Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

TESİS YÖNETİMİNDE FARK YARATIYORUZ

10.05.2017 - 13:45

Atalian Global ServIces Türkiye Tesis Yönetim Hizmetleri Direktörü Mert Başer, “Özellikle teknik bakım ve enerji yönetimi hizmetleri sağlayabilmemiz sayesinde Türkiye’de Tesis Yönetimi alanında fark yaratıyoruz” diyor.

Temizlik sektöründe ‘tesis yönetimi’ kavramı oldukça önemli. Tesis yönetimi hizmetlerinde hangi ana başlıklar ön plana çıkıyor?
Tesis Yönetimi alanı dediğinizde çok geniş bir hizmet ağı, kapsamı ve buna bağlı olarak çok farklı sektörlerde hizmet sunma fırsatı ortaya çıkıyor. Atalian Global Services olarak, Türkiye’de 6 bin personelimiz ile tesis yönetimi, temizlik, güvenlik, teknik bakım, enerji yönetimi ve enerji verimliliği sertifikalandırma, inşaat & renovasyon, peyzaj ve resepsiyon hizmetleri sunuyoruz. Özellikle teknik bakım ve enerji yönetimi hizmetleri sağlayabilmemiz sayesinde Türkiye’de Tesis Yönetimi alanında fark yaratıyoruz. 

Tesis yönetiminde yeni trendler nelerdir ve Avrupa’daki başarılı uygulamalara Türkiye’de işlerlik kazandırmak mümkün mü?
Yurtdışında bir iş sürecinin tamamının dış kaynak kullanımı yoluyla konusunda uzmanlaşmış bir kuruma devredildiğini görüyoruz. Avrupa ve Amerika pazarında bu uygulamalar giderek daha yaygın hale geliyor. Türkiye’de ise müşteri giderek daha da bilinçli hale geliyor. Önümüzdeki yıllarda tekli hizmet alımlarından ziyade çoklu hizmet alımını mümkün kılan tesis yönetimi anlayışının daha da çok benimseneceğini düşünüyorum. Atalian olarak bu anlayışı benimseyip hizmet anlayışımızı gün geçtikçe daha da geliştirmeye gayret gösteriyoruz. 

Türkiye’de tesis yönetimi sektörünün potansiyeli hakkında bilgi verir misiniz? Teknoloji kullanımının verimliliği artırmada sahip olduğu rolü özetler misiniz?
Gelişmiş ülkelerde “akıllı şehir” ve “akıllı bina” uygulamaları oldukça revaçta. Atalian olarak biz de enerji verimliliği ve güvenlik alanları başta olmak üzere bu uygulamaları yakından takip ediyor ve hizmetlerimize uyarlıyoruz. Global enerji yönetim modelimiz olan Ergelis, Fransa’da inovasyon ödülü almış bir algoritmanın günümüz koşullarına uyarlanmış yenilikçi bir versiyonudur.
Mevcut bina otomasyon sistemi üzerine entegre edilen sistem, binadaki teknik cihazların enerji sarfiyatlarını günlük sıcaklık değerlerine göre optimize ederek çalışmasını sağlar. Bu esnada tesiste bulunan enerji yöneticisi ve teknik ekip, sürekli enerji seviyelerini monitörden gözlemler. Sistemde görülen anormallikler konusunda anında müdahalelerde bulunarak enerji verimlilik oranlarının yükselmesinde aktif rol alırlar. Avrupa’da çok sayıda bina Ergelis sistemi tarafından kontrol edilerek enerji tasarrufu sağlıyor. Özellikle tek bir müşteri grubuna ait çok lokasyonlu uygulamalarda ciddi tasarruf tutarları gözlemlenmiştir. Türkiye’de teknolojik alandaki gelişmeleri takip edebilen ve bu gelişmeleri hizmetlerine uyarlayabilen firmaların avantajlı olduğunu düşünüyorum.
 

GALATA

Yukarı