21 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Tesis Yönetimi

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, DUPONT İÇİN EN ÖNEMLİ ÖNCELİKLERDEN BİRİ

1995 yılından bu yana Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nin (WBCSD) kurucu ortağı ve üyesi olan DuPont, endüstriyel ortamda sürdürülebilirlik lideri olmayı amaçlıyor

Yeniliklerinde ve hedeflerinde bilime dayalı bir yaklaşım kullanmaya kararlı olan DuPont, daha fazla dönüşümün olduğu bir süreç için kullanılmayan malzemeleri kullanışlı ürünlere dönüştürmenin veya üretime geri kazandırmanın yeni yollarını keşfedip bunları pazara sunmak için harekete geçiyor.

Sürdürülebilir operasyonlar

DuPont’un, DuPont Nomex elyaf üretim sürecinde, geleneksel olarak pazarlanabilir olarak kabul edilmeyen ikincil bir ürün olan hidroklorik asit elde ediliyor. DuPont, yan ürün atıklarını ve gerekli nötralizasyon işlemini ortadan kaldırarak bu yan ürünün yararlı bir şekilde kullanılmasını sağlamak için Gonvarri Steel Services ile ortak çalışmakta. Bu girişim Nomex üretimiyle ilişkili yıllık su kullanımını, elektrik tüketimini ve karayolu nakliyesini de önemli ölçüde azaltıyor.

Elyaftan atık tulumlara

Sürdürülebilirlik kavramına önem veren DuPont, Nomex yolculuğunun her aşamasında sorumluluk alıyor. DuPont tarafından üretilen elyaf daha sonra Nomex kumaş olarak üretiliyor. Elyaf, elyaftan Nomex kumaş yolculuğu ise tuluma dönüşüyor. Nomex, dayanıklı bir malzeme olduğu için uzun süre güvenle giyilebilir. Üretilen bu tulumlar, sıklıkla değiştirilme ihtiyacını ortadan kaldırarak kullanıcıların ürettiği atık miktarını azaltır. Yıpranmış, giyme süresi dolmuş olan bu tulumlar daha sonra rahatlıkla geri dönüştürülebilir. Nomex, doğası gereği ısıya ve aleve dayanıklı bir elyaftır. Erimeyecek, damlamayacak veya yanmayı desteklemeyecektir. İçindeki tehlikeler arasında üstün bir bariyer sağlayacaktır.

Sürdürülebilirlik ve Nomex

Nomex, yapısal FR özellikleriyle alev dayanıklılığı özelliklerini geri dönüşümden sonra bile koruyabilme avantajına sahiptir. Ayrıca döngüsel ekonomiyi, su yönetimini, iklim değişikliğini ciddi derecede de önemsemektedir. Geri dönüştürülebilir kumaşı ve uzun kullanımı sayesinde doğaya zarar vermeden rahatlıkla kullanılabilir.