Ana içeriğe atla

arf

2017 turizminden umutluyuz

07.03.2017 - 17:24

 Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Yönetim Kurulu Başkanı Birol Akman, 2015’te başlayıp, 2016’da zirve yapan sıkıntıların sektörde ciddi kayıplara yol açtığını söyleyerek, “Umuyoruz ki 2017, sektör açısından 2017’den daha iyi olacak” dedi.

Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Yönetim Kurulu Başkanı Birol Akman, Türk turizm sektörünün 2016 yılında büyük bir imtihandan geçtiğini, Rusya kriziyle başlayıp, terörle devam eden olaylardan en fazla etkilenen sektörlerden biri olduğunu söyledi. 2015’te başlayıp, 2016’da zirve yapan sıkıntıların sektörde ciddi kayıplara yol açtığının altını çizen Akman, geçen yıl ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 30 azalarak 24 milyona, seyahat giderlerinin ise yüzde 33 gerileyerek yaklaşık 15 milyar dolara düştüğünü ifade etti. Bunların sektör için telafisi zor kayıplar olduğunu vurgulayan Akman, sektörün yeniden ivme kazanması için tüm kesimlerin yoğun gayret içinde bulunduğunu ifade etti. Bu çalışmalardan birinin de turizm fuarları olduğunu söyleyen Birol Akman, “Sektör temsilcileri olarak bizler de turizm fuarlarında çalışıyor ve iyi geri dönüşler alıyoruz. Umuyoruz ki 2017, sektör açısından 2017’den daha iyi olacak” dedi. 

KONGRE VE SAĞLIK TURİZMİ
ATİD Başkanı Birol Akman, derneğin Ankara’daki oteller ağırlıklı olmak üzere İç Anadolu’daki diğer illerde 250 üyesi bulunduğunu, üye işletmelerin iş hacminin yıllık 8 milyar dolara yaklaştığı bilgisini de verdi. Ankara turizminin, İstanbul ve Akdeniz’e göre biraz daha iyi durumda olduğunu ifade eden Akman, “Çünkü Ankara tam anlamıyla bir turizm kenti değil. Dolayısıyla sektörün yaşadığı darboğazdan turizm bölgelerindeki diğer iller kadar çok etkilenmedi. Fakat konaklama tesislerimizin doluluk oranı geçen yıl yarı yarıya düştü maalesef. Bu işletmelerin eski gücüne hatta daha fazlasına kavuşması, kent turizminin gelişmesi için yapılması gereken çok iş var. Bizce en önemlisi de kentin tanıtımı. Ankara’nın tanıtım konusunda eksikleri var. Bizler çeşitli organizasyonlarla bu eksiğin giderilmesine, Başkentimizi tanıtmaya çalışıyoruz. Fuarları da bu anlamda iyi bir fırsat olarak görüyor, değerlendirmeye gayret gösteriyoruz. Ankara’nın turizmde öne çıkarmak istediğimiz iki önemli avantajı var; bunlar kongre ve sağlık… Ankara termalleri, gelişmiş hastaneleri,  kendi alanlarında başarıyı yakalamış tıp adamlarıyla mükemmel bir sağlık turizmi potansiyeline sahip.  Hem hizmet kalitesi hem de uygun maliyet açısından birçok ülkenin önündeyiz. ATİD olarak bunları ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Aynı şekilde Ankara’nın kongre turizminin gelişmesine dönük de yoğun gayret içerisindeyiz. Ne yazık ki bu konuda da sıkıntılar var. En önemli sıkıntı Ankara’dan yurtdışına direkt uçuşların yetersizliği. Bilhassa Avrupa başkentleri ile Ankara arasında aktarmalı yapılan uçuşlar turizmi de baltalıyor. Bu sorun aşıldığında Ankara turizm potansiyelini en az ikiye katlayacaktır” şeklinde konuştu.
ATİD’in bu yıl kalabalık bir heyetle EMITT Fuarı’nda Ankara’yı temsil ettiğini vurgulayan Başkan Birol Akman, fuarın oldukça verimli ve geçen yıla göre hareketli geçtiğini söyledi. Akman,  “2017 takvimimizde turizm fuarları önemli bir yer tutuyor. Sektörümüz için büyük önem taşıyan Travel Expo Ankara’nın ikincisi, 23-26 Mart 2017 tarihleri arasında ATO Congresium Kongre ve Sergi Sarayı’nda ATİD’in ana sponsorluğunda gerçekleşecek. Şimdi bütün enerjimizi bu fuara veriyoruz. Yine kongre turizmi anlamında İstanbul’dan bazı fuarları Ankara’ya getirmek hedefindeyiz” diye konuştu.

arf

Yukarı