4 Mart 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Öne Çıkarılanlar

TİSK’TEN EYT VE ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için bakanlığa kapsamlı bir çalışma sunduklarını söyledi.

EYT için üç başlık üzerinde çalışma yaptıklarını ifade eden Akkol, emeklilerle normal çalışanlar arasında SGK prim farkının giderileceğini; kıdem tazminatı için işverenlere uygun kredi faizi sağlanacağı müjdelerini paylaştı. Akkol, bir işyerine çok sayıda kişinin aynı anda emekli olması durumunda üretimin ve ihracatın devamlılığına mani olmamak için bir planlama dahilinde emekliliklerin organize edilmesi gerektiğini anlattı. 

Akkol ayrıca asgari ücrete de değindi. Henüz bu konuda bir görüşme yapılmadığını ifade eden Akkol, “İşverenlerimizin razı olduğu, işçi tarafının memnun olduğu, aynı zamanda işletmelerimizi koruyan dengeli, istikrarlı bir rakam için biz de elimizi taşın altına koyacağız” diye konuştu.

Akkol’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Emeklilerle normal emekli olmayan çalışanlar arasında SGK prim farkı giderilecek. Dolayısıyla işverenlere ilave bir maliyet olmadan istihdam ilişkisi devam edecek.

“İkinci konumuz emekli olacak çalışanların aynı anda hatta aynı günde emekli olması durumunda işveren için ciddi bir finansman problemi doğması söz konusu. Aynı gün kıdem tazminatının alınması durumunda bir finansman sıkıntısı içine girme durumunda da çalışanın mağdur olma ihtimali var. Sayın bakanımız az evvel müjdeyi verdi, Hazine ve Maliye Bakanımızın da bu sürece çok destekçi olduğunu  ifade etti. Kgf’den uygun kredi ile işverenlerin yalnız bırakılmayacağı müjdesini az evvel aldık. Kıdem tazminatlarıyla ilgili çok uygun kredi faizi ile bu anlamda işverenlere destek olunacak.

“Üçüncü konu yüzlerce kişinin aynı anda emekli olması durumunda üretimi ihracatı etkileyen durumlar olabilir. Ülke olarak çalışma arkadaşlarımızı mağdur etmeden ama aynı zamanda üretimin ihracatın devamlılığına mani olmadan bir planlama dahilinde emeklileri organize ediyor olmamız gerekiyor. Bu üç başlık dışında ilave önerilerimiz oldu. Şu anda süreç olumlu gidiyor.

“(asgari ücret) Bugün gündemimizde asgari ücret yok. Sürecin daha ilk günü. Az önce benim de katılacağım. Toplantı ile hem süreci hem de takvimi detaylandıracağız. Bir komisyonumuz var biliyorsunuz. Bu komisyon kimin üye olacağı ile ilgili çalışmalar tamamlandı. Yakın zamanda da ilk toplantısını yapacak. Bugün Türk İş , bakanlığımız ve TİSK olarak bir planlama için buradayız.İş verenler olarak üçlü imza için elimizi taşın altına koymaya çalışacağız. İşverenlerimizin razı olduğu, işçi tarafının memnun olduğu, aynı zamanda işletmelerimizi koruyan dengeli, istikrarlı bir rakam için biz de elimizi taşın altına koyacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir