Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

En önemlisi personel eğitimi…

11.10.2017 - 17:37

Yeşil temizlik için kullandıkları kimyasalların içeriğine ve personelin konuyla ilgili eğitimine öncelik verdiklerini belirten APlus Tesis Yönetimi ve İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Aslı Bursa, “Sahada çalışan arkadaşlarımız hangi malzemeyi, kimyasalı nasıl ve ne kadar kullanması ve nerede hangi malzemeleri kullanması gerektiğinin bilincinde çalışıyor. Böylece gereksiz harcamalardan kaçınıyor, atık oranımızı en aza indiriyoruz” dedi.

Temizlik sektörünün mevcut durumu ve sektörde yaşanan sorunlar hakkında bizlere kısaca bilgi verir misiniz?
Temizlik, teknoloji ile giderek daha yakın bir bağ kuruyor. Bu da sektörün hızlı gelişiminin en önemli kaldıraçlarından birisi oldu. Bununla birlikte artık yenilenebilir teknoloji ve çevre dostu ürünler hayatımızda daha geniş bir yer tutmaya başladılar. Artık seçimlerimizde özellikle çevre dostu kavramı bir kriter…
Her sektörde olan sorun ne yazık ki bizim sektörde de geçerli; düşük fiyatı kaliteye tercih etmek. Temizlik hizmetlerinde kullanılan pek çok malzeme kimyasal içeriyor. Ne yazık ki merdiven altı firmalar bu ürünlerin zararlarını ya da kalitesini göz önüne almadığı için düşük fiyatlar verebiliyor. Ancak bunun dönüşü hem çevreye hem de kişilere zarar olarak dönebiliyor.
Diğer yandan kalifiye eleman konusu da sektörümüz için önemli bir sorun. Genellikle eğitimli ve işinde uzman personel sıkıntısı yaşanıyor. Biz öncelikle hastane temizliği yapan bir firmayız. Özellikle hastane temizliğinde hem alanında uzman olmak hem de hasta ile iletişim oldukça önemli. Bu nedenle bizim için personel sirkülasyonu oldukça önemli bir konu… Çözüm için personelimize periyodik eğitimler veriyor ve motivasyon artırıcı çalışmalar yapıyoruz.

Bu yıl ISSA INTERCLEAN Fuarı’nda ön plana çıkan konulardan biri de yeşil temizlik… Peki, sizin bu konu hakkındaki çözümleriniz neler? Çevreye duyarlı ve geri dönüşümü olan ürün ve hizmetler noktasında ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Temizlik sektörü en çok kimyasal kullanılan alanlardan birisi... Bu nedenle bu sektörde yapılacak çevreye duyarlı en ufak bir değişim bile büyük farklar yaratacaktır.
APlus olarak pek çok firmaya hizmet veriyoruz. Bunların içinde hastaneler ve eğitim kurumları da bulunuyor. Her ikisinin de hizmet verdikleri kitleyi düşünürsek, daha yüksek hijyen gerektiren ancak bir o kadarda dikkatli kimyasal kullanılması gereken alanlar. 
Biz yeşil temizlik için kullandığımız kimyasalların içeriğine ve personelimizin konuyla ilgili eğitimine öncelik veriyoruz. Kimyasal seçimimizde çevre dostu ürünleri tercih etmeye çalışıyoruz. Ancak en önemlisinin personel eğitimi olduğu inancındayız. Sahada çalışan arkadaşlarımız hangi malzemeyi, kimyasalı nasıl ve ne kadar kullanması ve nerede hangi malzemeleri kullanması gerektiğinin bilincinde çalışıyor. Böylece gereksiz harcamalardan kaçınıyor, atık oranımızı en aza indiriyoruz. 

Gelecek dönemlere ilişkin ne gibi planlar yaptığınızı öğrenebilir miyiz? 
Acıbadem Sağlık Grubu şirketlerinden birisi olarak grubumuza paralel olarak büyümeye devam ediyoruz. Farklı firmalarla da yeni iş ortaklıklarımız da sürüyor. Yeni teknolojileri takip etmek APlus olarak her alanda önem verdiğimiz bir konu… Yeni teknolojileri takip ediyor, deniyor ve hatta çalıştığımız firmalardan bize uygun revizyonlar yapmalarını istiyoruz. Personelimizin eğitim programlarını da bu sürece göre sürekli güncelliyoruz. Önümüzdeki süreçte de teknolojik gelişmeleri işimize adapte etmeye devam edeceğiz. 

yurtiçi

Yukarı