Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

10 YILDA FİRMA SAYISI ARTTI KALİTE DÜŞTÜ

12.06.2017 - 13:36

Bata Group Genel Müdürü Murat Timuçin Altıer, “10 yılda firmaların çoğalması kalitenin düşmesi anlamına geldi, belli başlı firmalar hizmetlerini doğru veriyor, birçok firma çok düşük maliyetler vererek hem kaliteyi düşürüyor hem de düzgün çalışan yasal firmaları zora sokuyor, bunun önüne geçilmesi gerekiyor” dedi.

Sektörünüz ve firmanız açısından geçmiş 10 yılı değerlendirdiğimizde nasıl bir tablo karşımıza çıkıyor? Gerek faaliyet gösterdiğiniz sektör gerekse firmanız hangi atılımları gerçekleştirdi?
10 yılda firmaların çoğalması kalitenin düşmesi anlamına geldi, belli başlı firmalar hizmetlerini doğru veriyor, birçok firma çok düşük maliyetler vererek hem kaliteyi düşürüyor hem de düzgün çalışan yasal firmaları zora sokuyor, bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Günlük çalışmalar değil uzun vadeli düşünerek tüm alanlarda (elektronik-donanım-personel eğitimleri-terörle mücadele-bomba-arama-kurtarma-yakın koruma) Ar-Ge çalışmaları yaparak şirketlerin ülkemize daha güzel şeyler katmasını bekliyoruz. Çünkü alttan yetişmiş biri olarak bu tür eğitimleri maalesef hala yurtdışından alıyoruz.
Bata Group sektörde 7. yılını doldurdu, fakat sektörde şahsım 20. yılını geride bıraktı. Geçmişte güvenlik ve bina tesis yönetimi entegre bir durumda değildi, şirket kurulduktan sonra tüm bu dalları bir çatı altında toplayarak hem operasyonel hem de müşteri odaklı başarıyı sağlamış bulunuyoruz. Günümüzde hizmet sektöründe birçok firma olduğunu görüyoruz, rakiplerimizi sürekli takip ederek kullandıkları tüm yenilikleri mercek altına alarak karşılaştırmak suretiyle yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirilen tüm pozitif olguları şirketimize entegre etmeye çalışıyoruz. Yurtdışında Gürcistan, Azerbaycan vb. yerlerde özellikle güvenlik ve facility management dallarında hizmet vermeye başladık, tecrübe ve bilgi birikimimizi bu ülkelerde paylaşmak suretiyle atılımlarımızı gerçekleştirmiş bulunuyoruz, ülkemizi iyi temsil ederek iş istihdamı sağladığımız için de ayrıca mutluyuz.  

“SEKTÖR ÇOK KISA ZAMANDA BÜYÜDÜ”
Gerek sektör gerekse firmanızın geleceğe yönelik hedefleri ve beklentileri nelerdir? Sektörde teknoloji, Ar-Ge çalışmaları, yeni trendler ve yatırımlar anlamında ne gibi atılımlar ve gelişmeler yaşanacak?

Sektörümüz çok kısa zamanda büyüdü, firma sayısı gün geçtikçe artıyor. Kanuna bağlı çalışma yapmış olsak da bunların bir standarda getirilmesi ve standart altında kalan firmaların çalıştırılmaması ve faaliyetine son verilmesi gerekiyor. Günümüzde terör olaylarının artması faaliyet alanımızın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor, buna bağlı olarak istatistiki olarak değerlendirilmesi ve ihtiyaç çerçevesinde devlet kurumları ile ortak çalışmalar yapılması koşuluyla iyileştirmeler yapılması gerekiyor. Ar-Ge çalışmaları konusunda hizmet şirketleri yurtiçi ve yurtdışında gelişen teknolojiyi  (özellikle elektronik) kendimize entegre etmek durumundayız. Güvenlik proje tasarımı, donanım, caydırıcı insansız kontrol hizmetleri yani robotik yapay zekalar önümüzdeki yıllarda sektörümüze girecek, bununla beraber şirketler zaten atılım yapmak ve gelişmek durumunda kalacaklar.

GALATA

Yukarı