Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

TESİS YÖNETİMİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK...

10.05.2017 - 13:38

Mamaco Facility Management Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem Zorlu, “Tesis yönetiminde son zamanlarda sürdürülebilirlik büyük önem kazandı. Hizmetin verilmesi esnasında enerji tasarrufu sağlanması çevreye zarar vermeden insan sağlığını koruyarak hizmet verilmesi ve bu konularda Ar-Ge çalışmalarının yürütülmesi gerekiyor” dedi.

Temizlik sektöründe ‘tesis yönetimi’ kavramı oldukça önemli. Tesis yönetimi hizmetlerinde hangi ana başlıklar ön plana çıkıyor?
Tesis sahiplerinin her geçen gün farklı alanlarda dış kaynak hizmet alımlarına yönelmeleri hizmet sektöründe yer alan firmaları daha geniş yelpazede hizmet vermeye zorluyor. Tesis yönetimi denilince ilk akla gelen hizmetler; temizlik, ilaçlama, güvenlik, peyzaj gelse de bunların yanında teknik, otomasyon, enerji, iklimlendirme, catering gibi başlıklar da bu kapsam içinde önemli yer tutuyor.
Tesis yönetimi hizmetleri vermek tek hizmetin servis verilmesinden çok daha karmaşık olup, sağlam yönetim ve destek sistemlerine dolayısıyla iyi bir firma tecrübesine ihtiyaç duyar. 

Tesis yönetiminde yeni trendler nelerdir ve Avrupa’daki başarılı uygulamalara Türkiye’de işlerlik kazandırmak mümkün mü?
Tesis yönetimi kavramı özellikle son 20-25 yıl içerisinde kendine bir yer edindi. Özellikle Amerika, İngiltere, Almanya ve Japonya’da tesis yönetimi hizmet konsepti çok önemli bir yer tutuyor.
Amerika ve Avrupa’daki uygulamaları pek tabii ülkemizde de uygulamaya çalışıyoruz. Ama bazen Türkiye’de biraz daha farklı konseptleri hayata geçirebiliyoruz. Bunda da firmaların kendilerine özgü taleplerini dikkate alıyoruz. Merkez ofisimizin Almanya’da olması sebebiyle Avrupa standartlarını ve oradaki gelişmeleri hızlı bir şekilde Türkiye’de de uygulamak bizler için önemli.
Son zamanlarda sürdürülebilirlik büyük önem kazandı. Hizmetin verilmesi esnasında enerji tasarrufu sağlanması çevreye zarar vermeden insan sağlığını koruyarak hizmet verilmesi ve bu konularda Ar-Ge çalışmalarının yürütülmesi  gerekiyor. 

Türkiye’de tesis yönetimi sektörünün potansiyeli hakkında bilgi verir misiniz? Teknoloji kullanımının verimliliği artırmada sahip olduğu rolü özetler misiniz?
Türkiye’de tesis yönetimi kavramı yeni ve değeri yavaş yavaş anlaşılıyor. Konutların, alışveriş merkezlerinin ve ofis binalarının artmasına paralel olarak tesis yönetimi kavramı iyice yerine oturacaktır. Türkiye’deki nüfus artışı oranı ve özellikle kentsel dönüşüm sebebiyle şehirlerin yenilenmesi gerektiğinden sektörün büyümesini bekliyoruz. Günümüzde modern teknolojiyi kullanmak tesis yönetiminin olmazsa olmazı. Teknoloji kullanımı ile hızlı, hatasız ve sorunsuz iş geliştirme ve takip yapıyoruz. Şöyle ki yeri geliyor bazı projelere kendilerine has özel yazılımlarla çözüm üretiyoruz.

yurtiçi

Yukarı