Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Türkiye’nin ilklerinde ve en büyüklerinde Deça imzası…

11.10.2017 - 17:41

“Deça olarak 1982 yılından bu yana (35 yıl) hizmet vermediğimiz hiçbir müşteri portföyü ve iş kolu kalmadı diyebilirim” diyen Deça Hizmet Grupları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Çimen, “Türkiye’nin ilklerinde ve en büyüklerinde hep bizim hizmetlerimiz var” açıklamasını yaptı.

PERSONEL SIKINTISI SEKTÖRDE GİTTİKÇE BÜYÜYOR
AVM temizliğine yönelik sunmuş oldukları ürün ve hizmetlerde ön plana aldıkları kriterler noktasında bilgi veren Deça Hizmet Grupları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Çimen şu açıklamalarda bulundu: 
“Hiç kuşkusuz en önemli kriter hizmeti sahada veren uygulayıcı elemandır. Deça Hizmet Grupları olarak temizlik ve bordrolama personel istihdamında elemanlarda aradığımız kriterlerde yaş, fizik, hitap ve tecrübeye önem verip, işe başlatmadan önce gideceği iş yerinde bazı kuralları ve yapacağı işin tarifi ile müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemi elemana işlemeye çalışıyoruz. Bu kriter ve eğitimleri tüm meslektaşlarımın da yaptığına inanıyorum. Çünkü günümüzde klasik işçilik ve klasik çalışma sistemleri artık tarihe karışmış durumda.
Temizlik hizmeti alan kuruluşlar yukarda saydığımız tüm kriterleri elemanlarda görmek ve temizlik işi yapılırken sorun ve mazeret üretmeyen bir şirketle çalışmak istiyor, yalnız hizmet işi yapan tüm iş kollarında olduğu gibi bizim sektörümüzde de maalesef bu saydığımız kriterleri taşıyacak eleman bulmaktaki sıkıntılarımız gittikçe büyümekte ve eleman kalite seviyesi düşmektedir. AVM, iş merkezi, konut projeleri, otel… gibi yapıların son yıllarda çoğalması eleman taleplerini ve iş yerlerindeki eleman sirkülasyonu artırmıştır. Bu da bizleri yormaya ve hizmetin aksamasına sebep olduğu gibi sektörümüz içinde olumsuz duyumlara ve istenmeyen yorumların çıkmasına sebep vermiştir. Yine bu durum yevmiyeci fiyatlarının ani yükselmesine, camcı ve makineci personellerin aşırı maaş artışlarına da sebep olmuştur. Hizmeti veren firmaların bazen elemanı tutmak için kazandığı karı da elemana vermek zorunda kaldığı dönemler yaşanmaktadır.” 
Personellerin büyük bir bölümünün yaz dönemlerinde memleketlerine gitmek istemelerinin sektörde dönemsel sıkıntılar yarattığına da değinen Çimen, dolayısıyla eleman seçimindeki kriterlerin zaman zaman en alt seviyelere inebildiğini de sözlerine ekledi. Bu sorunun önemli bir konu olduğunu dile getiren Çimen, “Bazen iş almak kadar eleman bulup projeyi hazır hale getirmekte problemli hale gelmektedir. Bunun çözümü için bir an önce ülkemizde bulunan yabancı işçilere çalışma izni verilmesi ve bunun rekabetinin artırılması gerekiyor. Böylece eleman bulma sıkıntıları kısmen hafiflemiş olacaktır. Yoksa problemler gittikçe artacak ve sektörlerin gelişmesinin önünde büyük bir sorun olmaya devam edecektir. Hizmet işi yapan tüm iş kollarında yardımcı eleman konusundaki sıkıntılar, hizmetin sürdürülebilmesinin önünde bir engel olarak durmaktadır” dedi.

AVM’LERDE HİJYEN HASTANELER KADAR ÖNEMLİ…
AVM temizliğinde ideal hijyeni sağlama noktasında yapmış oldukları çalışmalar noktasında bilgi veren Çimen, “AVM’lerde hijyen hastaneler kadar önemli bir konudur. Binlerce insanın genel alanları ve WC’leri kullanmalarının getirdiği kirliliği ve hastalık risklerini bertaraf etmek zorundasınız. Bunun için hijyen sağlayacak dezenfektanlar ve uygulamalar yapmak, bunu sürdürebilir hale getirmek zorundasınız. Deça olarak dezenfektanların seçiminden, bunların uygulanmasının takibini sürekli olarak denetliyor, yöneticilerin seferber olmalarını sağlıyoruz. Bunun yanında WC’lerin, 3 ayda bir dışarıdan uzman bir ekipten hizmet alarak dezenfeksiyon işlemi yaptırmaktayız. AVM müşterilerini riskten korumanın çalışmasını sürekli olarak veriyoruz. Bunun haricinde buhar makineleriyle yüksek ısıda temizlik dezenfekte uygulamaları yapmaktayız. WC’lerde temizlik personelleri sabitleyerek, sıklıkla lavabo, klozet ve zeminlerin temizlenmesini sağlıyor, böylece kirliliğin ve mikropların birikimine meydan vermiyoruz” açıklamasını yaptı.

“DÜNYADA KULLANILAN TÜM TEMİZLİK TEKNOLOJİLERİNİ BÜNYEMİZDE BULUNDURMANIN GAYRETİ İÇERİSİNDEYİZ”
Deça olarak binmeli veya itmeli çok çeşitli otomat makinalarının bulunduğunu belirten Çimen, “Buharla temizlik ve hijyen konusunu geliştiriyoruz. 6,5 bardan 12 bara kadar buhar veren makinalar aldık. Asma iskele sistemimiz, hidrolik yükselticilerimiz, tazyikli yıkama makinalarımız ile sektörde makine teknolojisi konusunda iddialı bir firma olduğumuzu belirtmek isterim. Ayrıca kimyasal kullanımında tüm yenilikleri takip ediyor ve NANO teknoloji kullanımına önem veriyoruz. Binicili otomatlarımız sınıfının en yüksek kapasitelerine sahip… Geniş bir makine parkuruna sahip olmamızın AVM’lerin ve büyük alanların otoparklarının imalat sonrası temizliğindeki başarılarımızı artırdığını belirtmek isterim. Ayrıca yüksek basınçlı buhar makinalarımızla büyük mutfak ve yağla sorunu olan her yerde başarılı çalışmalarımızın olduğunu, birçok üretim alanlarında birikmiş yağ tabakalarını ilk hallerine döndürerek beğeni aldığımızı da söylemek isterim. Kısacası dünyada kullanılan tüm temizlik teknolojilerini bünyemizde bulundurmanın gayreti içerisindeyiz.
Yine günümüzün önemli bir temizlik sistemi olarak geliştiğini ve taleplerin çoğaldığını gördüğümüz iple erişim ve dağcılık sistemini kurarak, önemli yükseklikte binaların temizliğini başarılı bir şekilde tamamlamış durumdayız. Bu sistemi daha da büyüterek ülke genelinde hizmet verebilecek bir yapıya ulaştırmanın çalışması içinde olduğumuzu da söyleyebilirim” dedi.

GALATA

Yukarı