Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Özellikle inşaat alanındaki gelişmeler temizlik sektörünü atağa kaldırdı

11.10.2017 - 17:44

Endüstriyel temizlik sektörün yıllık ticari iş hacminin yaklaşık 13-14 milyar Euro olduğunu belirten Tesis Hizmetleri Yönetimi İş Adamları Derneği (TESHİAD) Başkanı Nurcan Germani, “Hedefimiz 1,3 milyon kişiye istihdam sağlayan endüstriyel temizlik sektörünün pazar payını, 2017 yılında yüzde 10 büyütmek” dedi.

Türkiye’de 1985’li yıllarda temelleri atılan endüstriyel temizlik sektörü, son dönemde ülke genelinde özellikle inşaat alanında gerçekleşen büyük ve önemli projeler ile atağa kalktı. Kamu projeleri yüzde 24 oranında arttı, havaalanı sayısı 27’den 73’e, 5 yıldızlı otel sayısı 297’den 590’a yükseldi. Alışveriş Merkezi (AVM) sayısının ise bu sene yüzde 25 büyüyerek 450’ye, 18 milyon konut sayısının ise 2050 yılında 30 milyona ulaşması bekleniyor. 

BİR MİLYON 300 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYAN SEKTÖR
Bu sektörde yaklaşık 3 bin firma bulunduğunu ve özellikle son dönemde trend olan ev, cam temizliği, halı, yatak yıkama gibi butik küçük işletmeler de dahil edildiğinde bu sayının 5 bine kadar yükselebileceğini belirten TESHİAD Başkanı Nurcan Germani, “Son 5 yılda pazar payımızı 19,4 milyar TL’den 35,5 milyar TL’ye yükseltmeyi başardık. 2016 yılında yaşanan tüm sıkıntılara rağmen sektörümüz yüzde 5 oranında büyüdü. Yıllık ticari iş hacmimiz yaklaşık 13-14 milyar Euro. Bir milyon 300 bin kişiye istihdam sağlayan sektörümüz, ülke ekonomimize daha fazla katkı sağlayacak potansiyele sahip. TESHİAD olarak pek çok üye firmamızla 18-20 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Türkiye’nin tek endüstriyel temizlik fuarı ve konferansı ISSA/INTERCLEAN İstanbul’da yer alacağız. ISSA/INTERCLEAN ev sahipliğinde düzenlediğimiz Alım Heyeti Programı’nın sektörümüze ihtiyacı olan yeni işbirliği fırsatlarını sunacağına inanıyoruz” dedi. 
Bu yıl bölge coğrafyasından yüksek sayıda satın alma yetkisine sahip tedarikçilerin fuarda yer alacağına dikkat çeken ISSA INTERCLEAN İstanbul Marka Direktörü Hatice Dinçer, “Dünya’nın en büyük temizlik fuarı ISSA/INTERCLEAN, Amerika, Avrupa ve Asya olmak üzere 3 farklı kıtada düzenleniyor. İki yılda bir İstanbul’da yapılan ISSA/INTERCLEAN Fuar ve Konferansımız Avrasya temizlik endüstrisindeki sektör temsilcilerini 18-20 Ekim tarihlerinde İstanbul’da buluşturacak. Bu yıl hedefimiz 150 marka ile 70 ülkeden 2 bin 500’ün üzerinde ziyaretçi katılımı sağlamak. Alım Heyeti Programımızda Rusya’dan Romanya’ya, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Cezayir, Umman, Özbekistan, Azerbaycan gibi çok sayıda hedef pazar ülke yer alıyor” dedi. 

YENİ İŞBİRLİKLERİ FIRSATLARI
ISSA/INTERCLEAN İstanbul Fuarı ve Konferansı, aynı zamanda sektöre dair en son yenilikler, gelişmeler ile ürün ve hizmetlerin gündeme getirildiği ortak bilgi paylaşım platformu konumunda. Sektörün en büyük uluslararası federasyonu ISSA ve Türkiye’deki partneri TESHİAD tarafından fuara paralel konferanslar gerçekleştirilecek. Düzenlenecek Katılımcı Seminerleri’nde ise firmalar yeni ürün ve şirket profillerini tanıtma fırsatı bulacaklar. Fuar, katılımcı ve ziyaretçilerine uluslararası tedarikçilerle ikili görüşme ve yeni işbirlikleri fırsatları sunacak. Sektöre dair yenilikçi fikir ve ürünler bu yıl ilk kez oluşturulacak İnovasyon Alanı’nda sergilenecek.
 

GALATA

Yukarı