalışmaları ve üretim simülasyonu, yıllık üretim-tüketim verileri ile kazanç hesaplaması gibi hizmetler sunmaktayız.

Mevzuat Takibi ve İzin süreçlerinde; ilgili EDAŞ/OSB ve diğer resmi ve özel kurumlarca talep edilen dosyaların hazırlanması, elektrik-statik projelendirme, ilk aşamadan başlayarak süreçlerin takibi ve gerekli resmi kurum kabullerinin yapılması, onayların alınması gibi, Sistem Kullanım Anlaşması da dahil olmak üzere, projenin en son izin aşamasına dek olan tüm basamaklarda yatırımcılarımıza hizmet ve destek sağlamaktayız.

Kurulum ve Montaj süreçlerinde; standartlara uygun saha kurulumu, deneyimli ekipler ile hızlı ve profesyonel montaj hizmeti, standartlar dahilinde devreye alma işlemlerini gerçekleştirmekteyiz.

Finansman konusunda; devlet teşvik ve hibeleri, anlaşmalı bankalar ile uzun vadeli yatırım kredisi ve finansman danışmanlık hizmeti, güneş enerjisi ekipmanlarında teşvik belgesi ve KDV muafiyeti, paket finans çözümleriyle yatırımcılarımıza en uygun ve projeye özel çözümler sunmaktayız.

İşletme&Bakım ile ilgili olarak ise; kestirimci bakım, periyodik bakım hizmetleri, standartlara uygun izleme-analiz ve raporlama, sahaların teknik analizi ve raporlanması ve yapay zeka tabanlı performans izleme ve analiz platformumuz ile anlık arıza takip olanağı sunmaktayız.

Endüstriyel ve ticari alanlarda sunduğunuz çatı GES çözümlerinizle Sunra Enerji farkını tüketicilere nasıl hissettiriyorsunuz, GES çözümlerinizle endüstriyel ve ticari alanlarda giderleri azaltarak verimliliği nasıl sağlıyorsunuz?

Sunra Enerji doğal çevrenin ekolojik denge ve kaynaklarını koruyan, bulunduğu sosyal çevrenin ve ilişkide bulunduğu tüm tarafların gelişimine katkıda bulunan ve memnuniyetini ön plana çıkaran yönetim politikalarıyla ve modern teknolojiyle hizmet vererek ülke ekonomisine katkıda bulunan bir firma olmayı kendine misyon edinmiştir. Bu bağlamda; müşterilerimizin beklentilerinin üstünde hizmet sunmak için gerekli altyapıyı ve eğitim sistemini kurar; son teknolojileri takip eder ve bu gelişmelere göre alternatif sunarız. Yaptığımız her işte yüksek kalite standartlarını benimseriz. Her zaman çevre dostu ve yapıcı oluruz. Tüm paydaşlarımıza karşı güven ortamı oluştururuz.

Sunra Enerji olarak vizyonumuz; yenilenebilir enerji sektöründe, gelişen teknolojiler ile mühendislik kabiliyet ve çözümlerini birleştirerek Residential ve CI sektöründe Avrupa standartlarında işler gerçekleştirerek, sektörün öncü firması olma hedefiyle yatırımcılarına maksimum verimli, optimum sistemler sunmaktır.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

GES’lerin çatı ve saha santrallerinde, maksimum sürdürülebilirlik hedefiyle; yatırımcıların geleceğe yönelik risklerini, fırsatlarını ve beklentilerini tüm süreçlerde tam olarak algılayıp eşsiz çözümlerle, ilk seferde, eksiksiz olarak karşılayarak müşteri memnuniyetinin sürekliliğini sağlamayı, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek mühendisliğini üstlendiğimiz santrallerde dünya standartlarında yüksek teknoloji kullanmayı, sürekli olarak ürün yelpazesini artırmayı, yatırımcılara uzun yıllar maksimum sürdürülebilirliğini koruyacak inovatif çözümleri, rekabetçi fiyat, zamanında hizmet ve kalitede sunmayı, deneyimli ve uzman kadromuzun katılımı ile tüm süreçlerimizde kalite yönetim sistemi kurmayı, sürekli geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı; enerji tasarrufu sağlayan, verimliliği artıran ve doğal kaynakların kullanımını azaltan, yüksek teknolojik çözümlerimizle daha temiz ve sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamayı, topluma ve çevreye duyarlı olmayı ve tüm paydaşlarımızla aynı sorumluluk bilincinde ilişkiler kurmayı, aramızda oluşan bilgi birikimini rekabetçi çevreden korumayı taahhüt etmekteyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir